İnternette istihbarat dönemi

İnternette istihbarat dönemi

Türk Telekom’un, tüm internet protokollerini ve servis sağlayıcılarını kontrol edebileceği ‘gözetim donanımları’ satın aldığı haberleri üzerine 10 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) sert tepki gösterdi.


Türk Telekom Anayasal Suç İşliyor’ başlıklı ortak bir bildiri yayınlayan bilişim sektörü dernekleri, şirketin Whatsapp mesajları ve Skype görüşmeleri gibi birçok servisi takip etme yetkisi almasıyla temel hakların ihlal edilebileceği uyarısında bulundu.


Türk Telekom’un internet trafiğini kontrol etmek için donatım satın alması üzerine STK’lar, kamuoyuna ortak açıklamada bulundu. Alternatif Bilişim Derneği, Ankara Barosu Bilişim Kurulu, Demokrat Bilgisayar Mühendisleri, Elektrik Mühendisleri Odası, İnternet Teknolojileri Derneği, İnternet Yayıncıları Derneği, Korsan Parti Türkiye Kareketi, Linux Kullanıcıları Derneği, Pardus Kullanıcıları Derneği ve Türk Kütüphaneciler Derneği imzasıyla yayınlanan bildiride, satın alım sözleşmesinde yer alan hedeflerin yurttaşların anayasal hakları, temel hak ve özgürlükleri ile hukukun evrensel ilkelerini çiğnediği savunuldu. Bildiride yer verilen hak ihlallerinden bazıları şöyle: Türk Telekom tüm internet protokolleri ve servis sağlayıcıları ile WhatsApp, Lime, Telegram, CoverMe, Google+, Tango, ICQ, Instant Messaging, Jabber, Open MMS, Skype ve Messenger gibi mesaj uygulamalarını kontrol edebilecek. Kullanıcıların, yasaklanan web sitelerine Spotflux, Hotspot VPN, Mobile VPN, Safe Tun VPN ve TunnelBear gibi farklı yöntemlerle ulaşabilme imkanı da ortadan kaldırılıcak. Derneklerin ortak açıklamasında, böyle bir sistemin temel hak ve özgürlükler üzerinde tehdit olduğu belirtilerek, “Adeta, ‘bizim istemediğimiz kuş uçmasın’ felsefesiyle problemleri çözmeye uğraşmak son derece çelişkilidir.” denildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63