AJANS-46

Bizi Takip Edin!

Topçuoğlu: Seçimin yapılacağına inanıyoruz

29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesinde Kahramanmaraş Belediyesi Meclisi’nin aldığı olağanüstü kararla merkez belediye sınırlarına katılan Karacasu Beldesinin bağlanma kararın
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 20.10.2009 12:27 Tarihinde Eklendi.  Kategori : POLİTİKA.
  Topçuoğlu: Seçimin yapılacağına inanıyoruz
  KARAR BELDEDE SEVİNÇLE KARŞILANDI

  29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesinde Kahramanmaraş Belediyesi Meclisi’nin aldığı olağanüstü kararla merkez belediye sınırlarına katılan Karacasu Beldesinin bağlanma kararının iptal edilmesinin yankıları sürüyor.

  Son yerel seçime kadar beldede belediye başkanlığı görevini yürüten AK Partili Süleyman Topçuoğlu’nun Danıştay 8. Dairesi’nde açtığı dava geçen günlerde sonuçlanmış ve Karacasu’ya yeniden tüzel kişilik verilerek Kahramanmaraş Belediyesi sınırlarına dahil edilmesi yönündeki Belediye Meclisi kararı iptal edilmişti. Bunun üzerine Yüksek Seçim Kurulu’na bir dilekçe veren Topçuoğlu, mahkeme kararına atıfta bulunarak bunun uygulanmasını ve beldede seçim yapılması talebini iletmişti.

  KAMUOYUNDA BÜYÜK YANKI YAPAN SON GELİŞMELER NASIL OLDU?

  Kahramanmaraş merkeze bağlı Karacasu ve Kavlaklı belde belediyeleri ile Kılavuzlu ve Hasancıklı köylerinin tüzel kişiliğinin kaldırılarak Kahramanmaraş merkez belediyesine bağlanmasını içeren 26.12.2008 tarihli müşterek kararnamenin Karacasu Belediyesi’ne ilişkin kısmının Danıştay tarafından iptal edilmesi Kahramanmaraş’ta büyük yankı yaptı.

  29 Mart 2009 yerel seçimlerine kadar beldede Belediye Başkanlığını sürdüren AK Partili Süleyman Topçuoğlu’nun Danıştay nezdinde açtığı davayı görüşen 8. daire, müşterek kararnamenin Karacasu Belediyesi’nin tüzel kişiliğinin kaldırılarak Kahramanmaraş Belediyesi’ne bağlanmasına ilişkin kısmının iptaline 2 Ekim 2009 günü karar verdi.

  Bunun üzerine giriştiği hukuk sürecinde başarıya ulaşan Süleyman Topçuoğlu, Ankara’ya giderek 15 Ekim tarihinde karar örneğini davacı sıfatıyla elden teslim aldı. Topçuoğlu daha sonra vakit kaybetmeden Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığına 15 Ekim tarihli bir dilekçe vererek beldede yeniden seçim yapılmasını talep etti. Topçuoğlu dilekçesine Danıştay 8. Dairesinin iptal kararını da ekledi.

  Bu işlemleri tamamlayan Topçuoğlu Ankara’dan uçakla yeniden Kahramanmaraş’a döndü. Akşam saat 17.00’de de beldenin Karaziyaret Mahallesi’nde yaptığı basın toplantısıyla hemşehrilerine ve kamuoyuna detaylı bir şekilde gelişmeleri duyurdu. Topçuoğlu, kararla ilgili dökümanları da basına dağıttı.

  Topçuoğlu, Karacasu beldesi halkının büyük çoğunluğunun istekleri doğrultusunda hukuki süreci başlattıklarını ve bunun sonucunda da tüzel kişiliklerini kazandıklarını belirterek, kararın beldeye hayırlı olması dileğinde bulundu. Topçuoğlu, YSK’ya verilen dilekçelerine bir ay içerisinde cevap verileceğini ve halkın desteğinin devam ettiği sürece de yapılacak olan seçimde aday olacağını da sözlerine ekledi.

  ‘SEÇİMİN YAPILACAK OLMASINI BEKLİYORUZ’

  Bugün yeniden görüştüğümüz eski başkan Süleyman Topçuoğlu; “Mahkeme kararının bir ay içerisinde uygulanma zorunluluğu var. Bu şekilde Karacasu da seçimin yapılacağına inanıyoruz. Hukukçularımız ile de devamlı irtibat halindeyiz.” dedi.

  Topçuoğlu, mahkemeye 29.12.2008 tarihinde başvurduğunu ve bu tarihin ise 1.1.2009'da başlayan mahalli idareler genel seçim takviminden önce olduğuna da dikkat çekti.

  İLGİLİ KANUN MADDELERİ NE DİYOR?:

  2972 sayılı Kanunun 29. maddesinin son fıkrasında, mahalli idareler genel seçimine bir yıldan az bir süre kalmış ise mahalli idareler ara seçiminin yapılamayacağı belirtiliyor. Son yerel seçim ise 29 Mart 2009 tarihinde yapıldığından bir sonraki mahalli idareler genel seçimleri 2014 yılında yapılacak. Bu nedenle yerel seçimlere bir yıldan fazla bir zaman bulunuyor.

  MAHALLİ İDARELER İLE MAHALLE MUHTARLIKLARI VE
  İHTİYAR HEYETLERİ SEÇİMİ HAKKINDA KANUN


  Kanun Numarası : 2972
  Kabul Tarihi : 18/1/1984

  ........

  Madde 29 - (İptal : Ana. Mah.nin 13/6/1988 tarihli ve E. 1988/14,K. 1988/18
  sayılı Kararıyla; Yeniden düzenleme:7/12/1988 - 3507/6 md.)

  Seçim dönemi sonundan önce;

  a) Bir seçim çevresinde yapılan seçimin seçim işlemleri sebebiyle iptaline
  karar verilmesi,

  b) Belediye meclisi veya il genel meclisinin yetkili organlarca feshi,

  c) Belediye meclisi veya il genel meclisi üyeliklerinin herhangi bir sebep-
  le boşalması ve meclis üye sayısının yedeklerinin de getirilmesinden sonra üye
  tamsayısının yarısından aşağıya düşmesi,

  d) (Mülga: 20/3/1997 - 4231/2 md.)

  Hallerinde mülki amirlerin vaki boşalmaları otuz gün içinde İlçe Seçim Ku-
  ruluna bildirmeleri üzerine, İlçe Seçim Kurulu sözkonusu organ için yeniden
  seçim yapılmasına karar vererek durumu alışılmış usullerle ilan eder.

  (Değişik:20/3/1997 - 4231/2 md.) a,b,c bentlerinde yazılı hallerde bu
  ilandan sonra gelen altmışıncı günü takip eden ilk Pazar günü oy verme günüdür.

  Ancak, mahalli idareler genel seçimine bir yıldan az bir süre kalmış ise mahalli
  idareler ara seçimi yapılmaz.


  .............................

  İDARİ YARGILAMA USULÜ KANUNU

  Kanun Numarası : 2577
  Kabul Tarihi : 6.1.1982
  Yayımlandığı Resmi Gazete : Tarih: 20.1.1982 Sayı: 17580
  Yayımlandığı Düstur : Tertip: 5 Cilt: 21, Sayfa: 147


  .........................

  Temyiz veya itiraz istemlerinde yürütmenin durdurulması

  Madde 52


  1. (Değişik: 5.4.1990 – 3622/21 md.) Temyiz veya itiraz yoluna başvurulmuş olması, hakim, mahkeme veya Danıştay kararlarının yürütülmesini durdurmaz. Ancak, bu kararların teminat karşılığında yürütülmesinin durdurulmasına temyiz istemini incelemeye yetkili Danıştay dava dairesi, kurulu veya itirazı incelemeye yetkili bölge idare mahkemesince karar verilebilir. (Ek cümle: 10.6.1994 – 4001/22 md.) Davanın reddine ilişkin kararların temyizi halinde, dava konusu işlem hakkında yürütmenin durdurulması kararı verilebilmesi 27 nci maddede öngörülen koşulun varlığına bağlıdır.

  2. İptal davalarında teminat istenmeyebilir.

  3. İdareden ve adli yardımdan yararlananlardan teminat alınmaz.

  4. Kararın bozulması, kararın yürütülmesini kendiliğinden durdurur. (www.kanal46.com)


  VELHASIL; KARACASU İLE İLGİLİ YAŞANMAKTA OLAN GELİŞMELERİN NASIL SONUÇLANACAĞI VE BELDEDE SEÇİM YAPILIP-YAPILMAYACAĞI GİBİ KONULAR TÜM KARACASU VE KAHRAMANMARAŞ KAMUOYU TARAFINDAN BÜYÜK BİR MERAKLA TAKİP EDİLİYOR.
  11790  kez okundu.

  Bakmadan Geçme


  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  21.10.2009 16:53
  Yüzsüzlüğün böylesi
  ........ çok değil 1 sene önce,belediye elden gidiyor ne yaparsam kardır mantığıyla fakir fukaranın arsalarına tekerlek takmadı mı?............?Şimdi kalkmış belediyeyi ben getirdim diyerek davullar çaldırıyor.Buna kargalar bile güler.Ayrıca sözlerinin bir ehhemiyeti olmadığı için belgelelidir deme ihtiyacı hissetmiyorlar mı Yazık!
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.