AJANS-46
KANAL46
Arkeoloji Müzesi'ne ziyaretçi ilgisi
24.10.2013 05:23

Bu Habere Yazılan Yorumlar

24.10.2013 Tarihinde Eklenen bu haberi Okumak için Tıklayınız. | Sizde Yorum Ekleyin

21.10.2017 14:27 Tarihinde İskender YILDIZ yazmış;

-Kahramanmaraş’tan merhabalar. Kahram
-Kahramanmaraş’tan merhabalar. Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde maarif müfettişi (eğitim denetmeni) olarak görev yapıyorum.
-Güzel bir ülkede yaşıyoruz. Ama; tarih, doğa ve kültür zengini bu topraklardaki güzelliklerin değerine yeterince bilmiyoruz.
-Sanırım sene 1985’ti. Azimet DUMAN adlı bir köylümüz, loğ taşı çıkarmak için gitti tarlasında bir mil taşı bulur. Evinin bahçesine getirir. Mil taşının üzerindeki yazıları önce silmeye çalışır. Ancak, tarihi eser olduğunu fark edince, onu bahçenin ortasına yerleştirir. Almanya’da yaşayan bir köylümüz, taşın üzerindeki yazıları Almanya’da okutarak bilimsel literatüre soktu. Ben de taşın koruma altına alınması için; Turizm ve Kültür Bakanlığı, Kahramanmaraş Valiliği, Kahramanmaraş İl Turizm ve Kültür Müdürlüğü, Kahramanmaraş Müze Müdürlüğü, Göksun Kaymakamlığı, Göksun Belediyesi’ne telefon, e-posta, BİMER ve yüz yüze görüşme yollarını kullanarak ulaşmaya çalıştım. Taşın bir müzeye nakli için çok uğraştım. Taş, tarihi eser olarak tescillendi. Ancak, koruma altında değil. Bana, köy muhtarına zimmetlendiği söylendi. Köy muhtarına, taşın hiç olmazsa Keklikoluk Cemevi’ndeki salona getirilmesini sözlü olarak söyledim, kabul etmedi. Bu mil taşı hala korumasız. Tarihe duyarsızlık örneği olan bu durum üzüntü vericidir. Resmi yollardan çözüm bulamayınca, ben de STÖ ve sosyal medya olanaklarından yararlanmaya karar verdim. Bu mil taşının korunması için daha ne yapmak gerek ? Birinin çalması mı bekleniyor ?
-Kahramanmaraş'taki bu güzel müze bence yetersiz ve gereken tanıtım yapılmıyor.
-Kahramanmaraş’tan sizi, Göksun Keklikoluk Köyü’nü, Sivas İmranlı Doğançal Köyü’nü (Yazıkoya Orté) ve bu satırları okuyan dostları selamlıyorum. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.  • Google+
  • fb
  • tw
  • yt
  • rss
Gizlilik Kuralları

UYARI !
Internet sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir. Ancak; internet ortamında ise kaynak gösterilmek koşuluyla yeniden yayımlanabilir.


Telefon & Fax : +90 (344) 235 0643

kanal46.com aa  iha abonesidir.