PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

SKANDAL: Senem Ayşe’yi bakın kime benzettiler?

Düşman işgalinden kurtuluşun 93. yıldönümü nedeni ile Kahramanmaraş Belediyesi tarafından çıkartılan dergide, Maraş Milli mücadelesinin kadın kahramanı Senem Ayşe’nin bir Fransız Katolik azizesine benzetilmesi büyük şok etkisi yaptı.
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 19.02.2013 12:50 Tarihinde Eklendi.  Kategori : GÜNCEL.
  SKANDAL: Senem Ayşe’yi bakın kime benzettiler?
  SKANDAL: Senem Ayşe’yi bakın kime benzettiler?
  SKANDAL: Senem Ayşe’yi bakın kime benzettiler?
  SKANDAL: Senem Ayşe’yi bakın kime benzettiler?
  BŞK. YRD. CEVDET KABAKÇI

  Düşman işgalinden kurtuluşun 93. yıldönümü nedeni ile Kahramanmaraş Belediyesi tarafından çıkartılan dergide, Maraş Milli mücadelesinin kadın kahramanı Senem Ayşe’nin bir Fransız Katolik azizesine benzetilmesi büyük şok etkisi yaptı.

  Yazı İşleri Müdürlüğünü Belediye Basın ve Halkla İlişkiler Müdür Vekili Mustafa Semerci'nin yaptığı ve halkın parası ile çıkartılan sözkonusu derginin 10-11 ve 12. sayfalarında yer alan; “Maraş Müdafaası ve Kahraman Kadınlarımız; Naciye, Rahime, Fatma ve Senem Ayşe hanımlar” başlıklı yazının spotunda ise aynen şöyle yazıldı: “Maraş’ın Kahramanmaraş’ın Senem Ayşe’si de tıpkı Rahime Hatun gibi, Türk’ün Jean d’Arc’larından birisidir.”

  Ve yazıda da aynen şu ifadeler kullanılıyor:

  “Milli Mücadele yıllarında Osmaniye'li Rahime Hatun, genç yaşında çetecilere katılır, Pozantı cephesinde Fransızlara karşı kahramanca ve cesaretle savaşarak şahadete erer, fakat silah arkadaşları onun öcünü alır, Fransızları bölgeden temizler, teslime mecbur ederler. Maraş'ın, Kahramanmaraş'ın Senem Ayşesi de tıpkı Rahime Hatun gibi, Türk'ün Jean d'Arc 'larından birisidir. Fransa ile İngiltere arasındaki Yüz sene Harpleri sırasında Fransa'yı tamamen istila eden İngilizleri, Jean d'Arc adlı genç bir köylü kızının istilacılara karşı mücadeleye girişmesi neticesinde, onu görüp galeyana gelen Fransızlar, sonraki zaferleri ile Fransa'dan defedip kovmuşlardır. Jean d'Arc ölmüş, fakat onun yaktığı direniş ateşi ülkesini zafere götürmüştür, Bu sebeple de Jean d'Arc adı Türkiye'de bile meşhur olmuş, ders kitaplarına dahi geçmiştir, kendisi için romanlar, tiyatro eserleri yazılmış, filimler çevrilmiştir. Bizim kahramanlarımızın ise, isimleri bazen bir okula verilse bile, kaç kişi bilir, anar?”

  JEAN D’ARC KİMDİR?

  'Jeanne d'Arc' (6 Ocak 1412 - 30 Mayıs 1431)[1] (İngilizce'de Joan of Arc, Türkçede bazen sadeleştirilerek Jan Dark şeklinde de yazılır.) Yüzyıl Savaşları boyunca İngiltere'ye karşı ülkesi Fransa'ya memleketi Lorraine'deki cephelerden başlayarak manevi anlamda büyük destek olan ve sonradan ünü Fransa'nın dört bir yanına yayılmış bir Fransız Katolik azizesidir.

  MÜSLÜMAN BİR KADIN KATOLİK AZİZEYE BENZETİLİR Mİ?

  Maraş milli mücadelesinin kahramanlaşmış kadın kahramanlarının bu şekilde bir Fransız Katolik azizesine benzetilmesi büyük şok etkisi yaptı.

  Altında 'hazırlayan' olarak ‘Belediye Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakçı’nın imzası bulunan yazıyı okuyan mantıklı, makul ve sağ duyulu çevreler; “Kahramanmaraş Belediyesi gazete ve dergi çıkartmayı çok sevdi. Bu işler bu kadar basit mi? Tam anlamı ile ‘Kaş yapayım derken göz çıkartmak’ buna denir. Fransızlara karşı mücadele vermiş Müslüman bir kadını Fransız Katolik azizesine benzetmek te neyin nesidir? Bu kadarına da gerçekten pes doğrusu. Gerçi bu memleketin üniversitesi Milli Kahraman Sütçü İmam'ın adını bir böceğe veririse Belediye'nin de kadın kahraman Senem Ayşe'yi Fransız Katolik azizeye benzetmesi çok değil. Muhafazakar insanların böyle vahim hatalar yapmasını da doğrusu bir türlü anlayamıyoruz” şeklinde tepkilerini dile getirdiler. (www.kanal46.com)

   

  Etiketler : Senem, Zettiler, Ayşe, SKANDAL, Bakın,
  40561  kez okundu.

  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  22.01.2015 11:27
  Senem Ayşe'nin torunlarından tepki var...
  Benzetecek hiç Türk kadın kahramanımız kalmamış gibi, şehit eşi, gazi ninemizi, hemde savaştığı milletin sahte kahramanına benzetmek ne büyük bir gaflettir. belediye ve dergi yazarları bu ayıbından dolayı özür dileme ve/veya düzeltme zahmetinde bile bulunmamışlardır. şiddetle kınıyorum!
  20.02.2013 19:12
  Amacınız üzümü yemek değil bağcıtı dövmektir..
  Ben kahramanmaraşlı tarih ögretmeni ali doğrugörür.Dört yıldan beri kurtuluş etkinliklerini izliyorum.Şunu anladım sizin amacınız üzümü yemek değil bağcıtı dövmektir.Kaç yıldan beri kurtuluş dergileri çıkmıyor.sizler hiç bir güzelliği kabul etmeyenlersiniz, yazınızdaki niyet belli. Bekri Mustafa gibi ayetin namaza yaklaşmayın kısmını okuyan mantık dolandırıcılarısınız.Ben şahsen eleştrinizi ciddi bulmadım.Biz güzel bakan güzel gören insanlarız...
  20.02.2013 01:06
  Gavura benzetilmek kimin hoşuna gider ki...
  Milliyetçi ve muhafazakar geçinen insanların böylesine vahim hataları kesinlikle kabul edilemez. Bu yazıyı ve dergiyi hazırlayanlar ile derginin yazı işleri müdürüne sormak lazım: Biz de sizleri bir gavura banzetsek hoşunuza gidermiydi? Neyse başkan Poyraz yakında düğmeye basacakmış. Buna göre basınla sağlıklı ilişkiler kuramayan basın müdür vekili ile 'merhametre müdür' olarakta bilinen zatı görevden alacakmış. 'Merhametre müd. vekilinin' son icraatı ise belediye kesesinden yani milletin ödediği su paralarından oluşan bütçeden 500 bin liralık tabak, çatal, kaşık ve bıçak almakmış. İl dışından bir firmadan alınan ve tırlarla getirilen tabaklarda iddiaya göre ihale şartnamesine uymuyormuş. Yukarıdaki Yüce Allahım herşeyi gör
  19.02.2013 13:43
  Batı Taklitciliği bu işler
  K.Maraşın Ruhuna yakışmayan işler bunlar.Daha önce de 21 adet putu ulu caminin karşısına diken Din cahili,Frenk gelenekleri bunlar. "Yirmibir" put Ulu cami karşısı, 18 adet Aslanbey putları Hadi Aslanbey mennun kalmıştır, Rıdvan hocanın kemikleri sızlamıştır. Karşısında torunu var ona bile sormamışlar.(İslam ilmihalinde Putun yeri bkz.)Çok cahil işler bu işler çookkkkk...
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.