Mozaik alan için kurtarma kazıları başlayacak

Mozaik alan için kurtarma kazıları başlayacak

Kahramanmaraş'ın merkeze bağlı Güzelyurt ve Çokyaşar mevkileri arasında yer alan ve 2007 yılında tespit ve tescili yapılan mozaik alan için kazı çalışmalarının yapılması teklifi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından uygun bulundu.

Arazi sahibinden taahhüt alacak olan İl Kültür Turizm Müdürlüğü Temmuz ayı içerisinde kazı çalışmalarına başlayacak.

Geç Roma- Erken Bizans dönemine ait olduğu düşünülen eski kalıntılar yapılan çalışmayla geçmiş tarihe ışık tutacak.

Kahramanmaraş'ta merkeze bağlı Güzelyurt ve Çokyaşar mevkileri arasındaki tarım arazisinde 2007 yılında çatı kiremidi ve seramik parçaları bulunmuştu.

Bunun yanı sıra aynı bölgede siyah ve krem rengi tesseralardan oluşan, geometrik motiflerin yer aldığı bazilika ve ya bir çiftlik evine ait olduğu düşünülen taban mozaikleri tespit edilmişti.

Mozaikli alanın yüzeyde bulunan kalın cidarlı çatı kiremidi parçalarından Geç Roma- Erken Bizans dönemine ait olduğu düşünülen alanın tespit ve tescili yapıldıktan sonra kazı çalışmalarının başlaması için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvuruda bulunulmuştu. Bakanlık da kazı çalışması yapılmasını uygun buldu. Bakanlığın çalışmalar için uygun olduğuna karar vermesinin ardından Kahramanmaraş Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından arazi sahibinden taahhüt alınacak.

Taahhüdün alınmasının ardından ay içerisinde kurtarma kazısı çalışmaları başlayacak. Kazı çalışmaları ile bölgenin tarihi üzerinde yaşayan medeniyetlerin tespit edilebileceğini ifade eden Kahramanmaraş Kültür Turizm Müdürü Seydi Küçükdağlı, eserlerin müzede teşhir edileceğini belirtti.

Bunun yanından 2006 yılında başlayan bilimsel yüzey araştırmalarının Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Türkoğlu ilçelerinde başlaması için de gerekli onayın Bakanlık'tan alındığını kaydeden Küçükdağlı, 2006'da yüzey araştırmaları yapılan ve 2007'de de kurtarma kazı çalışmaları devam eden Döngel Direkli Mağarası'nda çalışmaların sürdüğünü söyledi. (Cihan Haber Ajansı)

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2008, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66