PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

Son dakikada yıkıldık, son dakikada yıktık!..

İki profesyonel takımımız, son maçlarında ilginç sonuçlara imza attılar. FaturaVizyon KMS, Bandırma’da son dakika golü ile yıkılırken; KM Belediyespor ise Erzurum’da son dakika golü ile gülmeyi başardı.
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 31.10.2012 23:32 Tarihinde Eklendi.  Kategori : Yazarlar.
  Akif ARSLAN
  Akif ARSLAN Tüm Yazıları

  İki profesyonel takımımız, son maçlarında ilginç sonuçlara imza attılar. FaturaVizyon KMS, Bandırma’da son dakika golü ile yıkılırken; KM Belediyespor ise Erzurum’da son dakika golü ile gülmeyi başardı.

  FaturaVizyon KMS  ile KM Belediyespor, pazar günü iki ilginç sonuca imza attılar. İkinci ligdeki temsilcimiz, Bandırma’daki maçta son dakikada yediği gol ile yıkıldı. Üçüncü ligdeki temsilcimiz ise, Erzurum’daki maçta son dakikada attığı golle 3 puanı kaptı.

  Birine üzüldük. Diğerine sevindik. Karışık bir duygu yaşanıyor, doğrusu böyle durumlarda. “Keşke Belediyespor’un olduğu gibi KMS’de bizi sevindirebilseydi” diyoruz sadece. Ancak, bu maçtaki tesellimiz, mağlup olmamıza rağmen grubun zirvesindeki yerimizi averajla korumamız oldu.

  **

  Futbol ilginç bir oyundur. Güç dengesi ne kadar farklı olursa olsun, ortaya istenmeyen ve beklenmeyen sonuçlar çıkabiliyor. Banko dediğiniz maç, sürpriz bir şekilde sonuçlanabiliyor. Bu tür sonuçlar, futbol tarihinde ender değil çok sık rastlanan notlar arasında yer alır. Sürpriz sonuçlar takımlara kupa bile getirebiliyor. Bu yüzden pazar günü elde edilen her iki sonuca da şaşırmadım.

  Futbol, çağımızda bir sektör halini aldı. Oyundan ziyade milyon dolarların konuşulduğu bir kazanım haline geldi. Adeta bacasız bir sanayi gibi oldu, futbol. Küçücük ülkelerin, küçücük şehirlerin, beldelerin futboldan müthiş paralar kazandığını da artık görür hale geldik. Eğer futbol olmasaydı Fildişi’ni, Andora’yı, Malta’yı ne kadar bilebilirdik ki? Ama futbol sayesinde onları biliyoruz, konuşuyoruz…

  “Futbol, on birer oyuncudan oluşan iki takım, iki kale ve bir futbol topu ile oynanan dünyanın en popüler takım sporudur.

  Ayakla oynanılan top oyunlarının MÖ 3000'li Asya Hun Devleti'ne kadar ulaştığı bilinmektedir. Ayrıca Hunların oynadığı bu oyunu Çinliler görerek daha da geliştirmiş ve Cuju adlı oyunu çıkarmıştır. Yani ilk futbol oyununu, Asya'da Hunlar ve Çinliler çıkarmıştır. Mısır'da mezarlardaki duvar resimlerinde ayakla top oynayan insan figürlerine rastlanmıştır.

  Hattâ bu zamandan kalma 7,5 cm çapında deri veya ketenden yapılmış toplar, 2500 yıl önceden günümüze kadar ulaşmıştır ve kimi müzelerde sergilenmektedir. Homeros da Odysseia'da top oyunlarından bahseder.

  MÖ 2500 yıllarında da Çin'de yere dikilmiş iki mızrak arasından bir topu tekmelemek suretiyle geçirmeye çalışarak talim yapıldığı bilinmektedir. Orta Asya Türklerinin de kız ve erkeklerden kurulu karma takımlarla, topa elle dokunmadan, sadece ayak ve kafa ile vurularak rakip kaleden içeri atmaya çalışarak bir oyun oynadıkları kaynaklarda yer alıyor. İçlerinde Kaşgarlı Mahmut'un da bulunduğu pek çok tarihçinin kitaplarında da Türklerin oynadığı "Tepük" isimli bir oyundan bahsedilir. Bu oyunun söylenen kuralları günümüz futboluna oldukça benzer. Elle oynamak yasaktır, faullü hareketler tespit edilmiştir, top oyun alanının dışına çıkamaz.

  Günümüz modern futbolunun temeli ise Romalı askerler arasında oynanan “harpastum” adlı oyundur. Futbolun Avrupa’daki tarihi ise büyük bir tartışma konusudur. Fransızlar, İngilizler ve İtalyanlar futbolun ilk defa kendi ülkelerinden diğer ülkelere yayıldığını iddia etmektedirler. Lakin futbol tarih boyunca hemen hemen bütün medeniyetlerde benzer biçimlerde boy göstermiş olsa da bugünkü haline en yakın şeklini 19. yüzyılda İngiltere'de almıştır.”

  Bu bilgiler ansiklopediktir. Kime ne faydası olur, bilemem.

  **

  FaturaVizyon KMS, lige sıkıntılı başlamıştı.

  Son hafta maçları itibariyle grupta varolma savaşı veren Ünyespor’u sahasında konuk ederek sezona başlayan FaturaVizyon, bu maçta golsüz berabere kalmıştı.

  Ardından deplasmanda Çankırıspor’u 3-0 mağlup etti. Tepecikspor’u 12 Şubat’ta 3-1 ile geçti. Turgutluspor ile deplasmanda 1-1 berabere kaldı. Sahasında Fethiyespor’u 2-1 yendi, dıyarda İstanul Güngörenspor ile 0-0 berabere kaldı. 12 Şubat Stadında Bozüyükspor’u zor da olsa 1-0 mağlup eden KMS, son maçında ise Bandırmaspor’a 3-2’lik sonuçla boyun eğdi.

  KMS’nin deplasmanda yendiği Çankırıspor, son maçında Ünyespor ile sahasında 1-1 berabere kalmasa bugün liderdi.

  FaturaVizyon KMS’nin iç sahada seyrettiğim maçlarında (ki, özellikle son üç resmi maçında) savunmanın sıkıntı olduğunu gördük. Bunu dillendirdik te, bu sütunlarda. Ama kazandığımız için bunlar pek dikkati çekmedi. Kırmızı-beyazlı ekibin savunmasındaki zafiyetin giderilmesi halinde çok daha iyi bir ekip olacağına da inanıyorum. Kaldı ki, Şadi gibi tecrübeli bir isimden tam kapasite yararlanamamak ta başlı başına bir handikap olmaya başladı.

  **

  FaturaVizyon KMS’de farklı bir noktaya; Fethi Çokkeser’e işaret etmek gerekir.

  Fethi Hoca bu takımın formasını giymiş ve takımı çalıştırma onuruna erişmiş iki isimden birisi. Diğeri de halen TÜFAD’ın başkanlığını yapan Mesut Çanak. Fethi Hoca, takımda görev aldığı günlerde camia zor günlerdeydi. Şimdi nispeten rahat ve önünü görebilecek bir konumda camia. Ancak transfer tercihleri yapıldıktan sonra göreve geldi.

  Ama bu başarısızlığın mazereti olamaz. Başarısız da demiyoruz. Şu anda çok da iyi durumdadır. Belki bir iki saha içi değişikliği ile takım çok daha iyiye gelir. Ama burada anlatmak istediğimiz olay, Fethi Hoca’nın başarısı ya da başarısızlığı değil. Fethi Çokkeser’i çok yakından tanıyan biri olarak, onun başarısız olacağına ihtimal dahi vermiyorum. Çünkü geçmişte yaptıkları tarihte not olarak duruyor.

  Biz, Kahramanmaraş’ta spor kamuoyu olarak Fethi Hoca’ya destek olmalıyız. Geçen haftaki gibi olaylar yaşatmamalıyız. Oyuncu tercihi elbette hocanın işidir, eğer oyuncu değişimine taraftar karar verirse o zaman hocanın ne işi olur. Bunu fırsat bilip kamuoyunu farklı yönlendirmemek gerekir. Şunu unutmayalım ki, kamuoyu ne kadar destek olursa, KMS’de o kadar başarılı olur.

  **

  Gelelim KM Belediyespor’a.. Bu ekibimiz de lige flaş bir galibiyetle başlamıştı.

  Ardından Beylerbeyi’ni 5-0 ile geçti sahasında. Dışarda Sancaktepe Belediyesi’ni 3-0 yendi. Bir anda tüm dikkatleri üzerine çekti. Ama orda durdu. Sahasında Keçirörengücü’ne 3-2 mağlup oldu. Bu mağlubiyetin ardından deplasmanda OYAK Renault’u 1-0, sahasında Isparta Emrespor’u 2-1 yendi. Deplasmanda Altınordu’ya 2-1, sahasında Darıca Gençlerbirliği’ne 4-3 yenildi. Son maçında ise deplasmanda Erzurum BŞB Spor’u 2-1 ile geçti.

  KM Belediyespor’un yenildiği üç takım; Darıca Gençlerbirliği, Altınordu ve Keçiörengücü grubun ilk üç sırasında yer alıyorlar.

  İlginç bir tesadüf müdür?

  **

  Bir iki de istatistik verelim:

  Önce Kahramanmaraşspor… Oynadığı maç sayısı 8, galibiyeti 4, beraberlik sayısı 3, mağlubiyet sayısı 1, attığı gol sayısı 12, yediği gol sayısı 6, averajı +6, puanı 15, puanlamadaki sırası 1.

  Sonra KM Belediyespor… Oynadığı maç sayısı 9, galibiyeti 6, beraberlik sayısı 0, mağlubiyet sayısı 3, attığı gol sayısı 21, yediği gol sayısı 12, averajı +9, puanı 18, puanlamadaki sırası 5.

  Kahramanmaraşspor, rakip filelere bıraktığı gollerin 2’sini 01-15, 2’sini 46-60, 4’ünü 61-75 ve 4’ünü de 76-90’ıncı dakikalar arasında atarken, yediği 6 golün 3’ünü 31-45, 2’sini 46-60 ve 1’ini de 76-90’ıncı dakikalar arasında kalesinde görmüş.

  Kırmızı-beyazlılar, henüz 16-30 aralığında gol atamamış. Bunun yanı sıra 1-15 ve 16-31 ile 61-75 aralığında ise gol yememiş. Bu da, Kahramanmaraşspor’un savunmasının maçın başından sonuna kadar aslında konsantre olduğunu ancak, bireysel hataların ön plana çıktığını gösteriyor

  Kahramanmaraş Belediyespor ise attığı 21 golün 1’ini 1-15, 1’ini 16-31, 5’ini 31-45, 2’sini 46-60, 4’ünü 61-75 ve 8’ini ise 76-90 aralığında atarken; yediği 12 golün 2’sini 1-15, 2’sini 16-30, 1’ini 31-45, 3’ünü 46-60, 2’sini 61-75 ve 2’sini de 76-90 aralığında kalesinde görmüş.

  Mavi-beyazlılar ise tüm aralıklarda gol atarken, her aralıkta kalesinde gol görmüş. Bu da, takımın maçın tüm anını yaşadığını gösteriyor.

  **

  Bu istatistikler, önceki günkü maçın ardından FaturaVizyon KMS için “90+ kabusu geri mi dönüyor?” endişelerinin yersiz olduğunu ancak dikkat etmek gerektiğini de net bir şekilde ortaya koyuyor.

   

  AKİF ARSLAN

  kmakif@hotmail.com

  63450  kez okundu.

  Bakmadan Geçme


  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.