PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE

TOKİ, çekilişsiz kurasız 8 bin ev satıyor!

TOKİ, 48 ilde çekilişsiz kurasız açık satış yöntemiyle yaklaşık 8 bin konut satıyor. 7 ildeki 550 konut alt gelir grubunun olacak. TOKİ evlerinin fiyatı 35 bin ila 450 bin TL arası
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 18.02.2010 18:18 Tarihinde Eklendi.  Kategori : EKONOMİ.

  TOKİ, 48 ilde çekilişsiz kurasız açık satış yöntemiyle yaklaşık 8 bin konut satıyor. 7 ildeki 550 konut alt gelir grubunun olacak. TOKİ evlerinin fiyatı 35 bin ila 450 bin TL arasında değişiyor...

  ARAŞTIRMALAR Türkiye’de imkanı olan herkesin önce konut yatırımı yapmak istediğini gösteriyor. Bir şirketin yaptırdığı araştırmaya göre ise Türkler, yayla veya deniz kenarında, müstakil, en az 100 metrekare büyüklüğünde, 3 oda-1 salon, yatak odasında ebeveyn banyosu olan konutlarda yaşamanın özlemini duyuyor. Bu hayallerin gerçeğe yansıması ise genelde “başını sokacak bir ev” oluyor.

  Dünya piyasalarının krize sokan ABD’de mortgage sisteminde yaşanan sıkıntılar nedeniyle dünyada “konut” denilince kabus yaşanmaya başlanmıştı. Son dönemlerde dünya konut piyasasında yeniden canlanma izlense de ABD'de aralıkta yeni konut satışları yüzde 7.6 gerileyerek 342 bin seviyesinde gerçekleşti. Alıcılar için uygulanan vergi kredilerinin son bulduğu kasımda satışlar 370 bin seviyesindeydi. Aralık ayı verisi marttan bu yana kaydedilen en düşük rakam olarak istatistikler içinde yerini aldı...

  TOKİ HIZ KESMİYOR

  Türkiye’de ise konut yapımını krize rağmen aralıksız sürdüren tek kuruluş Toplu Konut İdaresi (TOKİ)... TOKİ şimdi de 48 ilde daha önceki satışlarından elinde kalan konutları çekilişsiz kurasız açık satış yöntemiyle satışa başladı. 8 bin konut böyle satılacak.

  TOKİ, Ankara’dan İstanbul’a, Bitlis’ten Edirne’ye 48 ilde yaklaşık 8 bin konutu satışa çıkardı. Bunlardan 7 ilde alt gelir grubu için 550 konut satışa çıkarılıyor.

  TOKİ, fiyatı 35 bin ila 450 bin TL arasındaki konutlar için 120 ila 180 aya kadar vade uyguluyor.
  Tüm konutlar açık satış yöntemiyle satılacak. TOKİ’nin açık satış yönteminde, kura ve ön şart aranmaksızın satış başvuru önceliğine göre yapılıyor. Açık satış yöntemiyle yapılan satışlarda, konut alıcıları ilgili banka şubelerinden (çoğunlukla Ziraat Bankası) seçtikleri konutun peşinat tutarını yatırarak, Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalıyorlar. Peşinat bedeli borç bakiyesinden düşülerek, kalan tutar taksitlendiriliyor. Bu yöntemle örneğin İstanbul Halkalı'da 489, Ankara Güdül'de 270 TL taksitle ev alma fırsatı doğuyor.

  NASIL EV SAHİBİ OLUNUR?

  Tüm illerdeki konutlar için, konut seçimini yapan alıcılar, tercih ettikleri konutun satış bedelinin yüzde 20, 30 veya 40’ı oranındaki peşinat miktarını son başvuru tarihine kadar projeye göre, ilgili banka şubelerine yatırarak Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalayacaklar. Borcun geri kalanı yüzde 20 peşinat oranı için 96 ay, yüzde 30 peşinat oranı için 108 ay vade ve yüzde 15 indirim, yüzde 40 peşinat oranı için 120 ay vade ve yüzde 25 indirim olacak şekilde aylık taksitler halinde ödenecek.

  Ayrıca bazı projelerde yüzde 10 peşinatla 180 ay vade seçeneği de bulunuyor. Bu seçenekten Ankara-Ayaş, Aydın-Merkez, Balıkesir-Bandırma, Balıkesir-Edremit, Balıkesir-Merkez, Bartın, Bitlis-Tatvan, Bolu, Burdur-Bucak, Edirne, Gaziantep-Islahiye, Kahramanmaraş-Afşin, Kahramanmaraş-Elbistan, Kahramanmaraş-Serintepe, Konya-Çumra, Manisa, Manisa-Turgutlu, Mardin-Midyat, Mersin-Anamur, Ordu-Ünye, Osmaniye-Kadirli, Sinop, Tokat-Turhal, Yalova-Kazımiye, Yalova-Merkez ve Zonguldak-Ereğli’de bulunan konutlar için yararlanılabilecek.

  KONUTLAR 20 AYDA TESLİM

  Taksitler her yılın ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı uygulanarak artırılacak. İlk taksit ödeme tarihi sözleşme imzalama tarihini takip eden bir sonraki ay olarak belirleniyor. Konutlar 18 ila 24 ay arasında teslim ediliyor. Anahtar teslimi öncesinde, KDV Kanunu uyarınca konut bedelinin yüzde 1’i oranında KDV ayrıca alıcılar tarafından ödeniyor.

  Alt gelirliler için yapılan konutlardan farklı olarak, bu konutları satın almak için başvuruda bulunan kişilerin kendisi, esi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı bağımsız bir konutun bulunmaması şartı aranmıyor. Ayrıca daha önce TOKİ’den alınmış bir gayrimenkule sahip olmak da başvuru için engel değil.

  Konutların teslim süresi, sözleşme tarihinden itibaren 20 ay olarak belirlendi. Konut satın almak üzere başvuruda bulunan konut alıcılarından fotoğraflı nüfus cüzdanı örneği, vatandaşlık kimlik ve vergi sicil numaraları; satın alma işlemlerinin vekaleten yapılması durumunda, satışlarla ilgili tüm belgeleri düzenleme, imzalama, beyan ve taahhütlerde bulunma yetkisini içeren noter tasdikli vekaletname isteniyor.

  DAR GELİRLİYE 550 KONUT

  Balıkesir Bandırma, Bitlis, Gaziantep, Hatay, Konya, Manisa ve Mersin’de alt gelir grubu için konutları da satışa çıkaran TOKİ, 251 TL taksitle ev sahibi olma imkanı sunacak. Bu konutlar da çekilişsiz kurasız başvuru sırasına göre yapılacak. Alt gelir grubu projelerine başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin TC vatandaşı olması, projenin bulunduğu il /ilçe sınırları içerisinde ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor. Şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimleri kategorisinde başvuracakların ise en az 5 yıldır ikamet ediyor olması veya il/ilçe nüfusuna kayıtlı olması şart koşuluyor.

  Toplu Konut İdaresi’nden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresi’nden konut kredisi kullanmamış olması, (şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimleri kategorisi hariç) kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulün olmaması, (şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimleri kategorisi hariç) 30 yaş ve üzerinde olması gerekiyor. Ancak eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmıyor. Babası veya hem babası hem de annesi vefat etmiş yetim bayanlarda (bekar) yaş şartı 25 ve üzeri olarak belirlendi.

  Ayrıca başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol gibi her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 1.600 TL olması gerekiyor. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecek.

  KREDİ İMKANLARI

  Toplu Konut Fonu’ndan şehit ailelerine, terör malulleri ile dul ve yetimlerine faizsiz konut kredisi veriliyor. Bu krediden yararlanabilmek için, Emekli Sandığı’ndan alınacak hak sahibi olduğuna dair belgeyle Ziraat Bankası’na başvurulması gerekiyor. Bu krediden yararlanılarak edinilecek konutlar için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Sadece tapunun en fazla bir yıl önce alınmış olması yeterli oluyor. Bu krediyle istenilen yörede ve istenilen büyüklükte konut edinmek mümkün.
  Kredinin miktarı 2010 yılı için 56 bin 954 TL olarak belirlendi. Geri ödemesi ise alınan maaşın dörtte biri tutarındaki miktarın Emekli Sandığı'nca kesilmesi suretiyle yapılıyor. Krediye faiz uygulanmıyor.

  25 BİN KONUT YAPIMI İÇİN HAZIRLIK

  TOKİ ayrıca, 18 ilde yaklaşık 25 bin konut ve sosyal donatı yapmak için ihalelere hazırlanıyor. Bu ay başlanıp mart ayı sonuna kadar sürecek ihalelerle Ankara için 9 bin 744 konut yapımına daha başlanacak. Bu ihalelerle Ankara Yapracık, Ankara Yenimahalle, Ankara Gölbaşı İncek, Tekirdağ, Edirne, Karaman, Kastamonu, Kayseri Melikgazi, Trabzon, Van Bostaniçi, Van, Bursa Gürsu, Yenimahalle, Niğde, Kütahya, Kütahya Altıntaş, Ardahan Göle, Bingöl, Kahramanmaraş Karacasu, Mersin Toroslar, Samsun Bafra ve Samsun Havza bölgelerinde de konut yapımı devam edecek. (Para Dergisi/Özlem Doğaner)

  İl il satışa sunulacak konut sayısı

  Adana - Seyhan Zincirlibağlar 149 Gaziantep - Çıksorut 289
  Adapazarı - Merkez Ayçiçeği Vadisi 139 | Gaziantep - İslahiye (Alt gelir) 89
  Ağrı - Patnos 81 Gaziantep - İslahiye 5
  Amasya - Merkez 18 Gaziantep - Şahinbey Serinevler Perilikaya 61
  Ankara - Ayaş 27 Gaziantep - Şahinbey Serinevler P. (Alt gelir) 78
  Ankara - Elmadağ 125 Gaziantep - Şehitkamil 169
  Ankara - Gölbaşı Örencik 364 Giresun - Şebinkarahisar 4
  Ankara - Güdül 11 Hatay - Reyhanlı (Alt gelir) 24
  Ankara - Haymana 43 Hatay - Reyhanlı 3
  Ankara - Kazan 52 İsparta - Merkez Aliköy 55
  Ankara - Mamak 123 istanbul - Bahçeşehir 4. Bölge (Manolya Ev.] 3
  Ankara - Polatlı 2. Etap 77 istanbul - Halkalı 540
  Ankara - Turkuaz Vadisi 327 izmir-Tire 69
  Ankara - Yenimahalle 29 izmir - Torbalı 150
  Antalya - Çıplaklı 192 Kahramanmaraş - Afşin 4
  Antalya - Kepez 2. Etap 121 Kahramanmaraş - Elbistan 148
  Aydın - Merkez 3 Kahramanmaraş - Merkez Fatih Mahallesi 46
  Balıkesir - Bandırma Edincik 23 Kahramanmaraş - Serintepe 10
  Balıkesir - Bandırma Kayacık 75 Karabük - Merkez Esentepe 40
  Balıkesir - Bandırma Kayacık (Alt gelir) 2 Kayseri - Melikgazi 5. Bölge 10
  Balıkesir - Edremit 52 Kayseri - Melikgazi 6. Bölge 134
  Balıkesir - Merkez 2.Etap 59 Konya - Çumra 12
  Bartın - Merkez 2. Etap 60 Konya - Halkapınar 2. Etap 77
  Bayburt - Demirözü 25 Konya - Meram 182
  Bitlis - Adilcevaz 8 Konya - Seydişehir (Alt gelir) 57
  Bitlis - Rahva 3. Etap (Alt gelir) 157 Konya - Seydişehir 72
  Bitlis - Rahva 3. Etap 69 Kütahya - Merkez inköy 3. Etap 10
  Bitlis - Tatvan 2. Etap 12 Manisa - Akhisar 70
  Bolu - Merkez Karaköy 1. Etap 44 Manisa - Merkez 3. etap 50
  Bolu - Merkez Karaköy 2. Etap 60 Manisa - Merkez 3. Etap (Alt gelir) 46
  Burdur - Bucak 18 Manisa - Turgutlu 73
  Bursa - Hamitler 136 Mardin - Midyat 48
  Bursa - İnegöl 98 Mersin - Anamur Ören 60
  Bursa - Yıldırım Akçağlayan 266 Mersin - Erdemli 105
  Çanakkale - Kepez 169 Mersin - Silifke (Alt gelir] 97
  Çorum - Merkez 191 Mersin - Silifke 68
  Denizli - Kurudere 3. Etap 19 Niğde - Altunhisar 1
  Düzce - Merkez Metek 66 Niğde - Bor 4. Etap 29
  Edirne - ipsala 70 Ordu - Merkez 58
  Edirne - Keşan Beğendik 8 Ordu - Ünye 44
  Edirne - Keşan Yenimuhacir 12 Osmaniye - Kadirli 2. Etap 19
  Erzincan - Üzümlü 64 Samsun - Çarşamba 130
  Erzurum - Aşkale Kandilli 28 Sinop - Merkez 6
  Erzurum - Aşkale Yeniköy 19 Sivas - Suşehri 38
  Erzurum - Narman 33 Tokat - Turhal 6
  Erzurum - Olur 16 Trabzon - Akçaabat 44
  Erzurum - Palandöken 3 Yozgat - Merkez Eskipazar 39
  Eskişehir - Tepebaşı Aşağısöğütönü 145 Zonguldak - Ereğli 22
  Eskişehir - Vadişehir 1, 2,3. etaplar

  14723  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.