AJANS-46

Bizi Takip Edin!

Poyraz:'Yöneticilerin ilgilenmem deme lüksü yok'

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Şehre Dair programına konuk oldu. Poyraz, "Biz yerel yöneticilerin, ben sporla felan ilgilenmem deme lüksü yok" dedi.
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 21.05.2013 16:01 Tarihinde Eklendi.  Kategori : YAŞAM.
  Poyraz:'Yöneticilerin ilgilenmem deme lüksü yok'
  Poyraz:'Yöneticilerin ilgilenmem deme lüksü yok'
  Poyraz:'Yöneticilerin ilgilenmem deme lüksü yok'

  Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Şehre Dair programına konuk oldu. Poyraz, "Biz yerel yöneticilerin, ben sporla felan ilgilenmem deme lüksü yok" dedi.

  Gazeteci Mesut Tuğrul tarafından sunulan Şehre Dair programına konuk olan Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, birçok konu hakkında açıklamalarda bulundu.

  Poyraz'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle;

   MUHTARLAR MASASI DA HİZMETTE!

  Kırmızı halıyı vatandaşın ayağına serdiklerini ifade eden Başkan Poyraz: “Belediyemiz bünyesinde oluşturduğumuz Çözüm Masasına bir yıl içerisinde 11 bin 735 müracaat olmuş. Bunlardan 10 bin 681 tanesi sonuçlanmış, 787 tanesi işlemde ve 230 tanesi beklemede. Yüzdelik olarak yüzde 91 başarılı bir çalışma.

  Eskiden belediye insanlarla dolardı. Şimdi bakıyorsunuz belediyemiz bomboş.

   Bunun yanı sıra bir de muhtarlarımız için Muhtarlar Masası kurduk. Muhtarlarımızla zaman zaman bir araya gelerek onların sıkıntı ve şikayetlerini dinliyorduk. Yine muhtarlarımızı dinliyoruz, gidiyoruz sorunları yerinde tespit ediyoruz.

  Hangi mahallemizde nerede ne sorun var? Hangi sorunları çözülmüş bütün bu bilgiler mevcut. Bu uygulamadan muhtarlarımız da memnun” dedi.

   ASFALTSIZ YOL KALMAYACAK

  Asfalt sezonunu başlattıklarını çalışmaların devam ettiğine işaret eden Başkan Poyraz: “Asfalt sezonunu açtık ve ekiplerimiz çalışıyor. Havaların müsaade ettiği süre içerisinde çalışmalarımız devam ediyor. Sezona yetişmesi için 60 kilometrelik asfalt için ihaleye çıkıyoruz. Bir taraftan da ihaleyi alanlar çalışacaklar. Bu sezonun sonuna kadar asfaltsız yer bırakmayacağız” diye konuştu.

   GAYBERLİ VE MALİK EJDER BAKANLAR KURULU’NDAN GEÇTİ

   Kentsel dönüşüm konusunda vatandaşların kafalarında soru işaretleri olduğu şeklinde gelen bir soruyu cevaplandıran Başkan Poyraz: “10 gün kadar önce  Çevre ve Şehircilik bakanlığımızdan Kahramanmaraş’a geldiler. Onlarla birlikte gittik incelemelerde bulunduk. Gayberli’nin o kayan bölgeleri ile Malik ejder Mahallesinin bir bölümü acilen kentsel dönüşüme alınması konusunda mutabakata vardık ve Bakanlar Kurulu’nda onay çıktı. Bu konuda görev bizde. Geçmişte yani 1980 İmar planında o bölge zaten yeşil alanmış ve biz de aslına uygun hale tekrar getireceğiz.

   YUSUFLAR MAHALLESİ’Nİ BAKANLAR KURULUNA GÖNDERDİK

  Yusuflar Mahallesi için geçen ay Belediye Meclisi’nde karar aldık ve kararı Bakanlar Kurulu’na gönderdik. Orası için de hedefimiz şu: Öncelikle ön taraftan başlamak üzere peyder pey, istimlak çalışmalarını yapacağız.  O bölgede dupleks evler düşünüyoruz, kesinlikle yüksek binalar olmayacak. Bu istimlak çalışmaları konusunda da bakanlığımızdan alacağımız destekle ve bir kısmını da belediye bütçesinden karşılamak suretiyle çalışmaları başlatacağız.

   BİZE DANIŞMADAN HAREKET ETMESİNLER

   Kulaklarına bazı duyumların geldiğinin altını çizen Poyraz: “ Dönüşüm konusunda bazı bölgelerde bazı kişilerin çalışmalara başladığını ve iki katlı felan evleri alarak biz 10 katlı yapacağız şeklinde duyumlar geliyor. Buradan bir kere daha söylüyorum. Vatandaşlarımız bize danışmadan kesinlikle bir şey yapmasınlar.  Hiç kimse ezbere konuşmasın. Biz dönüşüm konusunda ilk olarak evsel özelliğini iyice yitirmiş, Etikent, Serinkent ve Sümerevler gibi bölgelerde çalışmalar devam ediyor.  Bunun yanı sıra 5 Nisan Mahallesi’nde de çalışmalar başlayacak” diye konuşarak vatandaşlara uyarıda bulundu.

   YOL YAKINKEN BİRLEŞSİNLER

  Ulaşım konusunda Başkan Poyraz: “Ulaşım konusunda kararlıyız. Bu sorunu kesinlikle çözeceğiz. Geçtiğimiz günlerde 15 tane daha otobüsü hizmete başlattık. Bu yeterli mi? Elbette değil.

   Şimdi ise Trambus dediğimiz lastik tekerlekli, elektrikle çalışan, hava kirliliği yapmayan ve özel bir yol istemeyen trambus konusunda çalışmalarımız devam ediyor.

   Daha önce de söyledik. Raylı sistem şehrimiz için rantbl değil.

   Toplu taşıma konusunda dolmuşçulara bir teklifte bulunmuştuk. Şimdi tekrarlıyorum. İki dolmuş birleşsin bir otobüs olsun. Çünkü yarın bunlar çalışamayacaklar zaten. Yol yakınken birleşsinler.

   ÜST GEÇİT VEYA BATTI ÇIKTI YAPMAK RANTABL DEĞİL

   Bu arada yeni imar planımızda yeni yollar da öngörmekteyiz. Trabzon Bulvarı’na alternatif yeni yollar açmaktayız. Yavuz Selim Camii yanından, Tekke’ye oradan da Karamanlı’ya yeni bir yol açıyoruz. Karamanlı’da da dönerli üst kavşakla trafiği dağıtmış olacağız. Başka türlü çözüm olmayacak. Öyle Müftülük Meydanına veya başka bölgelere üst geçit veya battı çıktı yapmak rantabl değil” diye konuştu.

  ORTAK AKILA İNANIRIM

   Bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yeni imar planında görüşleri alınmadığı şeklinde serzenişlerde bulunduğunun hatırlatılması üzerine Başkan Poyraz: “Daha geçen hafta içerisinde şehrimizdeki bütün mimar ve mühendis odalarını topladık ve Belediye Meclis Salonu’nda sunum yaparak görüştük. Ben ortak akıla inanan bir insanım. Bu doğrultuda hizmet vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

   DSİ VE KARAYOLLARININ CEVABINI BEKLEYECEK DURUMDA DEĞİLİZ

   Mezarlık yeri konusunda Başkan Poyraz: “Biz yeni mezarlık alanı olarak Hasancıklı’lı da 500 dönümlük bir alanı aldık ve yeni mezar alanımız orası. Adını da Şeyh Ali Sezai Efendi koyduk. Şeyhadil Mezarlığı yanındaki DSİ ve Karayollarının yerlerini talep ettik ama onlardan gelecek cevabı bekleyecek durumda da değiliz. Tek tip mezarlık olacak. Boyları kısa olacak. İsteyen mermerle kaplayacak veya beton yapacak ama standartlara uygun olarak yapacak” diye cevap verdi.

   ÇÖPLERİMİZİ KENDİMİZ TOPLUYORUZ

   Başkan Poyraz: “1 Mayıs’tan itibaren şehrimizin çöplerini kendimiz toplamaya başladık. 27 tane kamyon aldık. Bugün şehrimizin günlük 600 ton çöpü var. Bir gün veya iki gün toplanmadığını düşünsenize. Sadece şehir merkezinin değil, Türkoğlu, Andırın, Pazarcık ve Narlı da dahil olmak üzere çöpler bertaraf tesislerine gönderilecek. Aralara kurulan istasyonlarda toplanacak ve oradan da bertaraf tesislerine gidecek.

  Atık Su Arıtma tesislerine gelince de 50 milyon Avroluk bir proje ve bunun 42 milyon Avrosu AB’den hibe yoluyla hazır. 6 milyon Avrosu bakanlığımızdan destek gelecek ve 2 milyon Avrosunu da belediye olarak biz karşılayacağız” diye konuştu.

   KAHRAMANMARAŞ PANORAMAYI OLUŞTURALIM

  Turizm konusunda Germenicia antik kenti konusunda da çalışmalar yapılıp yapılmayacağı şeklinde gelen soruya Başkan Poyraz: “Turizmi canlandırmak adına restorasyon çalışmalarımız en geç Haziran ayına kadar bitecek. Orası bittiği zaman, orta halin oraya Kültür Park kuracağız. Aşağıda alışveriş merkezinden başlamak üzere Kültür Park, Kent Meydanı, Kale ve Çarşılar olarak gerek halkımızın gerekse dışarıdan gelen misafirlerimiz için bir gezinti alanı oluşacak. Artık Kahramanmaraş’ı bir kilo dondurma alınarak geçilen bir şehir olmaktan çıkarıyoruz.

   Antik kent meselesinde gelince de öyle 3-5 ev istimlak edilmeyle bu iş olmaz. Şu anda orası Kültür Bakanlığı nezdinde. Yarın büyükşehir olunca orayı biz devralırız ve gerekeni de yaparız.

   Ben bir şeyi okumadan imza atmam. Ancak geçen gün demiryollarından gelen bir yazıyı okumadan imzaladım. Benim amacım gar ve çevresini de almak. Çünkü orada çok güzel tarihi binalar var. Çevresi, yeşil alanlarla kaplı. Bize devretseler biz de orada Kahramanmaraş Panorama’yı kurarız” diye konuştu.

   YEREL YÖNETİCİLERİN SPORLA İLGİLENMEM DEME LÜKSÜ YOK

   Kahramanmaraşspor’un 1. Lige çıkmasında Başkan Poyraz: Şehrin tanıtımı söz konusu olduğu zaman 1. sırada yer alırım. Biz yerel yöneticilerin, ben sporla felan ilgilenmem deme lüksü yok. Çünkü spor demek tanıtım demek. Tanıtım demek bu şehre girdi sağlamak demek.

   Ben şehrin tanıtımı konusunda birinci sırada yer alırım. 2,3,4. sıralarda da sivil toplum kuruluşu temsilcileri yer almalıdır. Şehir sahip çıkarsa bu takım daha yukarılara da çıkar. Ama sahip çıkan olmazsa da patinaj yapar durur” dedi.

  ŞAİRLİK BU ŞEHRİN RUHUNDA VAR

   Şiir festivalinin bu yıl da yapılıp yapılmayacağı şeklindeki soruya Başkan Poyraz: “Evet bu yıl da ikincisini düzenleyeceğiz. Bu konuda yarın İstanbul’a gidiyoruz. Orada basınla bir araya geleceğiz. Televizyonlarda canlı yayınlara çıkarak şehrimizi tanıtacağız ve insanları şehrimize davet edeceğiz.

   Şairlik bu şehrin ruhunda var. Geçen yıl ana tema olarak Necip Fazıl’ı seçmiştik. Bu yıl Sezai Karaoç’u ana tema olarak alıyoruz. Sezai  Karakoç’lar 100 sene de bir yetişir. Necip Fazıl’lar 200 senede bir zor gelir. Biz o kuşaklara sahip çıkmalıyız ki gelecek kuşaklar da bizlere sahip çıkmalıdır. Şiir festivalini geleneksel hale getireceğiz” diye cevap verdi.

   DOĞUKENT’E KARDEŞ GELİYOR

   Toplu konut konusunda Başkan Poyraz: “Gölkent Konutları’nda sanırım çalışmalarda sona gelindi. Orada temel ile birlikte vatandaşların tapuları da çıkarılacak ki kim nerede oturacağını bilecek.

   Bunun haricinde 1500 konut için Doğukent’in yanında 100 dönümlük bir alanda çalışmalar başlayacak. Oradaki konutlar 95-110 metrekare arası olacak. 18-20 ay gibi bir sürede teslim edeceğiz. Toprak Kuruluna yazdık ve Ankara’dan cevap bekliyoruz” diye konuştu.

  (www.kanal46.com)

   

   

  17485  kez okundu.

  Bakmadan Geçme


  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  22.05.2013 08:15
  KÖPRÜ
  slm tuğrul beyin sunduğu daha önceki proğramda avşar köyü cüceli köprüsü nisan ayı içinde başlanacaktı ne oldu siyasetcide yalan çok olur derler demekki sayın başkanda bu duruma düşüyor mayıs ayı bitiyor hala tık yok
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.