AJANS-46

Bizi Takip Edin!

TOMOGRAFİ: KMDH'de bir garip ihale!...

Kahramanmaraş Devlet Hastanesi (KMDH) bir milyon nüfusa hizmet veren bölge hastanesi konumunda bir Yataklı Tedavi Kurumudur. 550 fiili yatak kapasitesi ile günlük ortalama 5.
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 22.11.2010 18:00 Tarihinde Eklendi.  Kategori : SAĞLIK-ÇEVRE.
  TOMOGRAFİ: KMDH'de bir garip ihale!...
  TOMOGRAFİ: KMDH'de bir garip ihale!...
  TOMOGRAFİ: KMDH'de bir garip ihale!...

  Kahramanmaraş Devlet Hastanesi (KMDH) bir milyon nüfusa hizmet veren bölge hastanesi konumunda bir Yataklı Tedavi Kurumudur.

  550 fiili yatak kapasitesi ile günlük ortalama 5.000 poliklinik yapabilen, bünyesinde 135 Uzman Hekim ve toplam 1.100 personel çalıştıran, Anjiyo ve Kalp Ameliyatı yapan fiziki mekâna ve ekibe sahip bir kurumdur.

  Sağlık Bakanlığı’nın politikaları doğrultusunda tüm ülkemizde olduğu gibi bu hastane de, son 10 yıldır değişik konularda tıbbi hizmet satın alma yoluna gitmiştir. Bu ihalelerden biri de Baştabiplikçe, 17.03.2008 tarihinde yapılan Bilgisayarlı Tomografi ihalesidir. (İKN 2008/11569)

  01.06.2008 – 31.12.2010 tarihleri arasını kapsayan ve ihale edilerek sözleşmesi yapılan iş için istenilen Cihaz 32 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazıdır.

  32 KESİT YERİNE 64 KESİTLİ TOMOGRAFİ KURULDU

  Bu ihaleyi kazanan firma, ihalede istenilen 32 Kesit Bilgisayarlı Tomoğrafi cihazının yerine, 0 Yaşında Kardiyak Anjio yapabilen VCT Tüm Vücut hacim taramalı, 64 Kesit Bilgisayarlı Tomoğrafi Cihazını Kahramanmaraş Devlet Hastanesi Hizmet binasının içine kurmuştur.

  Cihazın hizmete başladığı 2,5 yıldan bu yana, hastane hekimleri veya idarece cihazla veya firmayla ilgili herhangi bir olumsuzluğa veya şikâyete maruz kalınmamıştır.

  Hastanenin resmi web sitesinde bu ürününden övgüyle bahseden yayın halen devam etmektedir.

  HASTANE İDARESİ HALEN AYNI KİŞİLER

  Hastane İdaresi, halen, bütün ekibi ile birlikte ilk ihaleyi onaylayan ve teknoloji ürünü cihazın kurulmasına onay veren idaredir.

  Hastane idaresi işin, bu yılsonu (31.12.2010) itibariyle son bulacağından, idarenin halen hizmet veren cihazdan duyduğu memnuniyete binaen, 64 (Altmışdört) sıralı dedektöre sahip tüm vücut hacim taramalı 64 Kesit Bilgisayarlı Tomoğrafi Cihazı ile hizmet alımı işi ihalesine çıkmıştır. (İKN 2010/118251)

  İdare, ihalenin yapılacağı 28.09.2010 tarihinden bir gün önce, teklif zarfları verilmeden ve katılımcı sayısı belli olmadan, rekabet oluşmadığı ileri sürülerek ileri bir tarihte yapılmak üzere ihalenin iptaline karar vermiştir.

  32 KESİT YERİNE ŞİMDİ 16 KESİT İHALEYE ÇIKARILDI

  İptal edilen 64 Kesit Bilgisayarlı Tomografi Cihazı ihalesi yerine idare, bir önceki ihaledeki 32 Kesit Tomoğrafi Cihazının da altında olan 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı ile hizmet alımı işi ihalesine çıkmıştır. (İKN.2010/541921)

  Bu durum Sağlık Bakanlığımızın Tıbbi Cihaz Hizmet Alımı Konulu genelgelerine ve 2010-2014 yılları Stratejik Planın amaçlarına uygun değildir. Teknolojik gelişime paralel olarak 128 ve 256 kesitli Tomografi cihazlarıda çıkmasına rağmen bu şekilde daha geri teknolojik 16 kesitli hizmet alımının izahı mümkün değildir. 16 Kesit Bilgisayarlı Tomografi cihazı ile Kardiyovasküler çekimlerin ve Kardiyak Anjio nun, Kanser taramalarının yapılamayacağı işin uzmanı yetkililer tarafından da belirtilmektedir.

  Kahramanmaraş Devlet Hastanesi 2008 yılında yaptığı Bilgisayarlı Tomoğrafi ihalesini kazanan firmaya her çekim için 30,00 TL öderken, kendisi SGK’dan 55,00 TL tahsil etmiştir. Bu süre içerisinde ileri teknoloji cihazdan hizmet alırken, ekonomik anlamda hastanenin % 100 kârı olmuştur.

  64 KESİT YERİNE NEDEN 16 KESİT TERCİH EDİLİYOR?

  Satın almış olduğu görüntüleme hizmetlerini, protokolle, diğer hastanelere de, tekrar kendisi hizmet satar durumunda olan ve Kardiyovasküler cerrahi konusunda bölge hastanesi konumunda bulunan, Kahramanmaraş Devlet Hastanesi idaresinin, Doğrudan insan sağlığını ilgilendiren ve teknoloji ürünü elinde mevcut bulunan 64 Kesit Bilgisayarlı Tomoğrafi cihazının yerine, 16 Kesit bir Tomoğrafi cihazını tercih etmesinin sebebi anlaşılamamıştır. Hastane yetkilileri bunun sebebini açıklarsa kamuoyu bilgilenmiş olacak.

  (HABER-ARAŞTIRMA: SAĞLIK SERVİSİ)  Etiketler : TOMOGRAFİ, Ihale, Garip,
  16921  kez okundu.

  Bakmadan Geçme


  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  23.11.2010 22:55
  Tek Garip Olan İhalemi...
  Bir işi sırf başına oturttukları adam vakit geçsin akrabamızdır bir yöneticilik yapsın mantığı ile hareket edersen sonu budur ve daha daha nelerdir.Defalarca buradan yazılanları okuduk.Bunun vebali büyüktür diye.Sanırım vebal,kul hakkı kavramlarını kişileri yönetici yapan lar idrak edemiyor.Artık bunları idrak edemeyen zihniyetten de çok bir şey beklememek lazım.Hastanedeki ihaleye de gelince, şu anda orada hizmet veren işletmenin bünyesinde çalışan kişi önemli bir görevde ve bu önemli görevi ile büyüklere zararı dokunmuşturki ihale ondan iptal oldu.Sanırım.Ha orada 64 bit bilmem ne çok önemli değil.Sonuçta hastalar halk önemli değil.Önemli olan yönetimin başındaki kişinin mutlu olması...
  23.11.2010 10:56
  hayretlik bir iş
  bir firmanın ihale dışına atmanın kestirme yolu teknik şartnameyi o firmanın cihaz özellikleri dışında bir teknik şartname ile ihaleye gitmektir.Sağlıkta ileri teknoloji kullanmak hastaların iyiliğine olduğunu herkes bilir.geri bir teknolojiyi işaret eden şartname kafalarda soru işareti doğurur.FRirma ile bazı kişilerin bir alış verişi olmuş menfaat dayanışması olmuş ve şimdi bu durumdan memnun olmayan bir taraf olduğu havası çıkıyor. Sağlığımız açısından endişe verici bir gelişme.Sağlıkta teknojinin en ilerisi kullanılmak zorundadır.KİK'in dahi bunu böyle uyguladığı kanaatindeyim.Teşhiste görüntülemenin önemini dağdaki çoban dahi kabul eder.kanserli bir hücreyi 16 bitle teşhis zordur bunun yanında 64 bitle teshis basittir
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.