8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları başlıyor..

8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları başlıyor..

Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından bu yıl 8.'si düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, 120 ülkeden 750 öğrenciyi sevgi, dostluk ve kardeşlik için buluşturuyor.

26 Mayıs-10 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek 8.Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, Dolmabahçe Sarayı'ndan yapılacak görkemli açılış programıyla başlıyor. Ardından Ankara Kızılcahamam'da devam edecek olimpiyat, 29-30 Mayıs'ta tüm öğrencilerin ülke kültürlerini tanıttığı Altınpark Kültür Şöleni ile renklenecek.

8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na bu yıl Galler, Danimarka-Grönland, İspanya, Lüksemburg, Venezüella'nın katılımı ile, olimpiyatlara katılan ülke sayısı 120'ye ulaştı. Geçen yıl 115 ülkenin katılımıyla gerçekleşen olimpiyatlarda slogan olarak "Sevgi dili ile buluşuyor, yarışıyoruz" ifadesi kullanılmıştı. Olimpiyatların bu yılki sloganı ise "Aynı dili konuşuyoruz" olacak.

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları başta TBMM olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Türk Dil Kurumu,

Atatürk Kültür Merkezi, TİKA, Uluslararası Üniversiteler Birliği, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, Türk Ocakları Eğitim ve

Kültür Vakfı tarafından destekleniyor.

HER YIL TÜM DÜNYA'DAN 10 BİN ÖĞRENCİ TÜRKÇE OLİMPİYATLARI' NA HAZIRLANIYOR

Türkçe Olimpiyatları çalışmaları yaklaşık 1 yıl sürüyor ve öğrenciler Türkçe öğretmenlerinin gözetiminde olimpiyatlara hazırlanıyor. Olimpiyat heyecanı Türkiye'ye gelmeden başlıyor. Öğrenciler önce ülkelerinde yapılan elemelerde kendini gösteriyor. Bazı ülkeler üst düzey katılımlarla ülke final geceleri düzenliyor. Türkçe Olimpiyatlarına her yıl yaklaşık 10 bin öğrenci hazırlanıyor. Her öğrencinin olimpiyatlara yalnızca bir kez katılma hakkı bulunuyor. Bu sayede her yıl binlerce farklı öğrenci Türkçeyi daha iyi öğrenip, Türk kültürünü daha yakından tanıma fırsatı buluyor.

OLİMPİYAT HEYECANINI TÜM TÜRKİYE PAYLAŞIYOR

Bu yıl olimpiyat etkinlikleri 14 Büyükşehir' de yapılacak. Olimpiyatlar, Trabzon, Samsun, Bursa, Malatya, Konya, Kayseri, İzmir, Erzurum, Gaziantep, Antalya, Manisa, Kahramanmaraş'ta yapılacak etkinlikler ile Türkiye geneline yayılacak. 31 Mayıs'ta Bursa'da Halk Oyunları finali, 1 Haziran'da İstanbul Ataköy Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu'nda şarkı finali, 3 Haziran'da Konya'da şiir finali yapılacak. Türkçe Olimpiyatları'nın ödül töreni ise, 5 Haziran'da Ankara Arena Spor Salonu'nda gerçekleşecek.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66