AJANS-46

Bizi Takip Edin!

Yeni Rektörümüz görevi ve mührü teslim aldı!

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) rektörlüğüne Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atanan Prof. Dr. M. Fatih Karaaslan 26 Kasım 2010 tarihi itibarı ile görevi ve mührü,video

fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 26.11.2010 11:24 Tarihinde Eklendi.  Kategori : Eğitim-Kültür-Sanat.
  Yeni Rektörümüz görevi ve mührü teslim aldı!
  Yeni Rektörümüz görevi ve mührü teslim aldı!
  Yeni Rektörümüz görevi ve mührü teslim aldı!
  Yeni Rektörümüz görevi ve mührü teslim aldı!
  Yeni Rektörümüz görevi ve mührü teslim aldı!
  Yeni Rektörümüz görevi ve mührü teslim aldı!
  Yeni Rektörümüz görevi ve mührü teslim aldı!
  Yeni Rektörümüz görevi ve mührü teslim aldı!
  A. NAFİ BAYTORUN
  Yeni Rektörümüz görevi ve mührü teslim aldı!
  Yeni Rektörümüz görevi ve mührü teslim aldı!
  Yeni Rektörümüz görevi ve mührü teslim aldı!
  Yeni Rektörümüz görevi ve mührü teslim aldı!
  M. FATİH KARAASLAN
  Yeni Rektörümüz görevi ve mührü teslim aldı!
  Yeni Rektörümüz görevi ve mührü teslim aldı!
  Yeni Rektörümüz görevi ve mührü teslim aldı!

  Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) rektörlüğüne Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atanan Prof. Dr. M. Fatih Karaaslan 26 Kasım 2010 tarihi itibarı ile görevi ve mührü, görev süresi dolan Prof. Dr. A. Nafi Baytorun'dan teslim aldı.

  KSÜ Avşar Yerleşkesi’ndeki Prof. Dr. Nafi Baytorun Konferans Salonu’nda saat 10’da başlayan törende ilk olarak saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

  İznini tamamlayarak yeniden görevinin başına dönen Vali Mehmet Niyazi Tanılır ile Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ile protokol mensupları ile akademik kadronun da izlediği törende daha sonra KSÜ’nün kısa tarihçesi okundu. Görev süresi tamamlanan ve özgeçmişi okunan Prof. Dr. A. Nafi Baytorun kürsüye gelerek bir konuşma yaptı.

  Prof. Dr. Nafi Baytorun, 1992 yılında kurulan KSÜ'nün kısa sürede özellikle alt yapı anlamında küçümsenemeyecek noktaya geldiğine işaret etti. 16 yıldır Kahramanmaraş'ta bulunduğunu ve bunun 8 yılını rektör olarak geçirdiğini hatırlatan Baytorun, KSÜ'nin gelecekte Türkiye'nin en önemli üniversitelerinden biri olacağına inancının tam olduğunu söyledi.

  Dünyada bilim ve teknolojinin akıl almaz şekilde geliştiğini belirten Baytorun, ''Üniversite olarak bu gelişmenin dışında kalamayız. Ayrıca Avrupa Birliği ve Bologna sürecine önem göstermemiz gerekiyor. KSÜ olarak gelişmiş üniversiteler arasında yerimiz almak istiyorsak 2 yıl içerisinde bu süreçlerin mutlaka takip edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde rekabet etmede ve öğrenci bulmada zorluk çekebiliriz'' diye konuştu.

  Görev yaptığı süre içerisinde kendisine yardımcı olan herkese teşekkür eden Baytorun, rektörlük görevine atanan Prof. Dr. Karaaslan'ın da başarılı olacağına inancının tam olduğunu bildirdi.

  Konuşmasını tamamlayan Baytorun, üzerinden çıkardığı cübbesini halefi Prof. Dr. M. Fatih Karaaslan’a giydirerek üniversite mührünü teslim etti.

  KSÜ'nün yeni Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan ise her görevi bir emanet bilme anlayışı içinde sahiplenmek gerektiğini belirterek, ''Kimsenin de kendisine ihaneti yakıştıracağını zannetmiyorum. Bu günden sonra ihtiyacımız olan şey birlik ve beraberlik içerisinde yeni yönetime yardımcı olmaktır. Bu süreçte rektör adayı olan arkadaşlarımın ve üst düzey yöneticilerimizin yeni yönetime yardımcı olacaklarına inancım tamdır. Aynı şekilde bu arkadaşlarımızın da bizim yönetim herkesi kucaklayacağına ve onların seslerine kulak vereceğine inanmalarını istiyorum'' ifadelerini kullandı.

  KSÜ'nün atılım yapması gereken bir yükseköğretim kurumu olarak hızlı bir değişim ve dönüşüm sürecini iyi planlaması gerektiğine dikkati çeken Karaaslan, ''Üniversitemizi bizimle birlikte kurulan diğer üniversitelerle kıyasladığımızda akademik kadro ve alt yapı bakımında hak etmediği bir yerde olduğunu da belirtmek isterim. Bizim işimiz ve görevimiz üniversitemizi daha iyi noktaya taşımaktır. Başarı, hiçbir önyargıya kapılmaksızın hep birlikte tartışarak uygun çözüm yollarını bulmakla sağlanabilecektir'' dedi.

  ''Üniversitedeki sorunları kangrene dönüşmeden çözeceğiz'' diyen Karaaslan, ''Dedikodulardan uzak duracağız. Üniversitemizi sayılarla, verilerle, bilimin yardımıyla yöneteceğiz. Hukukun üstünlüğünü sağlayacağız, verdiğimiz sözlerin arkasında durmaya çalışacağız. Kişisel düşünmeyin kurum adına düşünüp karar vereceğiz'' şeklinde konuştu.

  Hedeflerinin Türk üniversiteleri arasında ilk 10 arasına girebilmek olduğunu belirten Karaaslan, bu hedefe ulaşabilmek için tüm akademik ve idari kadronun kendini sorumlu hissetmesi gerektiğini hatırlattı. Karaaslan, bilimsel yayın sıralamasında 7. sıraya kadar çıkan ancak bugün 54. sırada bulunan üniversitenin bu başarıyı yeniden yakalayabilmesi için gerekli teşvik ve ödül sistemi getireceklerini ifade etti.

  Yeni rektör olarak ilk konuşmasını yapan Prof. Dr. M. Fatih Karaaslan da selefi Baytorun’a üniversite flaması ile Türk bayrağı ve hizmetlerinden dolayı bir teşekkür plaketi verdi.

  İŞTE GÖREVİ SONA EREN PROF. DR. A. NAFİ BAYTORUN'UN KONUŞMASININ TAM METNİ:

  Sayın Valim,

  Değerli Konuklar, Sevgili Mesai Arkadaşlarım ve Aziz Dostlarım;

  31 yıllık meslek hayatımın 16 yılını geçirdiğim Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesindeki görevimi sonuçlandırmanın mutluluğu ve kıvancı içerisindeyim. Bu mutluluk aile camiamca da içtenlikle paylaşılmaktadır. Hepinize sağlık, mutluluk ve esenlik içerisinde bu mutluluğu tatmanızı dilerim.

  31 yıllık akademik hayatımın 6 yılını Almanya’da 9 yılını Çukurova üniversitesinde ve 16 yılını Kahramanmaraş sütçü İmam Üniversitesinde geçirdim. Sütçü İmam Üniversitesinde geçirdiğim 16 yıllık sürede, Enstitü Müdür Yardımcılığı, Bölüm Başkanlığı, dekanlık görevi yanında yaşamım boyunca onurla anacağım 2 dönem Rektörlük görevini üstlendim. Üniversitemizi gerek fiziki, gerekse akademik olarak güçlü bir yapıya kavuşturmak amacıyla, özellikle stratejik konulara ağırlık vererek, değerli akademik ve idari kadroda çalışan arkadaşlarımın güvenini ve desteğini sağlayarak, görevimi en iyi şekilde yerine getirmeye büyük özen gösterdim.

  Sayın Konuklarımız ve değerli arkadaşlarım,

  Rektörlük görev sürem içerisinde, değerli mesai arkadaşlarımla birlikte, karşılıklı güven, saygı ve sevgi içerisinde, üniversitemizi yalnız ulusal değil, uluslar arası alanda saygın bir kuruluş haline getirmek ilk hedefimiz olmuştur. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında 19. yılını kutlayacak genç üniversitemizin, amaçladığımız bu hedefte, gerçekten büyük bir yol kat ettiği, samimi inancındayım.

  Bugün Üniversitemiz, 3800 da’lık ana kampus başta olmak üzere 6 ilçelerimizde yer alan yüksek okullarda gerçekleştirdiği görkemli bina tesis ve alt yapısıyla gerçekten güçlü bir fiziki yapıya kavuşmuştur. Bundan sonra AB süreci dikkate alındığında fiziki yapıdan çok akademik yapıyı geliştirmeye yönelik çalışmalara özellikle önem verilmelidir. Özellikle gelişme aşamasındaki akademik birimlerin güçlendirilmesi için büyük özen gösterilmelidir. 201 Öğretim üyesi ile devir aldığım bu görevi 310 öğretim görevlisi ile devir ediyorum. 8 yıllık süre içerisinde tek düşündüğümüz şey akademik kadroların güçlü olduğu yerlerden çok gelişme aşamasındaki birimlere verilmesi olmuştur. Bugün 800 ulaşan akademik ve 500 yakın idari kadroyla, doktora, master, lisans ve ön lisans programlarında yaklaşık 20 000 öğrencimize hizmet vermeğe çalışıyoruz.

  Sayın Konuklarımız,

  Üniversitemizde görev yapan bilim insanlarına, bütçe, araştırma fonu, yurt içi ve yurt dışı kaynaklarından sağlanan olanaklarla her türlü araştırmayı yapmaları bakımından fırsatlar yaratılmağa çalışılmıştır. Üniversitemiz, kazanılan güçlü akademik yapı ve araştırma olanakları sayesinde, 30‘un üzerinde Avrupa ülkeleri üniversiteleri ile ikili anlaşmalar imzalamıştır. Akademik yapımızın güçlülüğü, bu yönlü işbirliği isteklerini sürekli artırmaktadır. Özellikle çeşitli bilim dallarında görev yapan öğretim üyelerinin multidisipliner çalışmalarını teşvik etmek, üniversite, sanayi ve kamu işbirliğini güçlendirmek amacıyla oluşturulan ÜSKİM 8 yıllık görev sürem içerisinde yapılmış en anlamlı yatırım olmuştur. Bundan sonra ÜSKİM’in yaşatılması ve devamı gelecekte KSÜ’nün diğer üniversitelerle yarışabilmesi için büyük bir önem arz etmektedir.
  Üniversitemiz her geçen yıl zenginleştirilen ve donatılan bir kütüphaneye ve Bilgi İşlem merkezine sahiptir. Özellikle merkezi kütüphaneye katkı sağlayan herkese ve özellikle Refet Yinanç ve ailesine teşekkür ederim.

  Sayın Konularımız, Değerli Arkadaşlarım,

  Çağımızda bilim ve teknolojide akıl almaz boyutlarda gelişmeler kaydedilmektedir. Özellikle AB ve Bologna süreci büyük bir önem arz etmektedir. KSÜ olarak gelişmiş dünya ülkeleri arasında yer almak istiyorsak önümüzdeki 2 yıl içinde bahsedilen süreçlerin iyi takip edilmesi ve kaçırılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde Ülkemizdeki ve diğer dünya üniversiteleri ile rekabet etme gücünü kaybedecek ve öğrenci bulmada zorluklar çekileceğini belirtmek istiyorum. Sizleri, bu mutlu devir teslim töreninde, bununla ilgili konuların detayına girerek sıkmak istemiyorum. Ancak yeni dönemde yönetici arkadaşlarıma büyük görevler düştüğünü belirtmek istiyorum.

  Rektörlük görev sürem içerisinde, kendilerinden büyük ilgi, destek ve yardım gördüğüm ve birlikte çalışma mutluluğuna erdiğim Rektör Yardımcıları, Dekanlar, Enstitü ve Yüksek Okul Müdürleri, Başhekimler ve yardımcıları gibi değerli yönetici arkadaşlarıma; Genel Sekreterimize; Bölüm ve Anabilim Dalı Başkanları ile Öğretim Üye ve Öğretim Elemanlarına; Daire Başkanları, Şube müdürleri, tüm idari ve sözleşmeli statüsünde çalışan personelimize, Rektörlük Özel Kalem Müdürlüğünde çalışan vefakar arkadaşlarıma koruma amirlerime şoför arkadaşlarıma içten teşekkürlerimi sunmayı zevkli bir görev saymaktayım.

  Yine Üniversitemizdeki görev sürem boyunca Kahramanmaraş’lı hemşerilerimden ve dostlarımdan her zaman sıcak ilgi, saygı ve sevgi gördüm. Bunları hayatımın tatlı anıları olarak saklayacağım ve yaşayacağım.

  İdari görevim süresince, Kahramanmaraş’ta görev yapan değerli valilerimizden, Garnizon Komutanlarımızdan, Belediye Başkanlarımızdan, ilimiz üst yöneticilerinden ve değerli sanayicilerimizden büyük ilgi, yardım ve destek gördüm. Kendilerine içten şükranlarımı sunarım.

  Üniversitemize sağladıkları bağışlar ve katkılarından dolayı sayın Hanefi Öksüz ve ailesine, Yaşar ve Talia Bakdur hanımefendiye, lojman desteklerinden dolayı sayın Galip Çalık’a ve destek sağlayan tüm sanayicilere teşekkürlerimi sunarım.

  Görev sürem içerisinde değerli Basın ve TRT mensuplarından büyük ilgi ve destek gördüm. Yerel ve Ulusal görsel ve yazılı basına teşekkür ederim.

  Tüm idari görevlerim süresince, sevgili öğrencilerimizi üniversitedeki varlığımızın en önemli gereği olarak kabul ettim. Onların çağdaş bilgilerle yetiştirilmeleri ve öğrenim süreleri içerisinde her türlü sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif olanaklara sahip olabilmeleri için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadım. Sevgili öğrencilerimizden, akademik hayatım boyunca gördüğüm saygı ve sevgi ise hayatımda tattığım en büyük haz olarak kalacaktır.

  Özel teşekkürüm, zor ve tatlı anlarımda yanımdan hiç ayrılmayan eşim sevgili Sema Baytorun ve görev sürem içinde beni sıkıntıya sokmayan olgum ve kızım için alacaktır. Bu günlere gelmemde gösterdikleri sabır metanet ve özveri için kendilerine huzurlarınızda sonsuz şükranlarımı sunarım.

  Üniversitemizin 5. Rektörlük dönemine atanan, Tıp Fakültemizin öğretim üyesi ve Psikiyatri anabilim dalı öğretim üyesi Sayın Prof.Dr. Fatih Karaaslan’a aşağıdaki özet sözlerimle, 8 yıl şerefle yüklendiğim görevimi bu çok anlamlı törenle devretmek istiyorum.

  Sayın Karaaslan, Değerli Rektörüm,

  Üniversitemizin ve bağlı akademik birimleri gerek eğitim-öğretim, gerekse araştırma potansiyeli ve Yüksek Öğretim Kanununun öngördüğü diğer görevler bakımından sağlam temelleri ile ülkemizin saygın bir akademik kuruluşu haline gelmiştir. Zatı-alinizin Rektörlük döneminde, ağırlığı çağdaş bilgilerle donatılmış insan yatırımına yönelik olmak üzere, bilim ve teknoloji üretme bakımından çok daha atılımcı bir çalışma içerisinde bulunmanız gerekmektedir. Üniversitemizi çalışma düzeni bakımından daha güçlü yapıya kavuşturarak ve kurumsallaştırarak bu atılımlarda büyük başarılar sağlayacağınıza inanmaktayım.

  16 yıl sonra Kahramanmaraş’tan ayrılmanın hüznü ve görevi onurla devir etmenin mutluluğuna eriştiğim bu günde, bu halishane dileklerimle şerefle taşıdığım Rektörlük Binişi’ni Zatı-alinize giydirmek ve Rektörlük mührünü teslim etmek istiyorum.

  Sayın Rektörüme içten kalbi başarı dileklerimi sunarken bu mutlu günümüze onur veren başta sayın valim olmak üzere sayın konuklarımıza, benim birbirinden değerli akademik ve idari personel arkadaşlarıma, esirgemedikleri güven, saygı ve sevgilerine içtenlikle şükranlarımı sunar, üniversitemizin birbirinden değerli ellere nice Rektörlük görevini teslim etmesi dileğiyle hepinize derin saygı ve sevgilerimi sunarım. Prof.Dr.A.Nafi BAYTORUN" (www.kanal46.com)


  YASAL UYARI: HABER METNİ İLE FOTOĞRAFLARIN BASIN-YAYIN ORGANLARI VE İNTERNET SİTELERİ TARAFINDAN 'KANAL 46' ADI KAYNAK VE MAHREÇ GÖSTERİLSE DAHİ İZİNSİZ OLARAK İKTİBAS EDİLMESİ KESİNLİKLE YASAKTIR. BU YASAĞA UYMAYANLAR İDARİ VE MALİ CEZALARI PEŞİNEN KABUL ETMİŞ SAYILIRLAR. KANAL 46 BU KONUDAKİ TELİF VE YAYIN HAKLARINI SAKLI TUTAR.. KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR...


  HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLA
  17165  kez okundu.

  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  28.11.2010 16:05
  Yeni rektöre başarılar....
  Baytorun hocaya bugüne kadar yaptıkları için teşekkür ediyor, yeni gelen rektör karaaslan'a ise yeni görevinde üstün başarılar diliyoruz..iktidarın bir milletvekili kapalı kapılar arkasında 'alnı secdeye giden' bir rektör seçildiği için mutlu olduklarını söylemiş...Kriter bu yani:....Önceki rektörün alnı secdeye gitmiyor muydu ki...öncekin eşinin başı açıktı, şimdikinin eşi ise başı kapalı.....bakalım önümüzdeki süreçte ne değişecek....Karaaslan hoca'dan beklentiler çok yüksek....herkes, Karaaslan'ın rektör seçilmesinde etkin rol oynadığını belirterek bir şeyler bekliyor.......tam bu esnada bir atasözü aklımıza geliyor ama boşverin şimdi ağzımızın tadı kaçmasın......ne diyelim hayırlısı olsun......iyi olur inşallah
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.