Öğrencilerin umut veren buluşları!..

Öğrencilerin umut veren buluşları!..

Kahramanmaraş'ta Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen METEF Fuarı'na katılan öğrencilerin buluşları gelecek için umut veriyor.

Beyoğlu beldesinde Turgut Reis Çok Programlı Lisesi öğrencisi Hüsne Akı'nın 'Yeşil Rüzgar' projesi Ankara'da gerçekleştirilen Türkiye finalinde 4. oldu.

Turgut Reis Çok Programlı Lisesi Müdür Yardımcısı ve proje danışmanı İsmail Çelik, rüzgar enerjisinden yararlanarak sondajla su çıkartıldığını belirterek, sıcak esen ve yazın sarartan rüzgarla sağlık ovasını yemyeşil bir vadiye dönüştürmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Afşin Anadolu Teknik Lisesi öğrencisi Halil İbrahim Eroğlu tarafından hazırlanan 'Akıllı Soba' projesi ise özellikle kışın kabus haline gelen karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçilmesi için büyük bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Akıllı soba ile dışarıdan şiddetli gelen rüzgar gelmeye başladığı zaman uyarıcı devreye girerek evdekilerin dikkatini çekiyor.

Projenin danışmanlığını yapan Eyüp Günay, projenin ilgi çektiğini ve bir çok üretici firmanın da kendilerini aradığını ifade etti. (Ahmet Caner)

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2008, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66