PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

Tartışılan Şike tasarısı Meclis'ten geçti...

Sporda şike, spor alanlarına yasak madde sokma, hakaret içeren tezahüratta bulunma cezalarını azaltan yasa teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 25.11.2011 00:17 Tarihinde Eklendi.  Kategori : SPOR.
  Tartışılan Şike tasarısı Meclis'ten geçti...
  Tartışılan Şike tasarısı Meclis'ten geçti...
  Tartışılan Şike tasarısı Meclis'ten geçti...

  Sporda şike, spor alanlarına yasak madde sokma, hakaret içeren tezahüratta bulunma cezalarını azaltan yasa teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

  Ak Parti, CHP, MHP ve BDP'nin ortaklaşa hazırladıkları tasarıyla “şike ve teşvik” primi maddesinde yapılan değişiklikle, belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişiye “5 yıldan 12 yıla” kadar hapis yerine, “1 yıldan 3 yıla” kadar şeklinde değiştiriliyor.

  Teklifle birlikte suçun federasyon veya spor kulüpleri ile spor alanında faaliyet gösteren tüzel kişilerin genel kurul ve yönetim kurulu başkan veya üyeleri, teknik veya idari yöneticileri ile kulüplerin ve sporcuların menajer veya temsilciliğini yapan kişiler tarafından işlenmesi durumunda veilecek cezalar ise yarı oranında artırılacak. Ayrıca şike ve teşvik primi kapsamına giren suçlarla ilgili olarak, CMK’ya göre hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilemeyecek, verilen hapis cezası seçenek yaptırımlara çevrilemeyecek ve ertelenemeyecek.

  SPOR ALANINDA YABANCI MADDE

  Spor alanlarına bulundurulması yasak olmamakla beraber kesici, ezici, bereleyici veya delici aletler ile patlayıcı, parlayıcı, yanıcı veya yakıcı maddeleri seyircilere temin etmek amacıyla sokan veya spor alanında seyircilere temin eden kişi için “iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası”, “6 aydan iki yıla kadar hapis”, bu alet veya maddeleri spor alanında kullanan kişi, bu suretle müsabaka düzeninin bozulması halinde, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, “bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası” yerine ise “3 aydan bir yıla kadar hapis” cezası getiriliyor.

  KÖTÜ TEZAHÜRAT

  Hakaret içeren tezahürat maddesi kapsamında spor alanlarında veya çevresinde toplum kesimlerini din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturan söz ve davranışlarda bulunan kişi, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç işlemediği takdirde, “altı aydan iki yıla kadar hapis cezası” yerine “3 aydan bir yıla kadar hapis cezasına” çarptırılacak.

  SOYUNMA ODALARINA GİRENE PARA CEZASI

  Müsabaka için seyircilerin kabulüne başlanmasından itibaren müsabaka sonrası tamamen tahliyesine kadarki zaman içinde yetkisiz olarak müsabaka alanına, soyunma odalarına, odaların koridorlarına, sporcu çıkış tünellerine giren kişi, “üç aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezası” yerine, “20 günden az olmamak üzere adli para cezası” alacak.

  Fiilin müsabakanın seyrini veya güvenliğini bozması halinde, fail hakkında ''bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası'' ise ''3 aydan bir yıla kadar hapis cezası'' olarak değiştiriliyor.

  Bu Kanun kapsamına giren suçlardan dolayı yargılama yapmaya Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun ihtisas mahkemesi olarak görevlendireceği asliye veya ağır ceza mahkemeleri değil, sulh ve asliye mahkemesi yetkili olacak.

  SAKIK: FEDERASYON BEŞİKTAŞ'I MAHKUM ETTİ

  TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerde söz alan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, “Dersim” tartışmalarına işaret ederek, “1915'ler ile yüzleşseydik 1938'ler yaşanmayacaktı. Bugün dağda bulunanlar Seyit Rıza'nın torunlarıdır. Onların torunlarını yok edeceksiniz bir taraftan da olanlardan dolayı özür dileyeceksiniz. Bunlar birbiriyle çelişir” dedi.

  Sakık, 45 yıllık Fenerbahçeli olduğunu, ancak bu akşam kimliğini burada bırakarak ayrıldığını, “Çarşı”ya doğru gittiğini, güçlülerden değil, mazlumlardan yana olduğunu belirtti. Sakık, Çarşı Grubu'nun Van depremiyle ilgili topluma duyarlılık mesajı verdiğini anımsatarak, özgürlüklerden bahseden Futbol Federasyonunun Beşiktaş'ı para cezasına mahkum ettiğini belirtti.

  Ak Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, şikenin, daha önce dolandırıcılık suçu kapsamında değerlendirildiğini, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulandığını anımsattı. Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun ile şikeye verilen cezanın 5 ile 12 yıl hapis olduğunu anımsatan Çavuşoğlu, burada büyük bir orantısızlığın açıkça görüldüğünü söyledi.

  Çavuşoğlu, teklifle fiil ile ceza arasındaki dengenin gözetildiğini, bir af olmadığını belirtti. Ak Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin de teklifin asıl amacının af olmadığını dile getirdi.

  SUAT KILIÇ: HERKES İŞLEDİĞİ FİİLİN KARŞILIĞI SUÇTAN YARGILANIR

  Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, diğer davalardan tutuklu olanlarla, futbolda şike kapsamında tutuklu olanlar arasında paralellik kurma arayışı olduğunu belirterek, “Herkes işlediği fiilin karşılığı olan suçlardan yargılanmaktadır” dedi.

  Kılıç, dördüncü madde üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Teklifteki cezaların hafif olduğu yönündeki eleştirilere değinen Kılıç, teklifte “Ceza kanunlarında tanımlanmış başka bir suçun kapsamına girmediği takdirde bu kanun teklifindeki cezalar uygulanır” şeklinde açık bir ibarenin bulunduğunu söyledi.

  Diğer davalardan tutuklu olanlarla, futbolda şike kapsamında tutuklu olanlar arasında paralellik kurma arayışının söz konusu olduğuna dikkati çeken Kılıç, “Herkes işlediği fiilin karşılığı olan suçlardan yargılanmaktadır. Kanun önünde eşitlik prensibi vardır. Futbolda şike soruşturması ile diğer soruşturmaları aynı kefede değerlendirebilmek hukuk bilgisiyle bağdaşmayan bir yaklaşımdır. Diğer taraftan KCK tutuklularıyla bu kanun teklifi arasında paralellik kurmayı da kesinlikle çok zorlama bir çaba olarak değerlendiriyorum” diye konuştu.

  BEŞİKTAŞ'A VERİLER CEZA SAHAYA ATILAN ATKILAR YÜZÜNDEN DEĞİL

  Başka bir soruyu yanıtlarken Beşiktaş taraftarlarının Van'a yönelik güzel bir duyarlılık sergilediğini belirten Kılıç, şunlar söyledi:

  “İlk olarak atkıların sahaya atıldığı Beşiktaş-Fenerbahçe maçında ben de izleyici olarak oradaydım. Tribünde, iki kulübün başkanlarıyla birlikte oturuyordum. Biz de bize armağan edilen Beşiktaş atkısını o gün sahaya gönderdik. Yani eğer burada bir kabahat varsa biz de o gün itibariyle ihlal yoluyla bu kabahatin ortağı olmuş olduk.

  Fakat burada bir şeyin istismar edilmemesi lazım. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından Beşiktaş Kulübüne verilmiş olan ceza, kesinlikle Van'a gönderilmek üzere atkıların sahaya atılmasıyla ilgili değil. Sahaya yabancı cisim atılmasıyla alakalı bir konudur.”

  Beşiktaş taraftarının Van'a yönelik sergilemiş olduğu tavrın doğru olduğunu belirten Kılıç, “Bu kapsamda son iki günde Fenerbahçe Kulübü de kapsamlı bir şekilde Van'a kolilerini göndermiştir. Van'a yaptığım ziyaret sırasında Trabzonspor Kulübü tarafından gönderilen çok sayıda sportif malzemenin de dağıtıldığını gördüm. Galatasaray Kulübü adına da gönderilen sportif ürünlerin Van'da bulunduğunu biliyorum. Sporun kardeşlik ruhu, kulüplerin üzerinde Van halkına yönelik olarak kararlı ve samimi bir şekilde sergilendi” diye konuştu.

  68855  kez okundu.

  Bakmadan Geçme


  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.