FLAŞ: Akaryakıta on-line takip!

FLAŞ: Akaryakıta on-line takip!

Kahramanmaraş İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı İhsan Karadutlu, idarenin iş makinelerinin ve diğer araçların akaryakıt sarfiyatını kontrol altına almak için on-line takip sistemi kurduklarını söyledi.

Kahramanmaraş-Göksun Karayolu’ndaki duble yol çalışmalarını sürdüren iş makinelerinin yakıt ihtiyacının karşılanması için araçların artık on-line sistemle çalışan tankerden yakıt takviyesi yaptığını söyleyen Karadutlu, sistemi şöyle anlattı:

“Türkiye’de bu sistem sadece Ankara Büyük Şehir Belediyesi tarafından uygulanıyordu. İl Özel İdareleri açısından da ilk kez Kahramanmaraş olarak biz uyguladık. İstasyondan tankere yüklenen yakıt, çalışma bölgesindeki şantiyelere ve araçların bulunduğu bölgelere gidiyor. Bu araçta bulunan sistem, pompanın çalışmasını ya da çalışmamasını sağlıyor. İş makinelerinde bulunan çipi görmeyen sistem, pompayı çalıştırmıyor. Çipten aldığı sinyal doğru ise pompa yakıt takviyesini gerçekleştiriyor. Hangi aracımız, kaç litre yakıt almış anında merkezden on-line olarak takip ediyoruz. Bu sistem ülkemizde bir ilktir. Ankara’da uygulanan sistemden datalar, her gün akşam aktarım yapıyor. Biz datayı anında merkezimizde görüyoruz. Böylece hangi aracımızda ne kadar yakıt var, ne kadar yakıt kalmış takip ediyoruz ve sıkıntı yaşatmıyoruz.”

Karadutlu, çalışmaları yerinde inceleyen Vali Mehmet Niyazi Tanılır’a bu sistemi proje olarak Başbakanlığa sunmayı teklif etti. Tanılır da, gerekli çalışmanın ardından bir durum değerlendirmesi yapılmasını ve hazırlanacak projenin de Başbakanlığa gönderilmesini istedi.

Bilindiği gibi; Vali Tanılır’ın Van Valiliği döneminde başlattığı Tek Adımda Yatırım (TAY) Projesi, Kahramanmaraş’ta da uygulanmaya başlanmasının ardından Başbakanlık Genelgesi ile 81 ile gönderilmişti.

Öte yandan; Kahramanmaraş Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Abdullah Şahin; İl Özel İdaresi’ne alınan iki ekskavatörün birinin şu anda Kahramanmaraş – Göksun Duble Yol Çalışması’nda kullanılmaya başlandığını, diğerinin ise 15 gün içerisinde Kahramanmaraş’ta olacağını bildirdi. Şahin, bu iki iş makinesinin yoğunluğu azaltacağını kaydederek “Bu iş makineleri, diğer iş makinelerinin 5 gücü kapasitesinde. Kazıcı, delici, yükleyici olarak da kullanılıyor. Artık yol çalışmalarımız çok daha rahat devam edecek” dedi. (Kahramanmaraş'ta Bugün - www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2008, 07:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66