Bankada vurgun gibi hata!

Bankada vurgun gibi hata!

Bu bir Hack olayı değil. Fransız BNP Paribas bankasının sisteminde yer alan bir yazılım hatası sonucu, 586 000 müşteriden fazladan para çekildiği ortaya çıktı.

Bunu da mı görecektik. Hadi bankanın ağ yapısına girip bilgileri çalan kişileri anladık. Çeşitli E-mail’lerle kişilerin hesap numaralarını çalanları da gördük. Hatta bankaların web sitelerine tıpa tıp benzer Web siteleri tasarlayıp bu yoldan haksız para kazanan kişilerin hikâyelerini de dinledik. Ama bankanın kendisi, basit bir yazılım hatası sonucu kişilerin hesaplarını boşalttığını ilk kes duyuyoruz. Hem de ne boşaltma. Haberlere göre toplam 586 000 banka müşterisinin hesaplarına müdahale edilmiş.

Bankanın sisteminde yer alan basit bir yazılım hatası, tam bir felakete yol açıyordu.

Online ödemeler, para transferleri, hesaba EFT veya basit bir döviz alım satım işlemi. PNB Paribas bankasından işlem yapan tüm müşteriler bu durumdan etkilenmiş. Söylenenlere göre, herkesin hesabından fazladan 2 hatta 3 katı bir para çekilmiş. Bazı kişilerin hesapları, eksi bakiye’ye düştüğü gelen bilgiler arasında.

PNB Paribas, hatasını hemen görmüş olmalı ki, tüm müşterilerden özür dileyerek bu durumun 48 saat içinde düzelteceğini taahhüt etmiş. Tabi buradaki hatanın ne olduğu hakkında herhangi bir açıklama hala yapılmış değil. Benzer bir şekilde yanlışlıkla çekilen paranın miktarı hakkında da bir şeyler söylenmiyor.

//shiftdelete.net

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2009, 18:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67