DİKKAT: Facebook da kapatılabilir!...

DİKKAT: Facebook da kapatılabilir!...
TİB Başkanı Fethi Şimşek, Facebook’ta CHP liderine hakaret edildiği gerekçesiyle verilen kararın erişim engellemeyle ilgisi olmadığını söyledi. Ancak Şimşek, Facebook’un da kapatılabileceğini belirtti.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook için Atatürk ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na hakaret içeren gruplar nedeniyle alınan kapatma kararları var. Ayrıca devam eden birçok dava da var.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Fethi Şimşek, Türkiye'de 22.5 milyona yakın kullanıcısının merak ettiği “Facebook kapatılacak mı?” sorusuna NTV yayınında yanıt verdi.

“İki konunu altını çizmek isetirim; hiç kimsenin başkasının aleyhine internet veya başka ortamlarda hakaret içeren sözler söylemesi, hakaret etmesi tasvip edilemez, hiçbir şekilde korunamaz. Hiç kimse hukukun üstünde değildir. Mahkemelerden verilen kararların kesinlikle uygulanması gerekir. Kararları uygulamama gibi lüks yoktur.

5651 Nolu Yasa’nın 'erişim engelleme ve içerik çıkarmalar'la ilgili iki maddesi vardır: 8 ve 9. maddeler.

8. Madde’de katalog suçları sınırlı olarak sayılmış, TİB’e bağlı İnternet Daire Başkanlığı’na verilen erişim engelleme görevleri arasında ceza mahkemelerinden verilmesi gereken erişim engelleme kararının, İletişim Başkanlığı'ndan erişim engellemesinin yapılması hüküm altına alınmıştır.

9. Madde’de ise internetteki herhangi bir içerik nedeniyle, haklarının ihlal edildiğini iddia eden kişi, içerik sağlayıcıya, buna ulaşamaması durumunda yer sağlayıcıya başvurarak kendisi hakkındaki içeriğin yayından kaldırılmasını, hazırladığı cevabın bir hafta süreyle internet üzerinde yayımlanmasını isteyebilir. Bu isteği yerine getirilmezse Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurabilir. Hapis cezaları da verilebilir.

Eğer 8. Madde'deki katalog suçları kapsamında bir içerik barındırır, TİB tarafından yapılan uyarılara rağmen sözkonusu içerik kaldırmaz, mahkemede erişim engelleme kararı verilirse elbette erişim engellenebilir.

Ama Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olayında katalog suçlarıyla ilgili bir durum yok. Sayın Kılıçdaroğlu’yla ilgili hakaret suçunun erişim engellemeyle herhangi bir ilgisi yok.

Facebook’un kapatılması ancak katolog suçları ile ilgili bir içerik barındırırsa olabilir. Uyarıya rağmen içerik kaldırılmaz ve mahkeme tarafından erişim engelleme kararı verilirse erişim engellenebilir.”

ntvmsnbc

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2010, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63