AJANS-46

Bizi Takip Edin!

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE

Rotasyon da yok fazla çalışma ücreti de..

2.5 milyon memur rahat nefes alacak. Hükümet, rotasyondan vazgeçti. Ancak memura bir da kötü haber var. Fazla çalışma ücreti olmayacak.
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 17.05.2013 10:01 Tarihinde Eklendi.  Kategori : EKONOMİ.

  2.5 milyon memur rahat nefes alacak. Hükümet, rotasyondan vazgeçti. Ancak memura bir da kötü haber var. Fazla çalışma ücreti olmayacak.

  Uzman yardımcılığı ve müfettiş yardımcılığı için gerekli süre 1 yıl kısalacak, hem tez hem yabancı dil şartı kalkacak. Özel sektörde 5 yıl çalışmış olanlar devlette müsteşar, genel müdür ve  genel müdür yardımcısı olarak doğrudan devlette göreve başlayabilecek.

  ROTASYON YOK
  Hükümet, Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı dün TBMM'ye sevk etti. Hazırlık aşamasında sendikalar ile Çalışma Bakanlığını karşı karşıya getiren 'rotasyon' düzenlemesinin olmaması dikkat çekti. Bakanlığın, Doğu ve Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere az gelişmiş bölgelerde doktor, öğretmen, mühendis, tekniker gibi çalışan bulmakta sıkıntı çekildiği gerekçesiyle gündeme getirdiği rotasyon önerisini sendikalar 'teşvik' şartıyla kabul edeceklerini bildirmişlerdi. Ancak Maliye Bakanlığı'nın bu bölgelerde fazla ücrete itiraz etmesi üzerine hükümet, 'rotasyondan' 'şimdilik' vazgeçmiş görünüyor.
  BAKKAL, MANAV, MAĞAZA SAHİBİ DEVLETTE MÜDÜR OLABİLECEK

  Tasarının en çok tartışılacak bir başka maddesini ise özel sektör çalışanlarına doğrudan devlette yönetici olma yolunun açılması oluşturuyor. Öyle ki özel sektörde 5 yıl çalışmış olanlar devlette doğrudan genel müdür, genel müdür yardımcısı, müsteşar ve müsteşar yardımcısı olabilecekler. Bu kişilerin bir şirkette çalışması gerekmeyecek; kayıtlı olması kaydıyla kendi işini yapmış olması da yeterli olacak.
  KARİYER MEMUR ADAYLARI YAŞADI
  Tasarı ile uzman yardımcılığı ve müfettiş yardımcılığında geçirilmesi gereken süre 3 yıldan 2 yıla inecek. Uzman olmak için artık 'tez hazırlamak' ve 'dil bilmek' de gerekmeyecek. Ancak düzenlemenin mevcut kariyer memur adaylarını kapsayıp kapsamayacağı şimdilik bilinmiyor. Çünkü Devlet Personel Başkanlığı, hazırladığı taslakta, bu uygulamanın mevcutlar için değil; yasa çıktıktan sonraki adaylar için geçerli olmasına ilişkin hükme yer vermişti. Uzman ve uzman yardımcılığı için gerekli yaş sınırı 35 olarak belirleniyor.

  MEMURA BİR DE KÖTÜ HABER
  Hükümet, 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamuda 'fazla çalışma' ücreti uygulamasına son vermiş; fazla çalışma ücreti, Bakanlar Kurulu'nun belirleyeceği kurum ve pozisyonlar için geçerli olacaktı. Ancak bu düzenleme Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. İşte hükümet, yasal boşluğu doldurmak üzere 'fazla çalışma ücretinin' kaldırılmasına dair hükmü yeni tasarıya koydu.  Tasarının dikkat çekici diğer değişiklikleri ise şöyle:  
  5 YILDA EŞİTLENİYOR

  657 sayılı Kanuna bir madde eklenerek Müdür, İl Müdürü, Daire Başkanı ve daha üst ünvanlı kadrolara yapılacak atamalarda aranan 8-10 ve 12 yıllık hizmet süresi  5 yıla inecek. Yani hangi pozisyonda olursa olsun, 5 yıl çalışmışlığı bulunan herkes yönetici kadrolara atanabilecek. 
  - Kamu kurum ve kuruluşlarında uzman olabilmek için daha önce Adalet, Milli Savunma, İçişleri, Dışişleri, Yüksek Öğrenim Kurulu ve Bakanlar kurulunca belirlenen bakanlık bağlı kuruluşlarının uzman yardımcılığı için gerekli olan “en az dört yıllık lisans eğitimi veren hukuk siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden veya bakanlıklar ve kurumlarca yürütülen kurumsal hizmet gerekleri çerçevesinde en az dört yıllık lisans eğitimi veren ve yönetmelikle belirlenen yüksek öğretim kurumlarından ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt içi veya yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olma” şartı, tüm uzmanlıklar için gerekli  hale geliyor.

  28 ŞUBAT'TA ATILANLAR GERİ DÖNECEK

  Tasarının en önemli düzenlemelerinden biri de 28 Şubat 1997 tarihinden sonra memuriyetten atılanların yeniden devlet memurluğuna dönmeleri oluşturuyor.

  5525 sayılı Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanunda yapılan düzenlemeyle 28 Şubat 1997 tarihinden sonra verilen disiplin cezaları nedeniyle memuriyetten çıkarılanların yeniden göreve alınmasında kadro kısıtlamaları uygulanmayacak.

  Yani devlete ait suçlar, yüz kızartıcı suçlar gibi gerekçeler dışında 28 Şubat nedeniyle memuriyetten atılanlar, hiç itirazsız yeniden memuriyete dönecekler.

  KAYMAKAMLIK İÇİN YAŞ SINIRI YÜKSELDİ

   Kaymakam olabilmek için gerekli azami yaş sınırı 30’dan 35’e çıkarılıyor.

   İÇİŞLERİ İÇİN KAYMAKAM ŞARTI ARANMAYACAK

  Tasarı bazı bakanlık ve kurumlarda müdür ve daha üst unvanlı yönetici kadrolarına atanabilmek için belirli bir meslek grubundan olma şartını da kaldırıyor.

  Öyle ki Adalet Bakanlığı'nda müdür olabilmek için hakim, savcı; İçişleri Bakanlığı'nda müdür olabilmek için Kaymakam; Devlet Personel Başkanlığı'nda yönetici olabilmek için Devlet Personel Uzmanı olma şartları kaldırılıyor. Böylece herkesin üst düzey yönetici olabilmesinin yolu açılıyor.

  MÜLAKATTA ELENEN, 'KAYMAKAM' OLAMAYACAK!

   Tasarının tartışma yaratacak bir diğer maddesi ise kaymakam adaylarına yönelik. Tasarı yasalaşırsa, daha önce kaymakam adaylığı sınavını kazanmış olmasına karşın mülakatta üç kez başarısız olanlar; yeniden kaymakamlık sınavına giremeyecekler.

   

  Hürriyet

  Etiketler : çalışma, ücreti, Rotasyon, Fazla,
  68850  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.