Kahramanmaraş'taki deprem riski unutulmamalı!

Kahramanmaraş'taki deprem riski unutulmamalı!

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Kahramanmaraş İl Temsilcisi Mehmet Kuruçay, depremle ilgili en küçük bir ayrıntının bile ihmal edilmemesi gerektiğini bildirdi.

Kuruçay, Yaşar Pastanesi'nde depremin yıldönümünde düzenlediği basın toplantısında, 17 Ağustos depreminin yıl dönümünde deprem gerçeğini her zamankinden daha fazla önemsemek ve gereken tedbirleri aksatmadan almak gerektiğini belirtti.

Kahramanmaraş'ın 7-8 kilometre yakınından geçen Doğu Anadolu Fay hattının en az Kuzey Anadolu fay hattı kadar tehlikeli olduğunu ve bu konuda bölgede gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini ifade eden Kuruçay, şöyle konuştu:

''Depremle ilgili en küçük ayrıntıyı bile ihmal etmemeliyiz. Yaşanılan depremlerde yıkım ve hasarlar, mühendislik parametreler ve hesapların, yeterli etütler yapılmadan belirlenerek uygulanması sonucu meydana geliyor.

Depremden sonra yan yana duran iki binadan birinin yıkılıp diğerinin ayakta kalması bunun tipik bir örneği. Zemine taşımayacağı yükler yüklenmesi, düşük kat yerine çok katlı yapılar inşa edilmesi, mühendislerden başka herkesin inşaat tasarlaması gibi nedenlerden dolayı çok kötü sonuçlar ortaya çıkıyor.''

Kuruçay, imara açılacak alanlarda alüvyon zeminlere çok dikkat edilmesi gerektiğini, maalesef Kahramanmaraş'ın eski şehrinin bulunduğu yerin büyük bir kısmının alüvyon zeminler üzerine kurulduğunu ifade etti.

Okul ve hastane gibi büyük binaların alüvyon zeminler üzerine inşa edilmemesi ve depremde insanların ölümüne sebep olmayacak binalar inşa edilmesi gerektiğini dile getiren Kuruçay, şunları anlattı:

''İnsanlar öldükten sonra istediğiniz kadar tedbir alın çok önemli değildir. Bir binanın yıkılmaması için şimdiden tedbir almak gerekiyor. Binalar yıkılmadan, insanlar ölmeden tedbirlerimizi almalıyız. Onun için deprem gerçeğini hiçbir zaman, hiç kimsenin aklından çıkarmaması ve mutlaka binaların sağlam yerlere ve yeterli kat ölçüsüyle yapılması lazım.'' (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2008, 21:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
mahmut dağ
mahmut dağ - 13 yıl Önce

Kahramanmaraş kanalısınız, Kahramanmaraş'ta röportaj yapıyorsunuz, Kahramanmaraş'ın deprem riskini konuşuyorsunuz. ve Kahramanmaraş temsilcisine Gaziantep temsilcisi yazıyorsunuz. Gazetecilik yaptığınızı sanıyorsunuz. Sitenizi daima takip eden birisi olarak sizleri kınıyorum. Editör: Gereken düzeltme yapılmış olup ; Hatamızdan dolayı özür diler, ilginize teşekkür ederiz..

SIRADAKİ HABER

banner66