PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

ONİKİŞUBAT BELEDİYESİ
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Ünal Arap ülkeleri gazetecilerini kabul etti..

AK Parti Grup Başkanvekili Kahramanmaraş Milletvekili Mahir ÜNAL, çeşitli Arap ülkelerinden önemli gazetecilerden oluşan bir heyeti TBMM AK Parti Grup Başkanlığında kabul etti.
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 08.05.2013 12:14 Tarihinde Eklendi.  Kategori : POLİTİKA.
  Ünal Arap ülkeleri gazetecilerini kabul etti..

  AK Parti Grup Başkanvekili Kahramanmaraş Milletvekili Mahir ÜNAL, çeşitli Arap ülkelerinden önemli gazetecilerden oluşan bir heyeti TBMM AK Parti Grup Başkanlığında kabul etti.

  Gazetecileri ağırlamaktan ve burada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren ÜNAL, kendisinin aynı zamanda  Türk–Mısır Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı olduğunu belirterek, bu ziyaretlerin ilişkilerin gelişmesinde büyük önemi olduğunu vurguladı.

  Görüşmede; Halil ÖZCAN Şanlıurfa Milletvekili ve Türk-Suudi Arabistan Dostluk Grubu Başkanı, Osman Aşkın BAK İstanbul Milletvekili ve Türk-İran Dostluk Grubu Başkanı, Emrullah İŞLER Ankara Milletvekili ve Türk-Nijer Dostluk Grubu Başkanı ve İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği Türk Grubu Başkanı, İlhan YERLİKAYA Konya Milletvekili ve Türk-Fas Dostluk Grubu Başkanı, Yahya AKMAN Şanlıurfa Milletvekili ve Türk-Katar Dostluk Grubu Başkanı ve Anayasa Komisyonu Üyesi , Faruk IŞIK Muş Milletvekili ve Türk–Birleşik Arap Emirlikleri Dostluk Grubu Başkanı hazır bulundular.

  ‘VESAYETÇİ DİRENÇ 12 EYLÜL 2010 REFERANDUMU İLE KIRILMIŞTIR’

  Soru – Cevap şeklinde geçen görüşmede Arap Gazeteci heyetinden Tevfik Ahbaru (Yevm Gazetesi), “Türkiye’nin demokratikleşmesinde parlamentonun etkisi nedir? Mesela bir kadın kotası var mı Meclisin?” sorusuna ÜNAL, “Türkiye Parlamenter Sistemle yönetilen bir sisteme sahiptir. Bizim meclis geleneğimiz 150 yıllık bir geçmişe sahiptir. Demokrasi çabaları da aynı şekilde Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde başlamıştır. Zaten parlamenter sistemin tarihi, Monarkın (kralın) temsilcisi olan hükümetle, halkın hâkimiyetinin temsilcisi olan parlamentonun mücadelesinin tarihidir ve tarihî gelişimi bize göstermiştir ki bu mücadelenin en temel amacı, hükümeti zaman içinde parlamentonun kontrolüne sokmaktır. Esasen parlamenter hükümet sisteminin, ‘halk egemenliği’ ve ‘hukuk devleti’ nden oluşan iki siyasî kavram arasındaki bir uzlaşının sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Bizde de Cumhuriyet kurulurken merkeze meclisin konulduğu, milletin tüm sorunlarının çözüm mercii olarak parlamentonun merkeze alındığı bir sistem öngörülmüştür. Fakat daha sonra TBMM’yi by-pas eden darbeler, müdahaleler ile hem parlamenter sistem sekteye uğratılmış hem de vesayetçi kurumlar eliyle parlamentonun yetkileri budanarak, yetkileri gasp edilmiştir. AK parti 2002 yılında iktidara gelmiş ve vesayetçi yapıların dirençleri, etkileri ancak 12 Eylül 2010 referandumu ile kırılmıştır. Herhangi bir yazılı kadın kotamız olmamakla beraber şuan mecliste bulunan kadın milletvekillerinin 3/2’sinden fazlası Ak Parti üyesidir. Kadınların siyasetteki varlığı ve etkinliğini en fazla önemseyen partiyiz.” şeklinde cevap verdi.

  Aynı zamanda eski Mısır Milletvekili olan Muhammed Said İdris ise, “Türkiye’de seçim sistemi adaylar üzerinden mi yoksa listeler şeklinde mi seçiliyor?” diye sordu.

  ÜNAL, bu soruya AK Partide Milletvekili adaylığı sürecinden başlayarak, adayın belirlenmesine ve seçim listelerine kadar geçen süreçte titizlikle geçilen aşamaları, bu aşamalarda parti teşkilatlarının, kamuoyu karşılıklarının, toplumsal konumlarının ve oluşturulan seçim komisyonlarının adayın belirlenmesinde yapılan çalışmaları anlatarak, cevap verdi.

  ‘TÜRKİYE KENDİ GÖBEĞİNİ KENDİ KESEN BİR ÜLKEDİR’

  Arap gazeteci Kadir Şuruk ise, Türkiye de tekrar bir askeri darbe tehlikesinin bulunup, bulunmadığını sordu. Bu soruya ÜNAL, “2002 yılında iktidara geldiğinden bugüne AK Parti olarak, tüm devlet kurumlarının kendi sınırlarında kalması ve asli görevlerini en iyi yapar hale gelmesi için mücadele veriyoruz. Artık insan merkezli değil, ilke merkezli yani insan onuru ve insan haysiyetini öne alan bir hükümet var. Bu yüzden yasadışı yapılar, güç odakları, derin devlet uzantılarının kendilerine yol bulabileceği bir anlayış yok. Biz bu yapıyı tüm demokrasilerde ve hukuk devletlerinde olduğu gibi sistemleştirmek, oturmuş bir yönetim sistemi haline getirmek istiyoruz. Siyaseti halk için, insan onuru ve haysiyetini merkeze alarak yapıyoruz. Hamdolsun halkımız bizim bu samimiyetimizi, çalışma azmimizi görüyor ve yönetme yetkisini 11 yıldır bize veriyor. Burada ortaya siyasi istikrar çıkıyor elbette. Siyasi istikrar karşısında vesayetçi yapıların varlığını sürdürebilmesi imkânsızdır. Siyasi istikrar ülke meselelerine çözüm iradesi ortaya çıkarır. Şunu da belirtmeliyim ki siyasi istikrar olmadan ekonomik istikrarı ve kalkınmayı yakalamak çok zordur. Türkiye artık kendi sorunlarını kendisi çözen, kendi göbeğini kendi kesen bir ülkedir” dedi.

  Mahir ÜNAL ayrıca verdiği cevapta istikrar için Başkanlık Yönetim sistemi ve Parlamenter Sistem arasındaki farklara değindi. Sadece 41 yılda 32 hükümetle 1,5 yıla bir hükümet çıktığını belirterek, Başkanlık Yönetim Sistemin de yönetimde boşluk olmadığını ve siyasi istikrarın daha sağlam olduğunu belirtti.

  <p‘MEDYA DESTEKÇİ OLMASAYDI BAŞARILI OLMALARI DA MÜMKÜN DEĞİLDİ’

  Kadir Şuruk’un sorusuna bağımsız ve özgür medyanın önemine değinerek cevap veren Konya Milletvekili İlhan YERLİKAYA, “Türkiye de 1500 civarında ulusal yayın yapan medya kuruluşu ve çok güçlü bir yerel medya var. Demokrasilerde medya çok önemlidir. Bizde yaşanan son müdahale 28 Şubat 2007 de başladı ki bu vesayetçi yapının arkasında, yanında eğer medya destekçi olmasaydı buna cesaret etmeleri de başarılı olmaları da mümkün değildi. Tek bir silah patlamadan, askeri harekât olmadan medya sayesinde amaçlarına ulaşabildiler. AK Parti döneminde biz gazetecilerin ve medyanın güçlenmesi, bağımsız basının gelişmesini hep önemsedik.”dedi.

  ‘BUNDAN SONRA BİZİM İLİŞKİMİZE ZEVAL GELMEYECEKTİR’

  Soyadının Türkçe olmasından dolayı Türkiye de olmaktan ayrı bir mutluluk duyduğunu belirten Suudi Arabistan El Arabiya Muhabiri Cemal Kaşıkçı, “Türk ve Arap devletleri ve halkları arasında AK Parti iktidarı ile çok güzel ilişkiler ve temaslar kuruldu. Bu işbirliklerinin iktidarınız değişirse geri eski zamandaki haline dönme ihtimali nedir?

  ÜNAL, Gazeteci Kaşıkçı’nın sorusunu, “Zamanın ruhu değişti. Artık eski dünya yok. Eskiden iki kutuplu bir dünya vardı. Soğuk Savaş döneminde ülkeler bir olayla karşılaştıklarında ya ABD veya SSCB’nin tavrına göre ideolojik tavır alırdı. Bugün ise sınırlar anlamını yitirdi. İnternet çağındayız ve insanlar birbirleriyle kültürleri ile medeniyetleriyle, tarihleriyle ilişki kuruyor.  Küreselleşen dünya iletişim araçlarının kolaylığı ve yaygınlığı sayesinde insanları birbirine yaklaştırdı. Birbirlerini devletlerin izin verdiği oranda değil, kendi gönül dünyalarını açtıkları oranda tanımalarını, yakınlaşmalarına olanak veriyor. Bu yüzden bazı şeyler istense bile geriye döndürmek zamanın ruhuna aykırıdır. Burada devletler sadece halklarının kurduğu birliktelikleri destekliyor. Arap devletleriyle diplomasi aslında halklarımızın kendi kültürel kodlarını keşfini, yakınlaşmasını, hasretini takip ediyor. Doğrusu halkın iradesinin yönetime yansıdığı sistemler bu halk eğilimlerini görmezden gelemez. Bunu Arap baharında en iyi şekilde gördüğümüzü düşünüyorum. Siyasi sınırları tanımayan sosyal medya insanları komşuluğu bırakın aynı evin fertleri haline getirebiliyor. Bundan sonra bizim ilişkimize zeval gelmeyecektir. Zira artık var olan toplumsal düzeyde bir iletişim var.” diyerek cevapladı.

  İSTANBUL 2020 OLİMPİYATLARI İÇİN DESTEK

  Türkiye’de sporun gelişmesi için birçok önemli görevlerde bulunan ve bir süre Güreş Federasyonu başkanlığı da yapan İstanbul Milletvekili Osman Aşkın BAK, ise Arap dünyasının önemli ve etkili medya mensuplarından oluşan heyetten bir ricada bulundu. 2020 Olimpiyatlarına İspanya’nın Madrid ve Japonya’nın Tokyo şehirlerinin yanı sıra aday olan İstanbul için destek isteyen BAK, “İstanbul, Madrid ve Tokyo 2020 Olimpiyatlarına ev sahipliği için aday. Daha önce DOHA’da adaylar arasındaydı fakat çekildi. Doha çekildiği için bu desteği istemekte daha rahatım. Arap Ülkelerinde bu adaylığın belirlenmesinde 17 delegasyon oy kullanacak. Sizlerden ülkelerinizde İstanbul’un adaylığı için kamuoyu oluşturmanızı bu konuya değinmenizi rica ediyorum. Böylece Arap ülkelerinden Olimpiyatlara gelmek isteyen Arap kardeşlerimiz, olimpiyat oyunlarını yabancı bir ülkede değil, kardeşlerinin ev sahipliğinde izleme İstanbul’da izleme imkânı bulacaktır” dedi.

  YunusTAŞ
  (www.kanal46.com)

  78743  kez okundu.

  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.