AJANS-46

Bizi Takip Edin!

Ve 301 genel kurulda

TBMM Genel Kurulunda, TCK'nın 301. maddesinde değişiklik öngören kanun teklifinin görüşmelerine başlandı. Genel Kurulda, AKP Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak'ın verdiği T
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 30.04.2008 00:23 Tarihinde Eklendi.  Kategori : POLİTİKA.
  Ve 301 genel kurulda
  Ve 301 genel kurulda
  Ve 301 genel kurulda
  Ve 301 genel kurulda
  Ve 301 genel kurulda

  TBMM Genel Kurulunda, TCK'nın 301. maddesinde değişiklik öngören kanun teklifinin görüşmelerine başlandı.

  Genel Kurulda, AKP Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak'ın verdiği Türk Ceza Kanununun (TCK) 301. maddesinde değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi, görüşmelerine geçildi.

  Teklifin tümü üzerinde ilk sözü CHP adına Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay aldı. Saatler gece yarısını gösterdiğinde ise teklif sahibi Veysi Kaynak söz alarak değişiklik teklifini neden hazırlama gereği duyduklarını anlattı.

  HABERİN DETAYI

  Türk Ceza Kanunu'nun 301'nci maddesinde değişiklik öngören kanun teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler, Meclis Genel Kurulu'nda yapılarak maddelere geçilmesi yapılan oylama sonucunda kabul edildi.

  AKP Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak'ın 301 ile ilgili kanun teklifinin tümü üzerindeki görüşmelerde ilk sözü CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay aldı. Okay, 301'le ilgili değişiklik teklifinin AB'nin siparişi olduğunu söyledi. Teklifin göz boyamaktan başka işlevinin olmadığını kaydeden Okay, teklife karşı olduklarını belirtti. AKP hakkında açılan kapatma davasının ardından 301'le ilgili teklifin Meclis'e sunulduğunu hatırlatan Okay, bunun da iktidarın kafa karışıklığını gösterdiğini kaydetti. 301'nci maddenin siyasi istismar konusu yapıldığını ve hükümetin nabza göre şerbet verdiğini savunan Okay, teklifin pratikte hiçbir yenilik getirmediğini kaydetti ve "301. madde çok perdeli bir oyun ve devam edecektir" dedi.

  KURTULAN: HÜKÜMETİN TEK DERDİ AB'Yİ MEMNUN ETMEKTİR

  Teklifin tümü üzerinde DTP grubu adına söz alan DTP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, 301'le ilgili tartışmaların doğru bir çerçevede yürütülmediğini belirterek, bu tartışmaların demokrasiye katkı sağlamayacağını ifade etti. Türkiye'de yaşayan hiç kimsenin Türklüğe hakareti savunmak gibi bir duruşunun olamayacağını ifade eden Kurtulan, şunları söyledi:

  "301'nci maddedeki değişiklikle ne ifade özgürlüğünün ne de Türklüğe hakaretin serbest olacağını söyledi. Kurtulan, "AB kandırılmaya çalışılmaktadır. Bu hükümetin tek derdi AB'yi memnun etmektir. Bu hükümet kendi vatandaşı yerine AB'yi mutlu etmeyi daha çok önemsemektedir. AB kafayı 301'e taktığı için hükümet de bu maddede makyaj yapmaya çalışmaktadır. AB ne kadar demokrasi istiyorsa o kadarı verilecektir, vatandaşlarımızın demokrasi talepleri hiç önemli değildir. 301 bir göz boyamadır. AB de önümüzdeki günlerde bu değişiklikten memnun olmadığını ortaya koyacaktır. Yapılması gereken göz boyamadan vazgeçip 301'i tamamen kaldırmaktır." Kurtulan, 301'le ilgili kanun teklifine ret oyu kullanacaklarını bildirdi.

  BAL: MAHKEME-İ KÜBRA'NIN İŞLEYECEĞİ ZAMANDIR

  301'le ilgili kanun teklifinin tümü üzerinde MHP grubu adına söz alan Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Faruk Bal ise 301'in dünya çapında meşhur bir kanun olduğunu belirtirken bazı çevrelerin 301'i gazetecilere karşı işlenen cinayetlerin azmettirici, AB'ye girişin önündeki tek engel, Türklerin tarihle yüzleşmesi önündeki engel olarak gördüğünü kaydetti. Bal, "Bu bilgilerin hepsi kirlidir. Bu bilgiler, Türkiye cumhuriyetinin kuruluş felsefesinden intikam almak için ortaya atılmış bilgilerdir" dedi. 301'le ilgili değişikliği isteyen dış odaklı seslerin okyanus ötesinden ve AB'den geldiğini kaydeden Bal, bu seslerin hiçbirinin haklı ve makul olmadığını söyledi.

  AB ülkelerinde de 301 benzeri kanuni düzenlemeler olduğuna dikkat çeken Bal, AB ülkelerinin 301'le ilgili Türkiye'ye yönelik dayatmalarında haklı olmadığını belirtti. Bal, "Tarihiyle yüzleşecek olan bu ülkelerdir" dedi. Faruk Bal, AKP'nin kapatma davasına karşı milli, meşru ve makul çözümü aramadığını, yabancılardan imdat beklediğini de savunarak "Beklenen imdat gelmiştir ama faturası ağır olmuştur. 301'le ilgili derdi olanlar bu faturayı AKP'nin önüne koymuştur" dedi. Dış odakların yanı sıra içte de "numaralı cumhuriyetçiler, numaracı cumhuriyetçilerin' de 301'le ilgili değişikliği savunduğunu kaydeden Bal, 301'e yönelik talepte bulunanları "şen ittifakı, şer cephesi" olarak nitelendirdi. Bal, "yol yakınken dönmenin zamanıdır, Mahkeme-i kübranın işleyeceği tam zamandır. Hayırlı hizmetin tam zamanıdır" diye konuştu. Bal, 301'in ardından AKP'nin önüne yeni ve daha ağır faturaların konulacağını da savundu.

  BOZDAĞ: ORHAN PAMUK MU, ONA YUMURTA ATANLAR MI MİLLETE HİZMET ETMİŞTİR

  AKP grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ise teklif hakkında bilgi vererek, teklifin Türk milletine, Türkiye Cumhuriyeti'ne, Türkiye Cumhuriyeti devletine karşı alenen işlenmiş suçları suç olmaktan çıkarmadığını, cezasız da bırakmadığını söyledi. Orhan Pamuk'un 301'nci maddeden yargılandığını hatırlatan Bozdağ, şöyle konuştu:

  "Orhan Pamuk Nobel edebiyat ödülü kazanmış büyük bir yazar. Nobel ödülünü alırken Türkçe konuştu, göğsüm kabardı "milliyetçilik bu' dedim. Bir soruşturma kapsamında adliyeye giderken, mahkeme önünde bir grup insan ellerindeki yumurtaları yağmur gibi yağdırıyor. Bu fotoğrafı seyredenlere, Türkiye de Nobel ödülü alanları yumurta atıyorlar dedirtmeye kimsenin hakkı yok. Şimdi Orhan Pamuk mu bu millete daha büyük hizmet etmiştir yoksa onu yumurta yağmuruna tutanlar mı?"

  Adalet Bakanı Şahin: "Birbirimizi Haksız Yere Suçlamayalım"

  Meclis Genel Kurulu'nda 301'le ilgili değişiklik teklifinin 1'nci maddesi üzerindeki görüşmelere devam edilirken Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, muhalefete "Birbirimizi anlayalım, birbirimize haksız suçlamalarda bulunmayalım. Türklüğü, cumhuriyeti koruyacak sadece bu madde midir? Birbirimize biraz inanalım, güvenelim, haksız yere suçlamayalım" diye seslendi.

  Türk Ceza Kanunu'nun 301'nci maddesiyle ilgili kanun teklifinin tümü üzerindeki görüşmelerinin ardından yapılan açık oylama ile maddelerinin görüşülmesine geçildi. Genel Kurul'da milletvekillerinin 301'le ilgili sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, teklifle Türklüğü ve Cumhuriyete hakaretin serbest bırakılmadığını söyledi. 57. hükümet döneminde Meclis'e sevk edilen bir tasarıyı hatırlatan Bakan Şahin, tasarıda "cumhuriyet" ifadesinin bulunmadığını kaydederek muhalefete "şimdi ben size cumhuriyeti korumasız bıraktınız mı diyeceğim. Sizin de bize böyle bir bühtanda bulunmanızı anlamakta zorluk çekiyorum. Birbirimizi anlayalım, haksız suçlamalarda bulunmayalım. Türklüğü, cumhuriyeti koruyacak sadece 301 mi var? Birbirimize biraz inanalım güvenelim haksız yere suçlamalım. Biz iktidar siz muhalefetsiniz, muhalefet siyasi çıkar peşinde koşacaktır, bunu anlarım bu konularla ilgili, öz değerlerimizle ilgili, birbirimizi rencide edici ithamlardan kaçınalım" şeklinde seslendi. Milletvekillerinin 301'le ilgili açılan davalar hakkındaki sorularını da yanıtlayan Bakan Şahin, 2003 yılında 429, 2004 yılında 318, 2005 yılında 221, 2006 yılında 328 dava açıldığını bildirdi. 2007'nin ilk 9 ayında 182 dava açıldığını kaydeden Bakan Şahin bu davalardan 83'ünün mahkumiyet, 167'sinin beraatle sonuçlandığını belirtti. Şahin, Yargıtay safhasından geçmiş davalarla ilgili incelemelerinin sürdüğünü de ifade etti.

  "DEMOKRASİNİN KIZIL ELMASI DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ"

  Meclis Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya da, teklifin tümü üzerinde yaptığı konuşmada, bütün yapıların kızıl elmalarının olduğunu ifade ederek demokrasinin kızıl elmasının da düşünce ve ifade özgürlüğü olduğunu söyledi. İyimaya, "eleştiriyi devlet değerleri bakımından değil kişiler olarak da hakaret algılayan bir bünyemiz var" dedi.

  "SAYIN ÇİÇEK SİZİ DE Mİ İKNA ETTİLER?"

  Genel Kurul'da teklifin tümü üzerinde söz alan MHP İzmir Milletvekili Şenol Bal ise, 301'nci maddenin her kötülüğün odağı olarak gösterildiğini belirtirken teklif sahibi AKP'li Veysi Kaynak'a da "Kahramanmaraş'ın kahraman milletvekili Sayın Kaynak, Sütçü İmam'ın torunlarının Türklük'le ilgili sorunu mu var?" sorusunu yöneltti.

  301'le ilgili Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in, "301'i savunan bir ben kaldım' dediğini hatırlatan Bal, Bakan Çiçek'e de "Sayın Çiçek sizi de mi ikna ettiler?" diye sordu. (ANKA)

  Etiketler : Genel, Kurulda,
  5308  kez okundu.

  Benzer Haberler


  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.