'Cep telefonunu yatak odasında bulundurmayın'

'Cep telefonunu yatak odasında bulundurmayın'

Cep telefonlarının insan sağlığı üzerindeki etkilerini araştıran uzmanlar, 'cep telefonunu yatak odası ve çocuklarınızın bulunduğu odada tutmayın' uyarısında bulunuyor.

Özellikle geceleri insanların başucunda bulunan cep telefonunun çok daha zararlı olduğunu bildiren uzmanlar, kapalı dahi olsa cep telefonunun baş kısmından uzak tutulması gerektiğini belirtiyor. Beyin Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Lokman Şişman, cep telefonunun zararlı etkilerinden korunmanın önemli yöntemlerinden birinin telefonu yatak odasında bulundurmamak olduğunu söyledi.

Cep telefonunun olumsuz etkilerinin yeterince bilinmediğini anlatan Dr. Şişman, söz konusu cihazların çocukların organizmalarında hasarlara sebep olabildiğini vurguluyor. MR ve röntgen cihazlarının cep telefonu gibi frekans yaydığını söyleyen Şişman, hamilelerin röntgen çekilmesine bile izin vermediklerini belirtti. Cep telefonunun da yaydığı frekanslarla insan vücudu üzerinde aynı etkiyi yaptığına dikkat çeken Op. Dr. Şişman, şu uyarıda bulundu: "MR ve film çekme cihazının etkisi tabii ki cep telefonundan daha yoğundur. Ancak uzun süre cep telefonu kullanmak aynı etkiyi yapabilir."

(Kazım Pıynar, Konya / Zaman)

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2008, 23:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66