Gazetecilerin işini kolaylaştıracak icat

Gazetecilerin işini kolaylaştıracak icat

Ankara'nın Çubuk ilçesinde bir kişi, gazetecilerin fotoğraf çekmesini ve görüntü almasını kolaylaştıracak uzaktan kumandalı cihaz geliştirdi.

Çubuk Belediye Meclisi üyesi 65 yaşındaki mucit Eşref Yücelyiğit, yaptığı açıklamada, cihazın, yürüyüş ve eylem gibi toplumsal olayları izleyen gazetecilere kolaylık sağlayacağını ifade etti.

Toplumsal olaylarda ve savaşlarda gazetecilerin zor şartlarda çalıştığını gördüğünü belirten Yücelyiğit, şöyle konuştu:

''Toplumsal olaylarda, çatışmanın içinde fotoğraf çekmek, görüntü almak çok risklidir. Bunları düşünerek bu aleti yaptım. Bu cihaz girilemeyen tehlikeli yerleri fotoğraflamak ve görüntülemek için kullanılıyor. Cihaz, kumanda edilebilen metal aksam üzerine yerleştirilmiş, görüntü alabilme özelliğine sahip fotoğraf makinesi ve bir monitörden oluşuyor. Monitörün üzerinde, metal aksamın ucundaki fotoğraf makinesini kontrol edebilmek için paneller var. Bu panellerle fotoğraf makinesini dilediğiniz gibi kumanda edebiliyorsunuz. Dilediğinizde görüntü de alabiliyorsunuz. Kameranın yanına yerleştirdiğim sensörlerle hareket olduğu an cihaz kayda başlıyor. Flaş da takılabilen bu makine saatlerce beklemede kalabiliyor. Girmek istemediğiniz yerlere çubuğu uzatarak çekim yapabiliyor, fotoğrafları ve görüntüleri monitörden izleyebiliyorsunuz.''

Cihazın patentini almak için başvuruda bulunduğunu kaydeden Eşref Yücelyiğit, ''Kumanda kısmında kullanılan monitör ile fotoğraf makinesini satın aldım. Fotoğraf makinesini hareket ettiren robot kolları ben üretiyorum. Komutlara göre robot kollar fotoğraf makinesini kullanıyor. Özellikle gazetecilerin işine yarayacak bu icadı daha da geliştirip kumanda kısmını biraz daha küçülterek seri üretime geçmek istiyorum'' diye konuştu.

Bugüne kadar birçok icat yaptığını belirten Yücelyiğit, vişne toplama makinesi ve eğik yem üretme makinesi icat ettiğini, 1980'de arıcılıkta varova ile mücadelede kullanılan bir ilaç bulduğunu, 1968'de İtalya'dan kivi getirerek Bartın'da yetiştirdiğini, 1973'te Türkiye'de ilk kez yemeklik mantar ürettiğini ifade etti. (Samanyoluhaber)


Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2009, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63