Sezen ile Fuat, tasdix'i mi tanıttı?

Sezen ile Fuat, tasdix'i mi tanıttı?

Komplo teorileri ile uğraşan biri, hiç düşünmeden “Sezen Aksu ile Fuat Güner bu sistemin tanıtımını yapmış canım” diye söze başlardı. Magazin eklerinden bu tezini destekleyecek onlarca haberi de sıralayıverirdi. Ancak hekimden değil çekenden sormaya olanak tanıyan Garo Mafyan'ın anlattıkları, planlı bir eylemin söz konusu olmadığını gösterdi.

Önce sistemi görelim. Eczacıbaşı Bilişim ile e-Güven tarafından geliştirilen tasdik sistemi, fikri mülkiyet eseri sahiplerinin geliştirdikleri ürünlerin her aşamada tasdik edilmesini sağlıyor. Şu an için ağırlıkla müzik eserlerinin tescilini hedefleyen sistem, CAD ile hazırlanan projelerden yazılıma ve hatta notları içeren belegelere kadar kullanılabiliyor.
Sezen Aksu ile Fuat Güner'in televizyona ve ardından mahkemeye yansıyan "besteci kim" tartışması, tasdix çözümü ile tarihe gömülüyor.

İnternet üzerinde oluşturulan basit arayüzlü site, hizmetten faydalanmak isteyenlerinkendi başlarına üye olup kontör satın alarak tescil işlemlerini gerçekleştirmesine olanak tanıyor. Caz sanatçısı Kerem Görsev’in demosunu gerçekleştirdiği uygulama, üyelik ile girilen site üzerinden, eserin içeriği tasdix sistemine aktarılmadan esere zaman damgası eklenmesini sağlıyor. Bunun için eserle ilgili bir özet bilgi kullanılıyor. Sistemi kullanmak için üye olmanın yanında bir program parçacığını bilgisayara yüklemek de gerekiyor.

Bir diğer komplo teorisini buraya yazalım: Kerem Görsev, piyano tuşlarını başarıyla kullanmasına karşın telefon dışında tuşlu elektronik cihazlara pek yakın değil yani bilgisayar-sever değil. Ancak telif haklarının önemine sonuna kadar inanıyor ve demoyu üç kere prova edecek kadar da yaptığı işe önem veriyor. Demoyu onun yapması rastlantı mı?

Sistem, yapılan her değişiklikte yeni bir zaman damgası alarak farklı versiyonlar kayıt altına alınabiliyor. Sistemin sayısal imza ile birlikte kullanılması durumunda eserin sadece ne zaman değil kimin tarafından tescil ettirildiği de kayıt altına alınabiliyor.

E-Güven Genel Müdürü Can Orhun, sayısal imza ile zaman damgasının birlikte kullanılmasının şu anda yaşanan sorunlara çözüm bulmak için önem taşıdığını kaydetti. Orhun, sadece sayısal imzanın eserin kimin üzerine kayıtlı olduğu sorusunun yanıtını verebileceğini ancak esinlenmenin ötesine geçen durumlarda kimin kimden alıntı yaptığını göstermeyeceğine dikkat çekti.

Eczacıbaşı Bilişim Genel Müdürü Dr.Tarık Aşkın da, sistemde basitliği hedefledikleri için sistemde elektronik imzayı zorunluluk haline getirmediklerini belirtti. Aşkın gelecek dönemde başlatacakları “kasa” uygulaması ile kullanıcılarının tasdiklerini güvence altında tutmasının sağlanacağını da ifade etti.

Hizmeti şu andaki hali ile kullanmak isteyenler için kontör ücretlerini de verelim: 5 ila 10 kontör için kontör başına 5 YTL olan ücret, satın alınan kontör miktarı arttıkça düşüyor. 500 kontör satın alan birinin ödemesi gereken miktar 1500 YTL oluyor yani kontör başına 3 YTL’ye düşüyor.

Bunun karşılığında alınan hizmetin niteliği, Musiki Eseri Sahipleri Grubu (MSG) Yönetim Kurulu Başkanı Garo Mafyan’ın Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı ile MSG üyelerinin özel koşullarla sistemi kullanmasını sağlamak üzere imzaladığı anlaşmayı açıklıyor.

Üyelerinin bir eserlerini kaydettirmek için kendilerine belge ile başvurması gerektiğini belirten Mafyan, zaman veya maddi yetersizlik nedeniyle eserini tescil ettiremeyen üyelerinin yeni sistem sayesinde bunu daha kolay gerçekleştirme fırsatı bulacağına dikkat çekti. Noter kanalıyla gerçekleştirilen tasdik işlemlerinde her sayfa için ayrı ücret ödenmesi gerektiğine işaret eden Mafyan, tasdix sisteminde eserin boyutuna bakılmadan tek kontörle tasdik işleminin gerçekleşmesinin üstünlük sağlayacağını belirtti.

Mafyan, Teknolatte’nin sorusu üzerine bu sistemin uzun vadede fikri mülkiyet konusunda daha kapsamlı bir çözümün ortaya çıkmasını da sağlayacağını ifade etti. Konuyla ilgili dört meslek birliği olarak ortak bir veritabanı oluşturulmasına çalıştıklarını da belirten Mafyan, Adalet Bakanlığı ile paylaşılacak bu sistemin kendilerini üzen şarkının sahibinin kim olduğu tartışmalarına kesin olarak son vereceğini kaydetti. Mafyan, sistem sayesinde sanatçıların kayıt altına aldıkları eserlerinin telif hakları ile ilgili sorunlar konusunda ise meslek birliklerinin çözüm oluşturmak için güçlü bir araca sahip olacaklarını belirtti.

Teknolatte’nin sistemin olası bir anlaşmazlıkta mahkeme sürecini hızlandırması ile ilgili sorusunu yanıtlayan Türkekul Hukuk Bürosu sahibi Avukat Erdem Türkekul, mahkemelerin çalışma hızı üzerinde bir etki sağlanmasının söz konusu olmadığını ancak davanın açılabilmesi için gereken kanıtların ortaya konulmasında tasdix’in süreci ciddi biçimde hızlandıracağını belirtti.


Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2007, 07:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63