PRESTİJ STONE 728x90

Bizi Takip Edin!

Zeynep Arıkan Kent Konseyi Başkanı seçildi

Kahramanmaraş Kent Konseyi’nin 24 Eylül’de yapılması gereken ancak çoğunluk sağlanamadığı için 1 Ekim’e ertelenen 5. Genel Kurulu Toplantısı’nda Belediye Ba
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 01.10.2009 12:53 Tarihinde Eklendi.  Kategori : GÜNCEL.
  Zeynep Arıkan Kent Konseyi Başkanı seçildi
  Zeynep Arıkan Kent Konseyi Başkanı seçildi
  Zeynep Arıkan Kent Konseyi Başkanı seçildi
  Zeynep Arıkan Kent Konseyi Başkanı seçildi
  Zeynep Arıkan Kent Konseyi Başkanı seçildi
  Zeynep Arıkan Kent Konseyi Başkanı seçildi
  Zeynep Arıkan Kent Konseyi Başkanı seçildi
  Zeynep Arıkan Kent Konseyi Başkanı seçildi
  YÜRÜTME KURULU ADAYLARI
  Zeynep Arıkan Kent Konseyi Başkanı seçildi
  OYLAMA SIRALAMASI

  Kahramanmaraş Kent Konseyi’nin 24 Eylül’de yapılması gereken ancak çoğunluk sağlanamadığı için 1 Ekim’e ertelenen 5. Genel Kurulu Toplantısı’nda Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’ın danışmanı Zeynep Arıkan Kent Konseyi Başkanı olarak seçildi.

  Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde saat 10.30’da başlayan genel kurul toplantısına, 243 genel kurul delegesinden 124'ü katıldı. Saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından genel kurul başladı. Divanda ise; Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, İnci Okumuş ve Belediye Avukatı Ali Bolat yer aldı.

  Yürütme Kurulu’nun 13 kişiden oluşmasının kararlaştırıldığı genel kurulda, daha sonra Yürütme Kurulu seçimine geçildi. Yürütme Kurulu’nda yer almak isteyen ve şu isimlerden oluşan 33 kişi aday oldu:

  Akın Ozan, Tuncay Kazancı, Süleyman Erayman, Mehmet Güzel, Erkan Malkan (Sonradan çekildi), Mehmet Türkkorur, Ahmet Durna, Muharrem Turhan, Bahattin Bilginer, Adem Çaloğlu, Mehmet Budak, İhsan Öksüz, Hayrunnisa Aras, Abdurrahman Acer, Yusuf Bülbül, Sadri Akman, Mehmet Doboğlu, M. Ali Akpınar, Alparslan Alkış, H. Murat Devrek, İbrahim Zabun, Yusuf Temizkan, Gökhan Gökşen, Doğan Nurluyol, Şevket Yeşilördek, Aydan Emirmahmutoğlu, Mustafa Taşlıyan, Ali Çınar, Selçuk Çaylı, Metin Aras, M. Fatih Erdoğan, Oya Karakız, Yaşar Akçakoyun ve İnci Okumuş.

  Kapalı zarf yöntemi ile yapılan seçimde kullanılan oyların tasnifinin uzun süreceği gerekçesi ile başkan seçimine geçildi. Başkan seçiminin ise açık oylama ile yapılması genel kurul tarafından benimsendi. Günlerdir beklendiği ve tahmin edildiği gibi Başkan Danışmanı Zeynep Arıkan tek aday olarak başkanlık seçimine katıldı ve oy çokluğu ile başkan seçildi.

  Yürütme Kurulu seçimi için kullanılan oyların tasnifi için de bir komisyon kuruldu. Bu arada Yürütme Kurulu seçimi için oy kullanan genel kurul üyelerine hazirun listesine oy kullandıklarına dair imza attırılmadığı dikkat çekti.

  İŞTE YÜRÜTME KURULU ADAYLARININ ALDIKLARI OYLAR:

  Akın Ozan (38), Tuncay Kazancı (73), Süleyman Erayman (52), Mehmet Güzel (9), Erkan Malkan (Sonradan çekildi), Mehmet Türkkorur (14), Ahmet Durna (31), Muharrem Turhan (26), Bahattin Bilginer (37), Adem Çaloğlu (36), Mehmet Budak (13), İhsan Öksüz (10), Hayrunnisa Aras (31), Abdurrahman Acer (55), Yusuf Bülbül (82), Sadri Akman (39), Mehmet Doboğlu (65), M. Ali Akpınar (25), Alparslan Alkış (47), H. Murat Devrek (57), İbrahim Zabun (54), Yusuf Temizkan (70), Gökhan Gökşen (67), Doğan Nurluyol (23), Şevket Yeşilördek (44), Aydan Emirmahmutoğlu (44), Mustafa Taşlıyan (58), Ali Çınar (13), Selçuk Çaylı (22), Metin Aras (27), M. Fatih Erdoğan (70), Oya Karakız (30), Yaşar Akçakoyun (42) ve İnci Okumuş (28). (Yürütme Kurulu için aday olmayan Erkan Malkan'a 10 oy ve Zeynep Arıkan'a ise 21 oy çıktı..)

  13 KİŞİLİK YÜRÜTME KURULU'NA SEÇİLENLER

  Yusuf Bülbül 82 oy
  Tuncay Kazancı 73 oy
  Yusuf Temizkan 70 oy
  M. Fatih Erdoğan 70 oy
  Gökhan Gökşen 67 oy
  Mehmet Doboğlu 65 oy
  Mustafa Taşlıyan 58 oy
  H. Murat Devrek 57 oy
  Abdurrahman Acer 55 oy
  İbrahim Zabun 54 oy
  Süleyman Erayman 52 oy
  Alparslan Alkış 47 oy
  Şevket Yeşilördek 44 oy (Doğan Nurluyol da 44 oy alınca kur'a sonucu Şevket Yeşilördek girdi)

  GENEL KURULA İTİRAZ EDİLEBİLİR

  Öte yandan; genel kurulda yaşanan bariz hukuki eksiklikler nedeni ile bazı üyelerin genel kurulun iptali için itiraz dilekçesi vermeyi düşündükleri ileri sürülüyor.

  İŞTE İTİRAZ EDİLMESİ DÜŞÜNÜLEN KONULAR

  1- Çoğunluk sağlanamadığı için 24 Eylül’de yapılamayan genel kuruldaki hazirun listesi 243 kişi idi, 1 Ekim’deki seçimde ise bu sayının 200'e düşürüldüğü öne sürülüyor. Madem üye listesinde güncelleme yapılacaktı neden geçenki toplantı öncesinde bu yapılmadı?

  2- Başkanlık ve yürütme kurulu için aday olmayı düşünen kişiler tarafından şifahi olarak belediye yetkililerinden defalarca istenmesine rağmen genel kurul üye listesinin verilmesinden imtina edildi. Neden?

  3- Mustafa Poyraz’ın başkanlığında oluşan divanda yer alan Belediye Avukatı Ali Bolat acaba genel kurul üyesi midir? (Çünkü konsey yönetmeliğine göre divanda yer alacak isimlerin genel kurul üyesi olmaları gerekiyor.) Eğer genel kurul üyesi değilse divan üyesi olarak görev yapması genel kurulun iptalini gerektirir mi?

  4- Kültür Merkezi’nin alt küçük salonunda yapılan genel kurulda, üyeler ile misafirler karışık olarak oturdu. Bazı oylamalarda misafir konumundaki insanların da el kaldırdıkları gözlendi. Yürütme Kurulu için oylamaya geçilmeden önce görevliler tarafından salondaki herkese oy pusulası ile zarflar dağıtıldı. Bazı misafirler ise genel kurul üyesi olmadıkları için oy pusulalarını üyelere verdi. Ancak tüm misafirlerin böyle yaptıklarından nasıl emin olabiliriz? Bununla birlikte oyunu kullanan genel kurul üyelerine herhangi bir listeye imza attırılmadı. Hâlbuki imza atmaları gerekmiyor muydu? Eğer misafir konumundaki birisi oy attı ise bunu nasıl bilebiliriz?

  5- Yürütme Kurulu aday listesinde yer alan 33 kişiden birisi, soyadını kamuoyunca bilindiği şekliyle ekrana yazdırdı. Ancak resmiyette soyadı böyle değildi ve oyların tasnifi listesine resmi soyadını yazdırdı. Gayriresmi soyadı ise parantez içerisinde belirtildi. Bazı oy pusulalarında resmi soyadının, bazılarında ise gayriresmi soyadının yazılı olduğu görüldü. Bu hukuksuzluk nasıl izah edilecek? Ve bu kişi yürütme kurulunda yer aldığına göre şimdi ne olacak?

  6- Kent Konseyi Başkanı seçimi açık oylama ile yapıldı. Bu yönetmeliğe uygun mudur? Açık oylama yapılması aday olarak çıkmayı düşünenlere psikolojik bir baskı olarak mı düşünüldü

  7- Kent Konseyi yönetmeliğinde “….(2) Kent konseyi başkanının seçimi için ilk oylamada üye tamsayısının üçte iki ve ikinci oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu aranır. İkinci oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için üçüncü tur oylama yapılır. Üçüncü oylamada en fazla oyu alan aday, başkan seçilmiş olur.” deniliyor.

  Üye sayısını 243 olarak kabul ettiğimizde üye tamsayısının üçte ikisi 162 üye yapıyor. Genel Kurul üye sayısını 200 olarak kabul ettiğimizde ise üye tamsayısının üçte ikisi 133.3 yapıyor. Genel Kurula 124 üye katıldığına göre bu madde ihlal edilmiş olmuyor mu? Her ne kadar tek aday çıksa da yapılması gereken ikinci ve üçüncü bir oylama neden yapılmadı?

  8- Yürütme kurulu oy tasnif listesindeki tabloda Doğan Nurluyol’un aldığı oy 23 olarak görünürken, Oylama sıralaması listesinde ise 44 oy aldığı ve Şevket Yeşilördek’le aynı oyu aldığı için kura çekimi yapıldığı ve Şevket Yeşilördek’in seçildiği belirtiliyor. Oylar neden iki listede farklı görünüyor?

  9- Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz’a en yakın isimlerden birisi olan danışmanının aynı zamanda Kent Konseyi Başkanı seçilmesi kamu vicdanına uygun olarak etik bulunuyor mu? Madem Kent Konseyi Başkanı seçildi, danışmanlık görevini bırakması daha uygun olmaz mı? (www.kanal46.com)


  SON DAKİKA GELİŞMESİ: Haber Merkezimizi arayan Belediye Basın Bürosu yetkilileri, divanda yer alan Ali Bolat'ın bir dernek temsilcisi olarak genel kurul üyesi olduğunu bildirdiler.


  21269  kez okundu.

  Benzer Haberler


  Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yazan Siz Olun !

  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.