AJANS-46

Bizi Takip Edin!

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Şehir Devlet Hastanesi ‘yol’suzluktan açılamıyor!

Kahramanmaraş-Gaziantep karayolu üzerindeki Karacasu bölgesinde yapımı tamamlanmasına rağmen bir türlü açılışı gerçekleştirilemeyen ve resmi adı Kahramanmaraş Şehir Devl
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 02.02.2012 20:15 Tarihinde Eklendi.  Kategori : Yazarlar.
  Editör
  Editör Tüm Yazıları
  Şehir Devlet Hastanesi ‘yol’suzluktan açılamıyor!
  ŞEHİR DEVLET HASTANESİ
  Şehir Devlet Hastanesi ‘yol’suzluktan açılamıyor!
  GENEL SEKRETER KİM OLACAK?

  Kahramanmaraş-Gaziantep karayolu üzerindeki Karacasu bölgesinde yapımı tamamlanmasına rağmen bir türlü açılışı gerçekleştirilemeyen ve resmi adı Kahramanmaraş Şehir Devlet Hastanesi olarak kesinleşen 400 yataklı hastanenin ne zaman faaliyete gireceği belirsizliğini koruyor.

  Geçen yıl içerisinde yapımı tamamlanarak teknik ve tıbbi teçhizatları de büyük oranda yerleştirilen hastane binasının açılışının önündeki en büyük engelin ‘yol’suzluk olduğu ileri sürülüyor.

  Bilindiği gibi; hastanenin bulunduğu söz konusu bölgede kapatılan Karacasu Belediyesi tarafından yapılan imar uygulaması vatandaşların açtığı dava üzerine mahkeme tarafından iptal edilmiş, Kahramanmaraş Belediyesi’nin Danıştay nezdinde yaptığı başvuru üzerine de mahkeme kararı kesinlik kazanmıştı. Kahramanmaraş Belediyesi’nin yeni imar uygulamasının henüz hazırlayamaması nedeni ile yollar resmilik kazanmazken, hastanenin bu nedenle açılamadığı öne sürülüyor. Kimi çevreler yeni imar planı hazırlanması ile kesinlik kazanmasının 1 ila 3 ay arasındaki sürede olacağını öne sürerlerken, kimi çevreler de eğer yine davalık olması halinde uzun bir süre beklenebileceği uyarısında bulunuyor. Ancak kamu yararı olması nedeni ile ara bir formül bulunarak hastanenin açılabileceği yorumları da yapılıyor.

  BAŞHEKİMİN YAZISI HAZIRLANARAK GÖNDERİLDİ

  Kahramanmaraş Şehir Devlet Hastanesi başhekimliği için geçen günlerde ismi gündeme gelen Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü’nden insan anotomisi ve akupunktur uzmanı Prof. Dr. Yakup Gümüşalan’ın yazısının Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanarak Valilik makamına iletildiği ve buradaki onayın ardından da Sağlık Bakanlığı’na gönderildiği öğrenildi. Büyük bir ihtimalle ileriki günlerde Bakanlık ataması ile birlikte Gümüşalan’ın kurucu başhekimlik görevine başlaması bekleniyor. Bu arada şu anda Kahramanmaraş Devlet Hastanesi Müdürü olarak görev yapan Mehmet Yılmaz’ın da Şehir Devlet Hastanesi’ne kurucu müdür olacağı öğrenildi.

  SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDE HUZURSUZLUK SÜRÜYOR

  Öte yandan; yeni teşkilat yasasına göre; 3 doktor müdür yardımcısının yanı sıra 1 idari müdür yardımcısı olacak. Buna göre; idari müdür yardımcısının kim olacağı merakla bekleniyor. Sadi Ulun ile Rahmi Kundakçı arasında bir çekişme yaşanırken, İl Sağlık Müdürü Dr. M. İlker Çitil’in Ulun’dan yana tercih kullanmak istemesi nedeni ile müdürlük bünyesinde bir gerginlik ve huzursuzluk yaşandığı ileri sürülüyor. Çitil’in tarafsız kalması gerektiği öne sürülen söz konusu görev için Kundakçı’nın daha ehil olduğu görüşleri ortaya atılıyor. Bu durumda devreye girmesi beklenen siyasilerin söz konusu sıkıntılı duruma bir çözüm bularak gerginliği bitirmesi bekleniyor.

  PEKİ, GENEL SEKRETER KİM OLACAK?

  Sağlık alanındaki bir diğer önemli konu ise ileriki günlerde hayata geçecek olan Kamu Hastane Birlikleri genel sekreterinin kim olacağı sorusunun cevabı için meraklı bekleyiş sürüyor.

  Şehir Devlet Hastanesi’nin devreye girmesi ile birlikte kapatılacak olan Yenişehir Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. M. Nedim Şerefoğlu’nun geçen günlerde başkente giderek genel sekreterlik için kulis faaliyetlerinde bulunduğu öne sürülüyor. Söz konusu görev için uğraşan bir diğer isim ise AK Parti Kahramanmaraş eski milletvekili Uzm. Dr. Cafer Tatlıbal. Ankara nezdinde geniş çevresi bulunan Tatlıbal’a parti teşkilatının da sıcak baktığı iddia edilirken, halen Devlet Hastanesi Başhekimi olarak görev yapmakta olan Nurettin Arıkan’ın da genel sekreter adayları arasında ismi geçiyor. Halen İl Sağlık müdür yardımcısı olarak görev yapan Dr. Gökhan Gökşen’in isminin de geçtiği bu önemli görev için son günlerde sürpriz bir isim daha ortaya atıldı.

  Hem devlette hem de özel sektörde görev yaptığı için deneyim ve tecrübesinin fazlalığı nedeni ile tercih edilebilecek bir isim olabileceği öne sürülen Uzm. Doktor İrfan Karatutlu’nun şu anda böyle bir niyet ve uğraşı olmadığı biliniyor. İrfan Karatutlu, 12 Haziran 2011 seçimleri öncesinde AK Parti il başkan yardımcılığı görevinden istifa ederek milletvekili aday adayı olmuştu. Tabip Odası Başkanlığı da yapan Karatutlu halen özel bir hastanede fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı olarak çalışıyor.

  Kulislerde bu isimler dolaşırken, genel sekreter atamasının önümüzdeki aylarda yapılması bekleniyor. Belki de bir bakmışsınız şu anda hiç konuşulmayan bir isim Ankara'dan gönderilebilir.

  İŞTE KAMU HASTANE BİRLİKLERİ TEŞKİLAT ŞEMASI

  Halen merkez teşkilatı kurulma hazırlıkları devam eden Kamu Hastane birliklerinin faaliyete başlaması ile Sağlık Müdürlükleri büyük oranda fonksiyonlarını kaybedecek. Genel Sekreter olarak atanacak olan isim, kamu ve özel sektördeki hastanelerden sorumlu olacak. Teşkilat şemasına göre; genel sekretere; Tıbbi Hizmetler, Mali Hizmetler ve İdari Hizmetler Başkanları bağlı olacak. Bu başkanların bünyesinde ise uzman ve büro görevlileri bulunacak.

  Genel Sekreter’e ayrıca hastane yöneticiliği birimleri bağlanıyor. Hastane yöneticiliği ise şu isimlerden oluşuyor: Başhekim, idari ve mali işler ile sağlık bakım hizmetleri müdürleri. Başhekim yardımcıları ile müdür yardımcıları ve diğer personel de şemanın en altında yer alıyor.

  KAMU HASTANE BİRLİĞİNE İLK ATAMA YAPILDI

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın ille de Doktor olsun dediği Kamu Hastane Birliklerinden Kayseri Bölgesine Sivil Genel Sekreter Atandı. Kayseri’de merakla beklenen Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine Kayseri Vergi Dairesi eski Başkanı İlhan Yıldız 17 Aralık 2011 tarihi itibariyle atandı.

  Kamuya ait hastanelerin birleşmesi sonrasında oluşturulan Kamu Hastaneleri Birliği yönetimine Genel Sekreter olarak atama yapıldı. 2005 yılında Kayseri’ye Vergi Dairesi Başkanı olarak atanan ve 3 yıl bu görevde kalan İlhan Yıldız, Genel Sekreter oldu.

  Kayseri’de Vergi Dairesi Başkanı olarak başarılı çalışmalara imza atan İlhan Yıldız’ın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri olması kamuoyunda olumlu karşılanırken, idari ve mali olarak büyük bütçeye sahip olacak Kamu Hastaneleri Birliği’nde Yıldız’ın faydalı olacağı ifade ediliyor.

  1965 yılında Erzincan’da doğan İlhan Yıldız ile Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine atama yapılmasından sonra sırada Eğitim Araştırma ve Diş Hastanesi Başhekimlerine de atamalar var.

  KAMU HASTANELERİ BİRLİKLERİ YASASI

  "MADDE 34- (1) Genel sekreterin görevleri şunlardır:

  a) Birliği belirlenen hedef, politika ve stratejilere, ilgili düzenlemelere, yönetim kurulu kararlarına ve performans programına göre yönetmek,

  b) Birliğin faaliyet ve işlemlerini denetlemek, yönetim sistemlerini değerlendirmek, işleyiş ve yönetim süreçlerinin etkililiğini gözetmek, yönetimin, kalitenin ve verimliliğin geliştirilmesini sağlamak,

  c) Birlik bünyesindeki sağlık kurumlarında etkili ve verimli hizmet sunumunu

  sağlamak, bu amaçla kaynak ve personel ihtiyaçlarını tespit etmek, istihdam planlaması yapmak ve personel hareketlerini gerçekleştirmek,

  ç) Hastaneler arası koordinasyon ve diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliğini sağlamak,

  d) Bütçe ve yatırım tekliflerini hazırlayarak Kuruma sunmak,

  e) Birlik ile ilgili istatistikî bilgilerin takibini sağlamak, birliğin mali tablolarını

  birleştirmek ve alınabilecek önlemler hakkında Kuruma önerilerde bulunmak,

  f) Hasta hakları, hasta ve çalışan memnuniyeti ve hastaların sosyal ihtiyaçlarına

  yönelik hizmetlerin geliştirilmesini, tıp ve kamu görevlileri etik ilkelerinin uygulanmasını sağlamak,

  g) İlgili mevzuat çerçevesinde birlik gelirlerinin tahakkuk ettirilmesini, gelir ve

  alacakların takip ve tahsili ile harcama işlemleri ve muhasebe hizmetlerinin yürütülmesini sağlamak,

  ğ) Birlik ile ilgili diğer görevleri yürütmek,

  (2) Genel sekreter gerektiğinde sınırlarını yazılı olarak belirlemek suretiyle

  yetkilerinden bir kısmını alt birim yöneticilerine devredebilir.

  (3) Hastane yöneticisi, hastane ölçeğinde genel sekreterin görev, yetki ve

  sorumluluklarına sahip olup, hastanede tüm hizmetlerin verimli ve mevzuata uygun şekilde yürütülmesinden genel sekretere karşı sorumludur.

  Birlik personelinin niteliği ve statüsü

  MADDE 35- (1) Birliklerde, ekli (..) sayılı cetvelde belirtilen pozisyonlarda

  sözleşmeli statüde personel istihdam edilir. Sözleşmeli personelde 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde sayılan genel şartlar aranır. Birliklerdeki diğer personel, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 10/7/2003 tarihli ve 4924 sayılı Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli Sağlık Personeli Çalıştırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanuna tabi olarak çalışır.

  (2) Genel sekreter, idari ve mali hizmetler başkanları, hastane yöneticisi, müdür ve müdür yardımcısı olabilmek için en az dört yıllık eğitim veren yüksek öğrenim kurumlarından veya bunlara denkliği yetkili makamca kabul edilmiş yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak ve kamu veya özel sektörde, genel sekreter için 8 yıl, idari ve mali hizmetler başkanları, hastane yöneticisi ve müdürler için en az 5 yıl iş tecrübesine sahip bulunmak şarttır.”

  Tüm bu gelişmelerin Kahramanmaraş sağlığına hayırlar getirmesini diliyoruz.

   

  EDİTÖR

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  111548  kez okundu.

  Benzer Haberler


  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  05.03.2012 19:29
  150 milyarlık yatırım
  bu gün bir yazı okudum 150 milyara mal olmuş hastane diye.150 milyarlık yatırım yapılmış belediye bir yol yapamıyor.sağlık müdürü genel sekreterlik yolunda büyük bir adım atmış ama sonu cok hüsran angara başarısızlık olarak degerlendirmeye başlamış.k.maraş sağlığı fıkır fıkır kaynamasının tek sebebi malüm müdür degilmiş.gelen var gücü ile karıştırmaya devam ediyor.kaos görünüyor bekleyelim.
  05.03.2012 19:27
  150 milyarlık yatırım
  bu gün bir yazı okudum 150 milyara mal olmuş hastane diye.150 milyarlık yatırım yapılmış belediye bir yol yapamıyor.sağlık müdürü genel sekreterlik yolunda büyük bir adım atmış ama sonu cok hüsran angara başarısızlık olarak degerlendirmeye başlamış.k.maraş sağlığı fıkır fıkır kaynamasının tek sebebi malüm müdür degilmiş.gelen var gücü ile karıştırmaya devam ediyor.kaos görünüyor bekleyelim.
  14.02.2012 00:05
  vay memleketim vay.
  Kaderi karamı bahtsızmı desem bilmiyorum.milletin agzında halk sağlığı il müdürlüğü için bir başka afşınlının ismi angaralara verilmiş.güya bir vekilimiz bir müdüre demişki sen sen angaraya halk sağlığı müdürlüğü için a.y.ismini vereceksin bende tamam diyecem demiş.ya allah aşkına bu memleket hizmete layık degilmi.getirdiniz abartopar 400 yataklı hastane halihazırda yerel meseleler den dolayı açılamıyor kim halledecek bunları benmi yoksa hizmet için getirdiğiniz börokratmı.o börokrat eş dost ilişkisi içinde oldugunu bagdattaki amarikalarmı söylemeli.ya halk sağlığını kurtarın.adam kendini yönetmekten aciz.ikinci hüsranı görmeyelim.malüm müdür seni arar olduk bu halimize gargalar gülüyor.
  10.02.2012 00:05
  yorumcu kardeşim
  yorumcu kardeşim çok güzel bir konuya deginmiş.güya herşey yapıldı hastane açılmayı bekliyor siyasiler gerekeni yapmıyor havası verilecek gibiydi.Siyasiler her şeyi yaptı en kısa zamanda ödenekler çıkarıldı hastanenin inşaası ve ekipman cihazları donatıldı.neden açılmıyor.yerelde sıkıntı var.yine liykatsız bir seçim yapıldı.abit bey müdür olsaydı oraya taşınmış olunurdu.Rahmi beye orayı aç demesi yeterliydi.elini taşın altına sokarmı sokar.şuan elini taşın altına sokacak idareci yok.Ya açılışı yapın hangi kul yolu kapatacak hangi güç durur.ama onu yapabilecek kimse yok.mahkeme devam etsin hastane için yıkım kararı çıkmayacak çıkacak karar parsalizasyon değişikliğidir.sayın siyasiler sizler eş dost ilişkisinde olursa
  08.02.2012 00:00
  En iyi aday irfan hocadır..
  Kahramanmaraş devlet hastanesi, yenişehir devlet hastanesi ve kadın doğum hastanelerinin başhekimlikleri bir operasyonla kaldırıldı. artık kahramanmaraşta devlet hastanesi olarak bir tek çatı var ve onunda başhekimi yazınızda belirtilen değerli hocadır. sanırız yakında ataması angaradan gelir. böylece anlı şanlı başhekim nedim bey ile nurettin bey pert olmuş oldular. bunun altında kalırlarmı bilemem. onların bileceği bir iş ben karışamam. yakındada genel sekreter atanacak. işi bilen, özelde ve devlette çalışmış olan, tabip odası başkanlığı yapmış olan, ak partide il başkan yardımcılığı yaparak mv aday adayı da olan ve yazınızdada belirtilen irfan karatıtlu hoca bence en iyi aday olarak görülüyor. neymiş il başkanı ile aras
  07.02.2012 23:44
  açamazlar
  o hastane aydan beri açılmayı bekliyor.herşeyini ankara yaptı teslim etti.beceriksizler yereldeki proplemleri halledemediler bunların önüne 5 tane koyun versen aç bırakırlar.koca hastane beklermi.antebe gitsinlerde hizmet nasıl verilir öğrensinler.hizmetten işden anlayanlar zaten saf dışı oluyor.geriye işe yaramazlarla siyasiler paslaşma yaparlar.açamazlar.açamazlar.bahane üretecekler.ne için varsınız bahaneleri sorunları çözmek için çözün hizmet üretin.bceremezler.
  07.02.2012 23:40
  Düşünceler yanlış
  ilimize atanan müdürler hizmetten önce hemşeri ayagına ve arkadaş ayagına yatıyor.allahtan birlik kuruluyor.müdürün işi bitiyor.kendisi unutulduğunda yetkisiz olduğunda boyunun ölçüsünü alırlar.kimler geldi geçti kimler topragın altında anılanlar kim örnek sıtkı bey.malüm müğdür neden anılmıyor cünkü yanlış kişilerle çalıştı.rahmi-sadi bölümü ilginç rahmi bey göksunlu.sahip cıksınlar.şimdi göksunlular diyecekki bunlar kime sahib cıkabildilerki.onlar zengine güçlüye sahib çıkarlar.rahmi bey geçmiş olsun.ama sen yinede yapacandan geri durmazsın.seviliyosun.
  07.02.2012 23:05
  hizmet almak nere maraş nere.
  İlimiz siyasilerin getirmiş olduğu börokratlar sayesinde hizmet alamamakta olduğunu gözlemliyorum.İ bey çalıştığı hangi kurumda huzur vererek çalıştımı?sağlık müdürlüğünde sıtkı beyle ne kadar çalıştı sıtkı bey anlatsın.kadın doğumda başhekimlere sormak gerek.özellikle canından bezen a.karslıoğlunu siyasiler allah rızası için arasın ne kadar huzur vermiş anlatır.şimdi hastane ayagı ile üç hastanenin başhekimi başhekimlikten düşürüldü.neden nileriye yönelik hesab olabilirmi.bu başhekimler genel sekretyerliğe aday olan doktorlardı.2 ay sonra yeniden yapılanma yapılacakken neden bu insanlar magdur ediliyor.bu insanların kazanılmış hakları gasb edilmiyormu.yanlış bagdattan döner.s.bey sağlık müdürlüğüne yakışmad
  07.02.2012 11:52
  sayın İ.Ç
  yeni teşkilat kanuınu ile birlikte sağlık müdürlüğü yetki ve etki alanı 0 düşmüştür.yetkisiz müdürlük halini almıştır.İş ve işlemler olmayaçagına göre yat yat uyu yeri oplacagına göre hala ekip kurmak istiyorum bahanesi ile eş dostunu makam sahibi yapmak için siyasiler dahil etkili kişileri aramanın gereği varmı.Kardeşim ben uyarayım oraya layık olan karşısında olduğun şahısdır.Geçmiş yıllardada onu ikiniz magdur ettiniz.onu sürdünüz.kul hakkı yemek nasıl bir duygu.
  05.02.2012 20:38
  açılır ne kaldıki.
  açılır 2015 genel seçimlere ne kaldı 3 sene içinde açılır.işimiz ne eşe dosta yer bulmak.hizmet bizim neyimize gerek.babasınn çifliğinden pay veriyor millet.siyasilerde oturmuşlar seyrediyorlar.
  05.02.2012 00:31
  kaos devam ediyor
  malüm müdür alındı birilerinin kıvrak manevrası ile i.ç.sağlık müdürü oldu.oldu ne oldu.yazılanlar cizilenlere bakarsak olan malüm müdüre oldu.müdür ve yardımcısı bir taraf siyasilerin atradıkları bir taraf havası esiyor.herkes pürdikkat genel sekreterlikte gözü.saydığınız adayların içine benim adaylarımda var.hastanelerin birleştirme olayı güzel bir manevradır.profösür yarın ben genel sekreterim derse siyasiler ne yapacak.bana göre gökhan bey ve sağlık müdürü genelsekreterlikte yetersiz kalırlar.şöyle deftardar veya yılları idarecilikle gecen birileri daha güzel başarır.gökhan bey irfan bey basına yakın bu yazılarla nabızmı yokluyorlar.müdür yasrdımcısı için herkesin gönlündeki rahmi bey ama malüm yapmazlar.elini ta
  04.02.2012 23:54
  sayın editör
  Sağlık konusu çok önemli.biz halk olarak hizmetin en iyisine ulaşmak hakkımızdır.antep adana malatyanın sağlık düzeyi ortada.sağlık turizminden en fazla pay alan illerimiz.Biz hala bir ek binanın ne zaman acılacagını düşünürken diğer iller 5-6 hastane yaptı.sağlıkta idarecilerin başarısı ve şuan görevdeki olanların başarısı bu kadar.hizmete yönelmek gerekirken eş dostu nerede koltuk sahibi ederiz yarışa girmeleri başka handikap il siyasileride oturmuşlar yetkiyi biz filana verdik demeleri yakışık almıyor.siz sorumluluk sahibi insanlarsınız kaçamazsınız müdahil olmak zorundasınız.sorumluluk verdik dediğiniz şahıs şuan yanlıştaysa dur demelisiniz.onun gönlünde maşaallah heryer geçiyor.4-5 ay sonra hastane birliğine geçilecekken
  03.02.2012 00:32
  SAGLIK YOL'SUZ YÜRÜMEZ.
  biz 'yol'suzlugun ....bey dönemiyle bittiğini zannediyorduk.BÜyük bir destekle gelen yeni saglık müdürü ve ekibi bu 'yol'suzluklara dur diyemiyecekmi.Bütün işler mahkemeyle soruşturmaylamı çözülmesi lazım. hastanenin yolu yoksa belediye yol yapar biter. Belediye el atsın olmaz mı. nedim şerefoglu genel sekreter olmasında ne olursa olsun. hastaneyi ben yaptım deyip durdu.şimdi açılsın diye bir geyret göstermiyor. kime inandıracak. Başhekimliğine bile sahip olamadı. genel sekreter nasıl olsun ki. ilker bey bir manevrayla tüm başhekimleri saf dışı bıraktı. helal olsun. DR. reha sekreter olmak için ugraşır mı. sadi ulun müdür yardımcısı olmasın.yeni hastaneye müdür yardımcısı olsun. iler beye söyleyin.
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.