Beyin okumaya adım adım ...

Beyin okumaya adım adım ...

Bilim adamları, ilk kez birinin düşüncelerini anladıklarını ve beyin okumaya bir adım daha yaklaşıl-dığını açıkladı. Araştırma bilgilerin beyinde nasıl saklandığını, nasıl geri çağrıldığını ortaya koydu.

BBC'de yer alan habere göre, beynin hafızayla ilgili bölgesi olarak bilinen hipokampüs ile ilgili olarak araştırmacılar görüntülerin beynin bu bölümünde nasıl saklandığını ve nasıl geri çağrıldığını şimdi gördüklerini söylüyorlar.

Current Biyoloji dergisinde yayınlanan çalışmada, College Londra Üniversitesi'nden araştırma grubu, beyindeki kan akışındaki değişiklikleri ölçmede uzmanlaşmış tarama malzemeleri kullandılar.

Video oyunlarında deneyimli olan genç katılımcılar sanal gerçeklik etrafında hareket ederken, araştırmacıların bu hücrelerin aktifliğini tetkik etmelerine yardımcı oldu. Daha sonra veriler bilgisayara aktarıldı. Profesör Dr. Eleanor Maguire, "Nöral aktivitede ilginç örüntüler görüp görmediğimizi sorduk ve birbirimize katılımcıların ne düşündüklerini anlattık. Şaşırtıcı bir şekilde, beyin verilerine bakarak sanal gerçeklik çevresinde katılımcıların nerede olduklarını tam anlamıyla tahmin edebildik. Diğer bir deyişle, onların uzaysal hafızalarını okuyabildik. Binlerce nöronun onlarcasına bakarak bunu görebildik. Burada hafızanın nasıl şifrelendiğiyle ilgili fonksiyonel bir yapı olmalı. " diye konuştu.

Bu tür araştırmalardan Alzheimer gibi beyinle ilgili hastalıklar fayda görebileceğini belirten Alzheimer Derneği'nde araştırma direktörü olan Prof. Dr. Clive Ballard, bu heyecan verici gelişmenin Alzheimer hastalığının kilit bölgesi olan hipokampüsü anlamaya yardımcı olacağını belirtti ve "Beynin nasıl çalıştığıyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak bize Alzheimer'da kaybolan sinir hücrelerinin çeşidine karar vermemizde yardımcı olacak" dedi.

Araştırmayı büyüleyici olarak isimlendiren Alzheimer Araştırma Vakfı'ndan Rebecca Wood, "Hafızanın nasıl şekillendiğini öğrenmek araştırmacıların Alzheimer gibi hastalıklarda bu sürecin nasıl yanlış gittiğini anlamasına yardımcı olabilir" dedi.


Zaman Online

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2009, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67