AJANS-46

Bizi Takip Edin!

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

'Zimmetler' işçilerden toplanmaya mı çalışılıyor?

"Kahramanmaraş Belediyesi'ne çıkartılan zimmetler, hizmet alımı yapılan şirketler ile işçilerinden usülsüz olarak toplanmaya çalışılıyor" iddiası ortaya atıldı.
fb-share
 • Yazdırılabilir Sayfa
 • 17.02.2013 16:26 Tarihinde Eklendi.  Kategori : YAŞAM.
  'Zimmetler' işçilerden toplanmaya mı çalışılıyor?

  "Kahramanmaraş Belediyesi'ne çıkartılan zimmetler, hizmet alımı yapılan şirketler ile işçilerinden usülsüz olarak toplanmaya çalışılıyor" iddiası ortaya atıldı.

  Önceki yıl Kahramanmaraş Belediyesi’nin hesap ve harcamalarını inceleyen Sayıştay denetçilerinin başta Belediye Başkanı Mustafa Poyraz olmak üzere belediye başkan yardımcısı vekili ve birçok müdür hakkında çıkarttığı ‘zimmet’lerle ilgili olarak yeni gelişmeler yaşandığı öne sürülüyor.

  Ortaya atılan son iddialara göre; belediyeye iş yapan şirketlere ödenen paralardan kesilecek KDV tevkifatlarının düşük oranlı yapılması ve bazı şirket işçilerine ‘vasıflar’ yüzünden yapılan fazla ödemelerden kaynaklanan ‘zimmet’lerin ödenebilmesi için gayret gösteriliyor.

  Fazla ödeme yapılan bazı şirket işçilerinden ve şirketlerden bu paraların tahsil edildiği ancak işi bırakan şirket ve işten ayrılan ya da çıkartılan işçilerden söz konusu paraların alınamaması nedeni ile halen çalışmakta olan şirket işçilerinden maaşlarını aldıklarında taksitler halinde para ödemesi yapılmasının istendiği iddia ediliyor.

  Belediye’den sızdırılan bilgilere göre; ödeme yapmak istemeyen şirket elemanlarına işten çıkarılma tehdidinde bulunulduğu da iddia edilirken bu şekilde para toplanmaya çalışılmasının yasalara aykırı olup-olmadığı da merak ediliyor.

  KANAL 46’DA 17 EKİM 2011’DE ÇIKAN HABER ŞÖYLE İDİ:

  “Belediyecilerden istenen savunmaları da alan Sayıştay denetçileri raporlarını hazırlayarak bağlı olduğu daireye sundu. Yasal prosedüre göre; denetçilerin hazırladığı raporu ve savunmaları inceleyen dairenin kararına itiraz olursa bu durumda Sayıştay Genel Kurulu son kararı veriyor. Kararın kesinleşmesi üzerine de yine mevzuata göre belli bir süre içerisinde fazla ödemelerin sorumlulara ödettirilmesi isteniyor.

  Periyodik olarak belediyenin hesap ve harcamalar başta olmak üzere işlemlerini mercek altına alan denetçilerin birçok usulsüz, haksız veya kanun, mevzuat ve tüzüklerin eksik ya da hatalı uygulanması nedeni ile başta Başkan Poyraz olmak üzere belediyede görev yapan belediye başkan yardımcısı vekili, müdür ya da müdür vekilleri gibi yöneticilere ‘zimmet’ çıkarttığı ve denetimin ilk aşamasının tamamlandığı daha önce öğrenilmişti.

  Geçen yıl yaklaşık iki ayı aşkın bir süre devam eden denetim çalışmalarının ilk etabını tamamlayan 3 kişilik denetçi grubu, raporlarını hazırlayabilmek için ‘zimmet’lerle ilgili olarak başta Başkan Poyraz olmak üzere belediyecilerin tespit edilen hususlarla ilgili olarak savunmalarını hazırlayarak denetçilere vermesi talep edilmişti. Savunma ile itirazların alınmasının ardından Sayıştay Genel Kurulu’nda son kararın verilmesi üzerine ‘zimmet’lerin kesinleştiği öne sürüldü.

  SAYIŞTAY DENETÇİLERİ NEDEN ZİMMET ÇIKARDI?

  Kahramanmaraş’ın tek kişilik muhalefeti konumundaki Ökkeş Şendiller, www.okkessendiller.com adresinden ulaşılan sitesinde 17 Ağustos 2010 tarihli “Kahramanmaraş Belediyesi ve denetimler” başlıklı yazısında belediyeye neden zimmet çıkarıldığı ile ilgili olarak şunları yazmıştı:

  “….Bize olaşan bilgilerden bir kısmı şunlar:

  1- İhale yasasının 21. maddesinin f fıkrasına göre davetiye usulü yapılan ihalelerdeki usulsüzlükler.

  2- İhaleyi alan firmaların KDV tevkifatı ile ilgili yapılan hatalar.

  Şöyle ki: İhaleyi alan firmaların KDV’sinin % 90’ı hak edişlerden kesilerek Belediye tarafından Maliye’ye yatırılması gerekirken, bu oran % 60 olarak kesilmiş ve % 30 gibi bir meblağ Devletin zarar hanesine yazılmış. İşte Belediye yetkililerine çıkan zimmetin bir kısmı bu.

  3- İhale alan bir kısım firmaların borcu yok belgesi sahte olarak düzenlenmiş.

  Oysa bu belgelerin doğruluğu çok basit bir şekilde tespit edilmesi mümkün olduğu halde yetkililer görevini yapmamıştır. Zimmetin gerekçelerinden bazıları bunlar.

   

  Olay sadece zimmetle kalmaz, olayın yargı boyutu da var.

  Bakalım Sayın Vali de daha önce ‘Lüzumu mahkeme’ ye lüzum görmediği Mülkiye Başmüfettişinin raporu gibi bu raporu da görmezden gelebilecek mi?

  Bu raporun gideceği yerler bellidir.

  Bekleyip göreceğiz ve takipçisi olacağız. Anlaşılıyor ki bunların yaptığı her icraat kanunsuzdur. Biz aylardır bunu anlatmaya çalıştık, nihayet söylediklerimiz, ilgili Devlet kurumları tarafından tespit edilmeye başlanmıştır.

  Yani temel fıkrası gibi….

  Ula rahatsızum dedum inanmadunuz….

  Öleceğim dedum inanmadunuz…

  Şimdi ne oldi?

  Evet, sahi şimdi ne oldi?...”

  ZİMMETLER NASIL GERİ ÖDENECEK?

  Gerek ihaleler gerekse de şirketlerden gerçekleştirilen hizmet alımlarında işçilere verilen vasıfların birçoğunun dayanaksız olduğu ve bu nedenle de fazla ödeme yapıldığının tespit edilmesi üzerine Belediye yetkilileri harekete geçti.

  Belediye kaynaklarından sızdırılan bilgilere göre; fazla ödemelerle ilgili olarak geri tahsil yapılacak olması nedeni ile firmalardan talepte bulunulduğu ve bu arada vasıflı çalışmakta olan şirket işçilerinden de yazılı dilekçe toplanmakta olduğu ileri sürüldü.

  İddiaya göre; şirket işçilerinden; “Ücret ve mesailer nedeni ile tarafıma yapılan fazla ödemelerin ileriki dönem ücretlerimden peyder pey kesilmesi için gereğini arz ederim” mealinde dilekçeler alındığı öne sürülüyor. Şirket işçilerinin ekonomik olarak sıkıntıya girmemeleri için peyder pey kesilme yapılması talimatının da bizzat Başkan Poyraz tarafından verildiği ileri sürülüyor.

  BELEDİYE ŞU ANDA ÇİFTE DENETİMDE

  Öte yandan; Kahramanmaraş Belediyesi’nde şu anda hem Mülkiye hem de Sayıştay müfettişleri tarafından denetim yapılıyor. Her 3 yılda bir gelen Mülkiye müfettişlerinin hazırlayacağı yeni rapor da büyük bir merakla bekleniyor. Bu arada Sayıştaycılar tarafından belediye birimlerine yönelik olarak mevzuat hakkında bugünlerde bilgilendirme toplantıları yapıldığı da öğrenildi.

  "DENETİMİN KAPSAMI"

  "Yürürlükteki mevzuata göre bakanlıklar ve bağlı genel müdürlükler gibi genel bütçeli daireler; üniversiteler, Karayolları Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü gibi katma bütçeli idareler; devlet orman işletmeleri ve devlet hastaneleri gibi döner sermayeli kuruluşlar; afetler ve çevre fonları gibi fon şeklindeki kuruluşlar; belediyeler ve il özel idareleri gibi özel bütçeli kuruluşlar ve devlet tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi gibi farklı bütçe rejimi bulunan kuruluşlar Sayıştay'ın denetim alanı içinde yer almaktadır.

  Kamu iktisadi teşebbüsleri, Özelleştirme İdaresinin özelleştirme işlemleri, kimi bütçe dışı fonlar ve bazı özerk idareler Sayıştay denetimine tabi değildir.

  Sayıştay; denetimine tabi kurumların cari, yatırım ve transfer harcamalarını denetlediği gibi bu kurumların bütün gelirlerini ve taşınmazlar dâhil mallarını, ikraz, istikraz, kredi ve avans işlemlerini de denetlemektedir. " (www.kanal46.com)

   

  29450  kez okundu.

  Benzer Haberler


  BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  17.02.2013 19:10
  494 bin liralık tabak-çatal geldi mi?
  Geçen gün S.işler müd.önünde 06 plk. bir tır tabak,çatallar gelmiş! Gelmiş ama? şartnameye uymamış! Tabaklar patates baskı 5. sınıf; iki sıcak suda yıkandığında renk gider,çatal bıçaklar ise 2,5 cm olacakken 1,5 cm gelmiş kim teslim alırsa zimmet çıkar 494 bin liraya yani eski deyim ile 494 milyara kim imza atacak merakla bekliyor ve izliyoruz...
  Yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan; küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım. Detaylı bilgi için Gizlilik Kurallarını okuyun

  Yorum Yazın  Yandaki kutuya güvenlik kodunu giriniz  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
  Gizlilik Kuralları

  UYARI !
  Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


  Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

  kanal46.com aa  iha abonesidir.