BULUŞ: En sonunda bunu da yaptılar!

BULUŞ: En sonunda bunu da yaptılar!

Bilim insanlarının internet üzerinden kurulan iletişim sırasında dokunma hissini sağlayacak buluşlarına bir yenisi daha eklendi.

Bilim insanları internet iletişimi sırasında temas etmeyi sağlayacak bir alet daha geliştirdi.

Hong Kong'lu bilinm insanları insanların internetten iletişim kurdukları sırada birbirlerine dokunduklarını hissedebilecekleri bir robot el geliştirdi.Robot el, kullanıcının tokalaşmanın kuvvetini hissedebilmesini sağlıyor, zafer işareti gibi işaretler yapabiliyor.Robot el, kasların oluşturduğu elektriksel impulsları seçen bir bilek bandı takılarak kullanılıyor.

Ekibin amacı, ileride insan eline benzeyen ve insan elinin tüm hareketlerini kopyalayabilen bir el yapmak. Şimdiki modelin ise Noel'de satışa sunulması bekleniyor.

Araştırma ekibine öncülük eden Profesör Liu Yunhui, "Şu anda işlevi mükemmel değil ve tamamen aynı hareketleri kopyalayamıyor. Bu, insan elinin sahip olduğu hareket özgürlüğü ile robotunkinin farklı olmasından kaynaklanıyor. Ancak çalışmalarımız sürüyor ve gelecekte robot el daha karmaşık hareketleri yapabilecek ve daha becerikli olacak. Şu anda en temel sorunumuz maliyet. Proje hedefimiz bir oyuncak üretmekti. Ama işler farklı gelişti. Maliyetler nedeniyle çalışmalarımızı ilerletmekte güçlük yaşıyoruz. Elin daha işlevli olabilmesi için daha fazla paraya ihtiyaç var" diyor.

Uzmanlar, internet iletişiminde dokunma hissi veren cihazların geliştirilmesi ve giderek sofistike hale gelmesi sayesinde sanal seksin gerçeğe çok daha yakın hale gelebileceğini söylüyor. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2010, 06:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66