Cep telefonunuzu konuşarak şarj edin!

Cep telefonunuzu konuşarak şarj edin!

Telefon başında uzun sohbetler yapanlar sadece konuşarak pillerini şarj edebilecek.

Advanced Materials adlı bilim dergisinde makaleleri yayınlanan Young Jun Park ve Sang-Woo Kim adlı Koreli iki bilim adamı cep telefonlarını sadece konuşarak şarj edebilmenin mümkün olduğunu kanıtladı.

Aslında sistem oldukça basit bir mantığa dayanıyor. Bildiğiniz gibi hepimizin kullandığı hoparlörler elektriksel sinyali sese dönüştürüyorlar. Bu süreci tersine çevirecek bir mekanizma kurduğunuzda ses dalgalarının elektriğe dönüştürülmesi de fiziksel olarak gayet mümkün.

Bu teknolojinin başka alanlara da uygulanması için çalışmalar yapılıyor. Örneğin, büyük şehirlerde ve otoyolardaki trafik gürültüsünden, trenlerin çıkardığı gürültüden uygun mekanizmalar kurularak elektrik elde edilebiliyor.

Bu iş için piezo elektrik özelliği olan maddelerle oluşturulmuş düzeneklere ihtiyaç duyuluyor. Çevremizde bu özelliğe sahip oldukça bol miktarda madde olduğu için üretim maliyeti de çok yüksek olmuyor.

Bilim adamları yapılan son denemelerde 100 desibel yüksekliğindeki gürültüden 50 milivolt elektrik üretmeyi başarmışlar. Şimdi çok daha az bir gürültüyle daha yüksek elektrik enerjisi üretmek için çalışmalar yapılıyor. (CNET Türkiye)

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2010, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63