PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

KANAL46

Poyraz’a Padişah fermanlı fırça… VİDEO

Sümbül dikme töreninde Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın yüzüne karşı okunan Padişah fermanı, arıtma tesisini halen hayata geçirmeyen Başkan’a adeta fırça gibiydi.video

fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 11.03.2013 13:06 Tarihinde Eklendi.  Kategori : GÜNCEL.
  Poyraz’a Padişah fermanlı fırça… VİDEO
  Poyraz’a Padişah fermanlı fırça… VİDEO
  Poyraz’a Padişah fermanlı fırça… VİDEO
  Poyraz’a Padişah fermanlı fırça… VİDEO

  Sümbül dikme töreninde Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın yüzüne karşı okunan Padişah fermanı, arıtma tesisini halen hayata geçirmeyen Başkan’a adeta fırça gibiydi.

  Mustafa Poyraz başkanlık koltuğuna oturduğu ilk günlerde Belediye’nin gündeminde olan arıtma tesisini iptal etmişti.  Arıtma tesisi yapılması planlanan arazi ise eski Belediye Başkanı Ali Sezal zamanında istimlak edilerek planlanmıştı. Yaklaşık 15 yıldır gündemde olan arıtma tesisinin son 10 yılında ise Belediye Başkanı olarak Mustafa Poyraz görev yapmaktadır.

   Kıbrıs Meydanı’nda Kahramanmaraş Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi yapılan geleneksel Sümbül Dikme Töreni, Osmanlı Padişahı Sultan III. Murad Han’ın Maraş Beylerbeyi’ne gönderdiği fermanın okunması ile başladı. 

  Sultan III. Murad Han’ın tarihi fermanı yapılan eklemeler ile beraber Başkan Poyraz ve yardımcısı Cevdet Kabakçı’nın yüzüne karşı okundu. III. Murad Han’ın Maraş beylerbeyine gönderdiği ve padişah rolündeki oyuncunun okuduğu eklemeli metinde, Kahramanmaraş’ta çevreye duyarsızlık, Aksu’da suların kirlenmesi, barajlarda balıkların ölümlerinden dolayı Maraş Beylerbeyine(!) adeta fırça atıldı.

  Tarihi fermandan önce Maraş’ta çevrenin son dönemde tahrip edildiği şu cümlelerle dile getirildi;

   “Ey Ahali,
  Duydum ki Maraş’ta Aksu, karasu akar olmuş, ne balıklardan bir haber, ne de Maraş’ta ki sulak arazilerde yetişen nergislerden, sümbüllerden…
  Barajlarda, nehirlerde balık yetişmez olmuş. Gâvur gölünde sümbüllük araziler kurutulmuş. Turnalar ötmez, turaçlar uçmaz olmuş…

  İmdi!
  Siz bilmez misiniz ki sarı karıncanın kara karıncadan hesap soracağı o günü! Tabiatı tahribat nedendir…

  Ey ahali!
  İmdi bu fermanım bostancı başına gönderile… bu hattı hümayun Maraş Beylerbeyine hükmüm ki…”

  Kahramanmaraş Belediyesi’nin düzenlediği bir etkinlikte, sert ve ağır bir üslupla yazılan metnin Belediye Başkanı ve yardımcısının yüzlerine karşı okunması kafaları karıştırdı.

   “İmdi! Siz bilmez misiniz ki sarı karıncanın kara karıncadan hesap soracağı o günü!” diye vebal de yükleyen açıklama ancak bir protesto gösterisinde söylenebilir.

  Bu ağır sözleri Poyraz ve Yardımcısı Kabakçı’nın ellerini bağlayıp, boyun bükerek dinlemeleri dikkat çekti. Sümbül dikme töreninde padişahın bu sert uyarısından sonra Başkan Poyraz ve ekibi sümbül dikmeye başladı.

  Kahramanmaraş’ı temsil eden Poyraz’ın bu protesto metnine neden sessiz kaldığını ve temsili olarak Sultan III. Murad Han’ın okuduğu metni kimin yazdığı ve kimi eleştirmek için yazıldığı da merak ediliyor.

  Bu sorunlardan 10 yıldır Belediye Başkanlığı yapan Mustafa Poyraz’ın sorumluluğu yok mu? Bu konu da belediyeden açıklama bekliyoruz.

   

  Sultan III. Murad Han Maraş Beylerbeyi’ne gönderdiği fermanın aslı ise şu şekilde:

  “SARAY BAHÇELERİNE MARAŞ’TAN SÜMBÜL SOĞANI GETİRİLMESİNE DAİR HÜKÜM

  Bostancı Başına Gönderile…
  Ba hatt-ı hümayun
  Maraş beglerbegine hüküm ki,

  Hala hassa bagçelerde sünbül soganı kalmayub Vilâyet-i Maraş’da olan yaylaklar ve daglar sümbül yerleri olmagın elli bin dane ak sünbül ve elli bin dahi gök sünbül soganı cem olunub mu’accelen gönderilmesi lazım olmagın buyurdum ki Vardukda ol diyarda şükûfe ahvâlin billür kimesneleri getirdüb tenbih edüb ve yanlarına mü’temed âdemler koşub tayin olunan mikdarı sünbül soganın mu’accelen cem edüb dahi emr-i şerifimle varan âdeme teslim edüb südde-i saadetime irsal eyleyesün ve ne mikdar sogan teslim olunursa yazub bildiresün ki getüren kimesneden ana göre taleb oluna.
  Husus-ı mezbur mühimdir ihmal ve müsamaha etmeyüb ikdam ve ihtimam üzre olasın.

  Fi 26 Muharrem 1001 / 2 Kasım 1592
  (III.Murad Dönemi)” hükümlerini içeriyor.

  (www.kanal46.com)

   


  HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLA
  44203  kez okundu.

  Bakmadan Geçme


  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  23.04.2013 11:39
  Böyle dostların olacağına, mert düşmanların olsun.
  Mustafa Poyraz 10 yıllık hizmet sürecinde muahalefetiyle, iktidarıyla dürüstlüğü, samimiyeti tartışılmayan birisi. Bu densizliği de sadece akılsız dostları yapabilirdi ve yaptılar. Allah yardımcısı olsun, düşmana ihtiyacı yok, akılsız dostları yeter.
  11.03.2013 17:02
  kanal 46 yetkilileri
  Sayın kanal 46 yetkililer! ben iyi bir okuyucuyum, ve de Kahramanmaraş sevdalısıyım.Sünbul ile ilgili haber çıkınca çok sevindim.8-10 sitede ve 7-8 TV kanallarda haber olarak çıktı.Şehir dışındaki akrabalarım bile belediyeden o fermanı bize de alıp gönderebilirmisiniz diye söylediler.Demirel en büyük suçlarımdan biride Gavur gölünu kurutmak der.ben haberi okudum vede izledim güzel çevre mesajı veriyor.Aksu kara akmıyor mu mesai dışında arıtmalar boşa verilmiyor mu.Bunları sizler de biliyorsunuz. Dilsiz şeytan olmamak lazım.Ben bir okur olarak Belediyemizi ve Başkanını kutluyorum. Çünkü şehrimi seviyorum Maraş'ımızı hep negatif haberlerle tanıtmaytın lütfen Saygılar
  11.03.2013 15:22
  Abdullah
  Haaa... bu işleri organize etmek ve bu şekilde Organizelere katılmak tam Dalkavukluk gösterisi. İncili çavuş,Padişah hikayesini bilirsiniz.(İncili padişaha Arkadan dokunmuş,Sultan dönünce özür dileyerek sizi Hanım sultan zannettim) hikayesi....
  11.03.2013 15:14
  Şu-u Vuku_undan Beter
  Fermanı okuyan;Farkında olmadan Beyler beyi'ne fırça atıyor,Beyler beyi,hem fırçayı yiyor,hem sırıtıyor. Aksu dan O zamanda kirli aktığını,bu zaman ise "ZEHİR" aktığını çevreciler de bilir iken K.Maraş caddelerinde sümbül dikilmesi İRONİ. Fırça yemesi daha ironi,Beylerbeyi ve yardımcısının alkış çalıp sırıtması çok daha İRONİ.
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.