AJANS-46

Bizi Takip Edin!

Teknik arıza mı yoksa bir saldırı mı düşürdü?

 Afganistan’da bir helikopterin düşmesi sonucu 12 Türk askeri şehit oldu. Acil iniş yaptığı sırada bir evin üzerine düşen Sikorsky tipi helikopterde şehit olan askerleri
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 17.03.2012 02:22 Tarihinde Eklendi.  Kategori : GÜNCEL.
  Teknik arıza mı yoksa bir saldırı mı düşürdü?
  Teknik arıza mı yoksa bir saldırı mı düşürdü?

   Afganistan’da bir helikopterin düşmesi sonucu 12 Türk askeri şehit oldu. Acil iniş yaptığı sırada bir evin üzerine düşen Sikorsky tipi helikopterde şehit olan askerlerin 9'u subay, 2'si astsubay ve 1' uzman çavuş idi. Kazada 4 Afgan sivil de hayatını kaybetti... Helikopterin teknik arızadan mı yoksa bir saldırı dolayısıyla mı düştüğü tartışılıyor. A Haber Güvenlik Danışmanı Mete Yarar Afganistan'da 12 askerimizin şehit olduğu helikopterle ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Yarar acil iniş yapmak isteyen bir helikopterin iniş için bina üstlerini tercih etmeyeceğini söyledi... Yarar, helikopterin kırım görüntüsünün çarpıcı olduğunu yakıtla ilgili bir sorun yaşanmış olabileceğini düşündüğünü ifade etti...

  Genelkurmay Başkanlığı, Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti'nde görevli bir helikopterin düştüğünü, helikopterde bulunan 12 Türk askerin şehit olduğunu bildirdi.

  Genelkurmay Başkanlığı'nın yazılı açıklamasında, NATO'nun Afganistan'da faaliyet gösteren Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) çerçevesinde Türkiye'nin komuta ettiği Kabil Bölge Komutanlığı emrindeki Sikorsky tipi helikopterin bugün yerel saatle 10.25'te kaza kırım geçirdiği belirtildi.

  Açıklamada, ''Helikopterde bulunan 12 askeri personelimiz şehit olmuştur. Olayın meydana geliş nedeni kaza kırım heyeti incelemesi sonucunda açıklığa kavuşacaktır. Aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, silah arkadaşlarına, şehitlerimizin kederli aile ve yakınlarına başsağlığı dileriz'' ifadeleri kullanıldı.

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kabil'de sabah saatlerinde meydana gelen helikopter kazasında 12 Türk askerinin şehit olduğunu söyledi. "Acımız büyüktür." diyen Davutoğlu, kazanın helikopterin acil iniş sırasında düştüğünü belirterek, ilk izlenimin teknik arıza yönünde olduğunu ifade etti. Davutoğlu, incelemenin sürdüğünü belirtti.

  İstanbul'da düzenlenen 25. Reform İzleme Grubu toplantısına Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin katıldı. Toplantıdan erken ayrılan Bakan Davutoğlu çıkışta basın mensuplarının sorularını cevapladı.

  Afganistan'da vahim bir kaza yaşandığını aktaran Bakan Davutoğlu, kazanın yerel saatle 10.25'de gerçekleştiğini aktardı. Konuyla ilgili gerekli açıklamanın Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapıldığını dile getiren Bakan Davutoğlu, "Genelkurmay Başkanımızla da görüştük. Durumları değerlendirdik. 12 askeri personelimizi maalesef kaybettik. Onlara rahmet diliyorum. Acımız büyüktür. Tabi bütün Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza da başsağlığı diliyorum, taziyelerimi sunuyorum." diye konuştu.

  Kazanın oluş nedeniyle ilgili çalışmanın sürdüğünü aktaran Davutoğlu, basın mensuplarının 'teknik bir arıza mı söz konusu?" şeklindeki sorusunu şöyle cevapladı: "Olayın oluş seyri, acil iniş için o aşamada olan bir olay. Nihai değerlendirme yapılacak ama ilk intiba o şekilde. Düştüğü mahal itibari ile, bir evin üzerine düştü, onu da kurtarmak için muhtemelen çok ciddi çaba sarf etti helikopter pilotumuz. Olayın oluş seyri ve düştüğü mahal böyle bir intiba veriyor. Ama tabi Genel Kurmay Başkanı ve oradaki komutanlık yetkililerimiz biliyorsunuz, Kabil'in bütün güvenlik komutası Türk Silahlı Kuvvetleri idi. Bizim yetkimizdeydi. Onların nihai değerlendirmesini raporunu alacağız." 

  İŞTE ATEŞİN DÜŞTÜĞÜ İLLER

  ORDU

  HAVA BİNBAŞI BAĞDATLI'NIN GÖREV SÜRESİNİN DOLMASINA 1 AY VARDI

  Afganistan'ın başkenti Kabil'de meydana gelen ve 12 Türk askerinin şehit olduğu helikopter kazasında hayatını kaybeden Hava Binbaşı Şükür Bağdatlı'nın (41) acı haberi, memleketi Ordu'nun Fatsa ilçesine bağlı Bolaman Beldesi'ndeki baba ocağına ulaştı.

  Afganistan'daki görev süresinin dolmasına bir ay kalan Bağdatlı'nın şehit düştüğü haberi, ailesine Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca ve askeri yetkililer tarafından bildirildi.

  Evine ambulans ve subayların geldiğini gören anne Emine Dağlı, oğlunun şehit olduğunu anlayarak fenalaştı. Oğlunun şehit habebiriyle yıkılan baba Şükrü Bağdatlı'ya ise sağlık görevlileri müdahale etti.

  Hava Binbaşı Bağdatlı'nın, 8 kardeşten tek erkek olduğu öğrenilirken eşi Nedime ve kızı Melis Bağdatlı'nın da Fransa'da yaşadığı bildirildi.

  BİLECİK

  ŞEHİT BİNBAŞI ÇOLAK'IN EVİNDE YAS

  Afganistan'da Türk helikopterinin düşmesi sonucu şehit olan Harita Binbaşı Mithat Çolak'ın, Bilecik'in Bozüyük ilçesindeki baba evinde de yas var.

  Yediler mahallesinde yaşayan baba Abdullah ve anne Ayşe Çolak'a oğullarının şehit olduğu haberi, ilçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Alper Koç ve Jandarma Komutanı Yüzbaşı Süleyman Can tarafından verildi.

  Acı haberi alınca fenalaşan aileye, sağlık ekipleri müdahale etti. Şehidin evine, askerler tarafından Türk bayrakları asıldı. Garnizon Komutanı Koç, "Vatan bizim, devlet bizim, şehidimiz bizim. Binbaşı Çolak vatanımız için görev yapıyordu" dedi.

  Evli ve 2 çocuk babası Şehit Binbaşı Çolak'ın, Ankara'da görev yaptığı, 4.5 aydır bulunduğu Afganistan'a 6 aylık geçici görevle gittiği öğrenildi.

  MALATYA

  ŞEHİT BİNBAŞININ EVİNE ATEŞ DÜŞTÜ

  Afganistan'da helikopterin düşmesi sonucu şehit olan 12 Türk askerinden birisi olan Kara Pilot Binbaşı Adil Erdoğan'ın, 5 ay önce Afganistan'daki görevine Malatya'dan gittiği bildirildi.

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Malatya'daki Kara Havacılık Alay Komutanlığı'nda 4 yıldır görev yapan Kara Pilot Binbaşı Adil Erdoğan'ın, 5 ay önce göreve gittiği belirtildi. Şehit Kara Pilot Binbaşı Adil Erdoğan'ın, evli ve 2 kız çocuğu bulunduğu öğrenilirken ailesinin, Malatya'da ordu lojmanlarında kaldığı kaydedildi.

  Kastamonu nüfusuna kayıtlı olan şehit Erdoğan'ın anne ve babasının, İstanbul'da ikamet ettiği öğrenildi. 

  ISPARTA

  ŞEHİT ASTSUBAYIN EVİNE ATEŞ DÜŞTÜ

  Afganistan''ın başkenti Kabil''de düşen Sikorsky tipi helikopterde şehit olan helikopter teknisyeni Astsubay Kıdemli Çavuş 28 yaşındaki Mehmet Akbaş''ın Isparta''daki baba evine ateş düştü. Emekli astsubay baba Süleyman Akbaş, "Vatan sağolsun" dedi. Türkiye''nin, Afganistan''daki NATO misyonu kapsamında komuta ettiği Kabil Bölge Komutanlığı emrinde görev yapan Sikorsky tipi bir helikopterin bugün düşmesi sonucu şehit düşen Astsubay Kıdemli Çavuş Mehmet Akbaş''ın, ailesine Isparta Merkez Komutanlığı''nda görevli askeri personel tarafından haber verildi.

  ERZURUM

  ŞEHİT BİNBAŞI VE UZMAN ÇAVUŞ'UN EVİNDE YAS

  Afganistan'da düşen helikopterde şehit olan Binbaşı İsmail Cem Yakınlar ve Uzman Çavuş Onay Vurucu'nun Erzurumlu oldukları bildirildi.

  Binbaşı Yakınlar'ın ailesinin Palandöken, Uzman Çavuş Vurucu'nun ise Yakutiye ilçesinde ikamet ettikleri bildirildi.

  ANKARA

  ÜSTEĞMEN TAHSİN BARUTÇU'NUN BABA OCAĞINA ATEŞ DÜŞTÜ

  Afganistan'da düşen helikopterde şehit olan üsteğmen Tahsin Barutçu'nun (27) Çukurambar'daki baba ocağına ateş düştü.

  Barutçu'nun baba ocağının bulunduğu apartmana dev Türk Bayrağı asıldığı görüldü. Oğullarının ölüm haberiyle yıkılan baba Fevzi ile anne Nesrin Barutçu'yu yakınları yanlız bırakmıyor. Şehidin arkadaşları da haberi alır almaz, Barutçu ailesinin evine geldi.

  Nişanlı olduğu öğrenilen Barutçu'nun babasının da emekli albay olduğu belirtildi.

  KONYA

  ŞEHİT BİNBAŞI İSMAİL CEM'İN EVİNDE YAS

  Afganistan'da Türk helikopterinin düşmesi sonucu şehit olan İstihkam Binbaşı İsmail Cem Yakınlar'ın, Konya'nın Akşehir ilçesindeki baba evinde yas var.

  İlçeye bağlı Yeniköy'de yaşayan anne Cevriye Yakınlar'a oğlunun şehit olduğu haberi, İlçe Garnizon Komutanı Albay Ali İhsan İmre ve Akşehir Belediye Başkan Vekili İsmail Özden tarafından verildi.

  Acı haberi alınca fenalaşan anne Yakınlar'a sağlık ekipleri müdahale etti. Şehidin babası Ali Yakınlar'ın, kanser hastalığı nedeniyle 2004 yılında hayatını kaybettiği öğrenildi.

  Olayı duyan yakınları ile köylüler, şehidin baba evine taziye ziyaretinde bulundu.

  Şehit Yakınlar'ın, 10 yaşında Çağla Nur ve 11 aylık Ali Emir adlı 2 çocuğunun olduğu, eşi Ümmü Yakınlar'ın da Erzurum'da öğretmenlik yaptığı bildirildi.

  TÜRK KOMUTAN OLAY YERİNDE

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Kabil Bölge Komutanı ile büyükelçinin olay yerinde incelemelerde bulunduğunu söyledi.

  NATO'nun Afganistan'daki misyonu ISAF çerçevesinde bu ülkede bin 800 Türk askeri görev yapıyor. Afganistan'da görev yapan Türk askerleri operasyona katılmayıp, sadece devriye görevi yapıyor. Afganistan'da NATO misyonunun görevi 2014'te son bulacak.

  Düşen helikopterde önemli şüphe

  Helikopterin teknik arızadan mı yoksa bir saldırı dolayısıyla mı düştüğü tartışılıyor. A Haber Güvenlik Danışmanı Mete Yarar Afganistan'da 12 askerimizin şehit olduğu helikopterle ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Yarar acil iniş yapmak isteyen bir helikopterin iniş için bina üstlerini tercih etmeyeceğini söyledi... Yarar, helikopterin kırım görüntüsünün çarpıcı olduğunu yakıtla ilgili bir sorun yaşanmış olabileceğini düşündüğünü ifade etti...(Kaynak: STAR)

  52650  kez okundu.

  Bakmadan Geçme


  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.