AJANS-46

Bizi Takip Edin!

PRESTİJ STONE 728x90

Poyraz, seçimi değil; yapabildiklerini düşünüyormuş!...

Kahramanmaraş kent merkezinde 96.6 frekansından yayın yapan Cesur FM’de her Çarşamba 17.00-19.00 saatleri arasında Fatih Alper Gültepe’nin hazırladığı ve Yorum Gazetesi
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 11.06.2012 10:25 Tarihinde Eklendi.  Kategori : YAŞAM.
  Poyraz, seçimi değil; yapabildiklerini düşünüyormuş!...
  Poyraz, seçimi değil; yapabildiklerini düşünüyormuş!...
  Poyraz, seçimi değil; yapabildiklerini düşünüyormuş!...
  Poyraz, seçimi değil; yapabildiklerini düşünüyormuş!...

  Kahramanmaraş kent merkezinde 96.6 frekansından yayın yapan Cesur FM’de her Çarşamba 17.00-19.00 saatleri arasında Fatih Alper Gültepe’nin hazırladığı ve Yorum Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kürşad Kerem Akçakale’nin yorumladığı Baş Başa programının geçen haftaki konuğu, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz oldu.

  Kahramanmaraş’ın genel değerlendirilmesinin yapıldığı programda, tamamlanan işlerin yanı sıra yeni projeler ve kentin sıkıntıları da ele alındı.

  MÜHRÜMÜZÜ VURDUĞUMUZA İNANIYORUZ

  Başkan Poyraz katıldığı Baş Başa Programına geçtiğimiz hafta içerisinde düzenlenen şiir festivalinden bahsederek; “Karasu projesini tamamladıktan sonra beni heyecanlandıran projelerden biri de Şair ve Yazarlar Kültür evini açmaktı. Bu projeyi Kurtuluş mahallesinde restore ettiğimiz binada hayata geçirdik” dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu şehrin ruhunda mademki şairlik ve yazarlık var. O zaman gençlerin önünün açılması gerekmektedir. Yarının şairleri de biz inanıyoruz ki bu şehirden çıkacak. Türkiye’nin muhtelif yerlerinden rüştünü ispat etmiş, bu alanda çok emek vermiş ve ömrünü ortaya koymuş birçok şair ve şiir seven ağabeylerimiz şiir festivali için şehrimize konuk oldu. Türkiye yazarlar birliği İstanbul şubesi bizimle birlikteydi, programın başından bu yana bize hep destek oldular. Onlarla birlikte rasgele okullara gittik, oralarda edebiyat öğrencilerimizle şairlerden şiirler dinledik. Örneğin şiir kumbarası yaptık, bu Türkiye’nin ve dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir olaydır. Şehrin her yerine bu kumbaralardan koyduk ve şiir sever vatandaşlarımız eserlerini bu kumbaraya attı. Vatandaşlarımız hala şiirlerini bu kumbaralarımıza atmaya devam ediyor. Belirli bir süre sonunda bu eserleri kumbaradan çıkarıp bir heyet kurarak değerlendirip uygun gördüklerimizi bir arada toparlayarak kitap haline getireceğiz. Dolayısıyla bizim yapmaya çalıştığımız yerel yöneticiler olarak; bize ait olan değerleri ortaya çıkarmak. Şiir bizimse, şiirin başkenti Maraş diye mührümüzü vurduğumuza inanıyoruz.”

  ŞEHİRLER ANCAK ÖZELLİKLERİNİ ÖN PLANA ÇIKARTARAK İSİMLERİNİ DUYURABİLİR.       

  “Şunu söylemek istiyorum, artık şehirler özelliklerini ön plana çıkartıyor, bu dünyada da vardır. Özellikleri ortaya çıkartılmayan şehir, şehir değildir. Örneğin bizim mozaiklerimiz var, bir hazinede orda yatıyor. Çünkü bu hazinenin önceliklerimiz arasında olmasına rağmen bir takım imkânsızlıklarla karınca mesafesi gidilen bu mozaik konusunu kültür bakanımızla da görüştük geldiğinde kendisiyle ayrıca görüşeceğiz.

  Biz bir yandan şehrin yerel konularıyla ilgilenirken bir yandan da şehrin geleceği ile ilgileniyoruz. Diyelim ki; bundan 7-8 sene önce şehrin batısında Tekerek yolu üzerinde imar planları yapmamış olsaydık bugün orası da orman dairesinde olduğu gibi bir takım çirkin görüntülere sahip olacaktı. Bizde bu noktadan hareketle şehrin yepyeni bir imar planını yaptırıyoruz. Planın büyük bir bölümü bitti bugünde meclisimizde komisyona havale edildi. Bu nedir? Bu işten anlayan vatandaşlar şunu düşünür; Maraş’ın imar planı yok muydu? Maraş’ta 1957’de ve 1981 yılında plan yapıldı, 30 senedir Maraş’ın imar planı yapılmıyordu. Şükürler olsun ki Maraş’ın yeni imar planını yapmak bize kısmet oldu.”

  TARİHİ KENTLER BİRLİĞİNİ ŞEHRİMİZE DAVET EDECEĞİZ.

  “Tabi bizim yapmaya çalıştığımız, asıl üzerinde çalıştığımız tarihi mekânlardır. Örneğin kaleye tüm halkımızın oturup çay içebileceği çay bahçesi yapıyoruz. Kale, taş mescit, ulu cami ve onun altında kâtip ve cumhuriyet handa bize ait sergiler yapılacak. Ayrıca saraçhane, kapalı çarşı ve belediye çarşısı üçgeninde yepyeni bir Maraş hayal ediyoruz. Ve bizde tarihi kentler birliğini Maraş’ımıza çağırıp bu birliğe üye olan bütün belediye başkanlarımızı baharla birlikte şehrimize davet edip ağırlamak istiyoruz. Çünkü onların gelmesi çok farklı anlam ifade ediyor, daha öncede gelmişlerdi fakat o zaman daha restorasyonlar yapılmamıştı. Bunlar bize mutluluk, heyecan veriyor. Çünkü insanın kendi zenginliğini ve değerini ortaya çıkartmasından daha mutluluk verici bir şey olamaz.”

  GAZİANTEP’DEN BİR EKSİĞİMİZ YOK

  Poyraz,dinleyicilerden gelen yorumlar üzerine şehrin sanayi bakımından Gaziantep’e göre geri kalmışlığı görünüşüne karşı çıkarak şunları söyledi: “Kahramanmaraş olarak Gaziantep’ten bir eksiğimiz yoktur. şehrimizin iş adamları her bir yana levhalar asarak vasıflı-vasıfsız işçi arıyorlar. Çalışmak isteyen herkese kapı açık. Başbakanımız Maraş’a geldiğinde bir çok fabrikanın açılışını yaptı ve bu fabrikalarda bir çok işçi alımı oldu. Dolayısıyla Maraş’a haksızlık yapılmasın çünkü Gaziantep den bir eksiği yoktur.”

  500 DÖNÜM MEZARLIK ALANI TAHSİSİNİ ALDIK

  “Şeyhadil mezarlığının kapasitesi dolduğu için aksu civarında bir arazi almıştık fakat yeterli olmayacağı gerekçesiyle vazgeçtik. Mezarlık alanı dediğimiz zaman modern ve şehrimize yaklaşık 200 yıl hizmet edecek bir alan düşünüyoruz. Hasancıklı köyünün üst kısmında ormana ait olan yerin 500 dönüm kadarını mezarlık yeri olarak tahsisini aldık. Bütün ihtiyaçlarıyla beraber tesis etmeye çalışıyoruz ve en geç 6 ay içerisinde bitireceğiz.”

  ÜNGÜT MAHALLESİNİN İMAR PLANI DEĞİŞİYOR

  “Müjde olarak söylüyorum Üngüt mahallesinin imar planını değiştiriyoruz. Eski Üngüt olarak geçen kısımların yenileme çalışmalarını bitirdik fakat bir kısmını yapamamıştık ki buraların da imar planı değişti.”

  TAZİYE EVLERİNİN ÖNEMİ GÜNDEN GÜNE DAHA DA ANLAŞILIYOR

  “Her nefis ölümü tadacaktır. Ne zaman ki vatandaşlarımız taziyelerini apartmanlarının kömürlüğünde yapmaya başladılar işte o zaman bu görev bize şart oldu. Ve proje Türkiye de sayılı projelerden biri oldu. Artık alo 188’i arayan tüm vatandaşlarımız taziye evlerinden yararlanabiliyor. Dolayısıyla vatandaşlarımız yazın klimalı kışın kaloriferli taziye evlerinden faydalanıyor. Ve her şey bu şehrin güzel insanları için. Ben bu insanların en hayırlısı değilim ama bu iş bize nasip oldu.”

  ASFALT ÇALIŞMALARIMIZ ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

  “Asfalt konusuna gelince; kışın uzun geçmesi sebebiyle ancak 1,5 ay önce başlayabildik asfalt çalışmalarına. Öncelikle terminal etrafından başladık çalışmaya, daha sonra Kuyucak ve şimdide çarşı karakolu civarında çalışmalar devam etmektedir. Ayrıca Hamidiye siteleri etrafı ve tekerek yolu komple asfalt yapıldı. Bizim bu sene ki hedefimiz haziran sonuna kadar orman dairesini komple asfaltlamak olacaktır. Daha sonra da temmuz ayında odun ambarı civarındaki eksiklerimizİ yapacağız. Bu da bittikten sonra Doğukent içerisinde bazı çalışmalarımız olacak. Bunlar dışında malik ejder türbesi yolunu ve hal içerisinde ki gerekli çalışmaları yapacağız. Açıkçası hedefimizde Ekim ayına kadar mahallelerimizde ki bütün asfalt çalışmalarını bitirmek var. Bu hedefimiz doğrultusunda sabah erken başlayıp akşam geç bitirerek ve Pazar günleri de çalışarak bitirmeye uğraşıyoruz.”

  ULAŞIM KONUSUNDA 10 OTOBÜS DAHA TAHSİS EDİYORUZ

  “Kentsel dönüşüm projesi içerisinde küçük sanayi bölgesi boşaltılacak, buradaki esnaflarımıza belediye tahsisi olan yerleri vereceğiz ve boşalan yerlere toplu konut idaresi ya da özel şirketlere verilerek 1000-1500 üzerinde konut yaptırmayı planlıyoruz.” Ayrıca ulaşım konusunda sorulan sorular hakkında Poyraz şunları söyledi; “ Son olarak 8’i normal, 2’si körüklü olmak üzere toplam da 10 tane daha otobüs aldık. Bunlar yaklaşık 45 gün içerisinde hizmete girecektir. Altını çizerek söylemek istiyorum, bunların hepsi engelli vatandaşlara göre yapılıyor. Çünkü engelli vatandaşlarımız bizim için ayrı bir öneme sahip. Hükümetimizde bu konuya yeni yasalarla önem veriyor. Gerek özel halk otobüsleri gerekse dolmuşlar gittikçe kendini yeniliyor dolayısıyla şehrimizin fazla bir ulaşım sıkıntısı söz konusu değil. Gençlerimiz için spor faaliyetleri konusunda da projelerimiz devam ediyor. Şu an yapılmakta olan 1500 kişilik kapalı spor salonu kış aylarına denk bitirilmesi hedefleniyor. Büyükşehir olmakla alakalı ise iki merkez çalışıyor. Kahramanmaraş iki merkezi ilçe olmak üzere toplamda 11 ilçesi olacak. Büyükşehir olma yolunda çabalarımız sürüyor.”

  80 MİLYONLUK YATIRIM

  “Kahramanmaraş’ımıza yapılan Alış-veriş merkezi normal bir alış-veriş merkezi değil. Yatırımcı firma 80 milyonluk bir yatırım yapıyor. Yani şu an ki planın da içerisinde buz patenine kadar her şeyin olduğu bir alış-veriş merkezi olacak. Bu alış-veriş merkezi çok büyük bir alan üzerine kuruluyor. Ben şehrimize faydalı olacağını ve uzun süre yeterli olacağını düşünüyorum. Ayrıca kütüphaneler konusunda şunları söylemek istiyorum; herkesin evinde ders çalışma ortamı yok. Bu sebeple birçok kütüphane açtık. Park sorunları hakkında halkımızın şikayeti olduğunu düşünmüyorum. Bundan birkaç yıl öncesine kadar trafik görevlileri mecburen park sorunları ile ilgileniyordu fakat şu an parkometre sistemi ile bu sorunu çözdük. Vatandaşlarımız ilk on dakika ücret ödememek koşulu ile daha sonraki zaman dilimi için cüzi bir miktar karşılığında arabalarını düzenli bir biçimde park edebiliyorlar. Buna ek olarak, çarşı merkezine en az 1000 araç kapasiteli çok katlı otopark yapıyoruz.”

  Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, son olarak; “Gelecek seçimlerde aday olmayı düşünüyor musunuz” sorusunu şu şekilde yanıtladı; “Yarın için konuşmak istemiyorum. Yarına yaşayacağımız dahi garanti değil. Bu konu hakkında bir şey söylemek istemiyorum. Ben gelecek seçimleri düşünmek yerine bugün ne yaptığımı, neler yapabildiğimi düşünüyorum.” diye konuştu. (www.kanal46.com)

  45845  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.