MOBESE 1 milyon liraya mal oldu!...

MOBESE 1 milyon liraya mal oldu!...

Kahramanmaraş kent merkezinde de kurularak çalışmaya başlayan MOBESE kamera sisteminin 1 milyon liraya (1 trilyon lira) mal olduğu öğrenildi.

Kahramanmaraş kent merkezi MOBESE kameraları ile 7 noktada izlenmeye başlandı. Kentteki asayiş ve güvenliğin sağlanması konusunda Emniyet'e büyük kolaylık sağlayacak olan sistem yaklaşık 1 trilyon TL'ye mal oldu. Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın, 400 bin nüfuslu bir şehir için mevcut kamera sayısının yetersiz olduğunu, halktan da bu konuda yardım beklediklerini söyledi.

Aydın, kentte kısa bir süre önce hizmete giren MOBESE kameraları ile ilgili basını bilgilendirdi. Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü'ne bağlı Kent Güvenlik Yönetim Sistemi'ndeki işleyişi anlatan Aydın; kentin 7 noktada 21 kamera ile izlendiğini söyledi. Sistemin yaklaşık 1 trilyon TL'ye mal olduğunu ifade eden Aydın, 400 bin nüfuslu bir şehir için mevcut kamera sayısının yetersiz olduğuna dikkat çekti. Sistemin 100 kamerayı kontrol edebilecek kapasitede olduğuna değinen Aydın, şehrin güvenliği açısından halkla da bir araya gelip, sistemi anlatacaklarını belirtti. Esnaftan kendi bölgeleriyle alakalı ortak kamera almasını talep edeceklerini dile getiren Aydın, "Esnafa, 'suçlara karşı polisin anında müdahale etmesini istiyorsan ücretini öde biz takip edelim' diyerek yardım isteyeceğiz." dedi.

Aydın'ın sistemi tanıtmasının ardından Muhabere Elektronik Şube Müdürü Bedrettin Sarıtaş, basın mensuplarına brifing verdi. MOBESE kamera sistemlerinin adli soruşturmalarda ihtiyaç duyulacak kanuni delillerin tespitini kolaylaştırıp gereken durumlarda da delil sağlayacağına vurgu yapan Sarıtaş, genel asayiş ve huzurun sağlanmasının yanı sıra vatandaşa güven, suçlulara ise yakalanma korkusu aşılayacağını kaydetti.

Plaka Tanıma Sistemi (PTS) ile ilgili bilgilendirmede de bulunan Sarıtaş, 3 aylık süre içerisinde Kahramanmaraş'a 17 Ocak tarihinden bu yana 691 bin 818 aracın giriş çıkış yaptığını belirtti. Sarıtaş, Acil Çağrı Merkezi'ne de 3 aylık süre zarfında 33 bin 440 ihbarın geldiği bilgisini paylaştı.

MOBESE Nedir?

Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE), Emniyet Genel Müdürlüğü araçları için tasarlanmış iletişim altyapısı olarak GPRS teknolojisini kullanan, yazılım ve mobil donanım birimlerinden oluşan, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bilgi Yönetim Sistemlerinin (GIS / MIS) entegrasyonudur.

MOBESE’ nin Amacı

Mobil iletişim teknolojisinin kamu hayatındaki önemi çerçevesinde Emniyet hizmetlerinin de teknolojiye uygun bir hızda gelişmesini sağlamak, olaylara en kısa süre içinde müdahale etmek, kişi hak ve özgürlüklerini ön planda tutarak vatandaşa en iyi hizmeti sunmak ve toplum destekli Polis olgusunun yerleşmesi gibi çok önemli hedefler amacıyla MOBESE projesi tasarlanmıştır.

SİSTEM MİMARİSİ

MOBESE’ nin Bileşenleri

Araç Takip Sistemi

Coğrafi Bilgi Sistemi

Yerel/Ulusal Sorgu Sistemi

Karar Destek Sistemi

Suç Analiz Sistemi

Akıllı Sistem

MOBESE’ nin Önemli Özellikleri

Olayların Sayısal Haritada analizi

Gelişmiş Veritabanı sorgulamaları yapabilme

Kolay ve şifreli mesajlaşabilme

Kolay ve etkin ekip koordinasyonu yapabilme

Kolay ve doğru personel performans değerlendirmesi yapabilme

Akıllı bir sistem olması

Resim transferi yapabilme (www.kanal46.com)Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2010, 07:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66