Akıldan geçenleri öğrenmek mümkün mü?

Akıldan geçenleri öğrenmek mümkün mü?

Bir insanın aklından ne geçiyor, ne duyup ne düşünüyor?

Bunu bilmek henüz mümkün olmasa da, Amerika Birleşik Devletleri'nde geliştirilen yöntemle, konuşamaz durumdaki hastalarla iletişim kurmanın yolu açılıyor. Kaliforniya Üniversitesi'nde bir grup bilim adamının yaptığı çalışma, bilim-kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz "Düşünce Okuma"yı anımsatır türden.

Epilepsi ya da beyin tümörü sebebiyle ameliyat olmaya hazırlanan 15 kişinin katıldığı araştırmada, beyindeki elektrik sinyalleri üzerinde yoğunlaşıldı.

Amaç, beyindeki faaliyete bakarak, insanların duydukları sesleri, düşündükleri kelimeyi ortaya çıkarmak.

Araştırmaya öncülük eden bilim adamı Brian Pasley, beynin, seslere nasıl anlam yüklediğini mercek altına aldıklarını dile getiriyor.

Bunun için 15 katılımcıya bazı sözcük ve cümleler dinletilerek beyindeki faaliyet gözlendi. Daha sonra sesleri, beyindeki sinyallerle eşleştiren bir bilgisayar modeli geliştirildi.

Katılımcılardan, gösterilen kelimelerden birini düşünmesi istendiğinde, araştırmacılar, bilgisayar modeli yardımıyla seçilen kelimeyi tahmin edebildi.

Söz konusu yöntem, gelecekte, konuşamaz durumdaki hastalarla iletişim kurmaya yardımcı olabilecek nitelikte. (Mynet)Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2012, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner63