Sizin bilgisayarınız da 'zombi' olabilir!

Sizin bilgisayarınız da 'zombi' olabilir!

Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Murat Göçe, ''Türkiye'deki makinalar yurt dışındaki hackerlar tarafından zombi bilgisayar haline getiriliyor'' dedi.

Göçe, yeni ürünleri Kaspersky Pure'nin tanıtım toplantısında, sanal ortamdaki basit saldırıların artık şekil değiştirdiğini ve daha komplike saldırıların bir çok bilgisayarı etkilediğini dile getirerek, artık saldırıların sadece bilgisayarı bozmasıyla kalmadığına bunun yanı sıra içerisindeki bilgileri de çaldığına dikkati çekti.

Virüs üreticileri hakkında bilgi veren Göçe, birinci ve en büyük hacker gruplarının Çin'den çıktığını belirterek, password çalanların yüzde 64'lük kısmını Çinliler'in oluşturduğunu, bu pastadan Türkiye'nin aldığı payın yüzde 3 olduğunu ifade etti.

Antivirüs programlarının çok az kullanıldığı Türkiye'deki saldırıların çoğunun yurt dışından kontrol ediliyor olmasının büyük ihtimal içerdiğini dile getiren Göçe, ''Türkiye'deki makinalar yurt dışındaki hackerlar tarafından zombi bilgisayar haline getiriliyor'' dedi.

Göçe, şu anda internette para ve saldırı ticaretinin kurulmuş durumda olduğuna dikkati çekerek, Botnet denilen oluşumların hacker ile bilgi almak isteyenler arasında bağlantı kurduğunu ifade etti.

Botnet ile bağlantı kuranların rakip markaların bilgilerini ele geçirebildiğini veya serverlarını çökertebildiğini belirten Göçe, Türkiye'deki bilgisayarların çoğunun zombi bilgisayar olarak kullanılabileceğini ve bir botnet'in, bilgisayarların veya mail adreslerinin üzerinden porno ticareti yapabileceğini, silah satabileceğini kaydetti.

Göçe, dünyada her 10 bilgisayardan 1'inin satın alındıktan sonra ilk 12 ay içerisinde çalındığının altını çizerek, 6 ay içerisinde Chicago'da takside unutulan laptop sayısının 4 bin 425 olduğunun belirlendiğini dile getirdi.

-BİLGİLERİ KRİPTOLAMA İMKANI SUNUYOR-

Sanal ortamdaki saldırıların 2009'da 2008'in iki katına ulaştığına dikkati çeken Göçe, ''tüm rakiplerden, tüm teknolojilerden en iyi virüs koruması sağlayacak teknoloji'' olarak tanımladığı Kaspersky Pure ürününü şöyle anlattı:

''Yapılan eklemelerle internet erişimli bilgisayar kullananlara güvenilir ağ yönetim araçları sunan Kaspersky Pure, bilgileri kriptolama imkanı, genişletilmiş ebeveyn kontrolü, veri yedeklemesi, Windows'un ince ayarlarını kolayca yapma ve şifre yönetim programı gibi üstün özelliklerle donatıldı. Kaspersky Lab uzmanları tarafından geliştirilen Kaspersky Pure, bilgisayar nerede ve hangi amaçla kullanıyor olursa olsun, güvenli ve korumalı dijital ortam sağlıyor. Kaspersky Pure'un sahip olduğu 'sandbox' (kum havuzu) teknolojisi, şüpheli uygulamaları güvenli ve gerçek sanal ortamda çalıştırıp, web tabanlı tehditlerin etkisinden kurtarıyor.

Kaspersky Anti-Virus ve Kaspersky Internet Security 2010'un bilinen tüm özelliklere sahip olan Kaspersky Pure, içinde barındırdığı modülle tüm bilgileri kripto ederek başkaları tarafından okunmasını tamamen engelleyebiliyor. Ayrıca proaktif zararlı saptama uygulama kontrolü, şüpheli programların şifre, giriş, kişisel bilgi ve işletim sistemine sızmaları engelliyor.

Bilgisayarınız kapalı, düzenli korumanız devre dışı olsa da, şifrelenmiş içerik özelliği sayesinde, sabit diskinizin kaybolup çalınması durumunda bile bilgileriniz siber suçlularının eline geçmez. Verilerinizi çalışmanız devam ederken şifreleyebilirsiniz. E-posta, forum, blog veya online banka hesaplarınızın hem şifre çözümü, hem de şifrelemesini aynı anda yapabilirsiniz. Şifrelemek istediğiniz nesneleri seçebilir, tüm disk bölmesi veya disk bölmesinin bir kısmı şifreleyebilirsiniz. Şifreli dosya taşıyıcısı oluşturabilir, e-posta vasıtasıyla gönderebilir, CD'ye kaydedebilir veya silebilirsiniz.

Ebeveyn kontrol modülüyle, çocuğunuzun bilgisayar kullanımı ve İnternet erişiminin zamanlamasını tanımlayıp, sınırlama getirebilirsiniz. Ev adresi, telefon numarası gibi ön tanımlı kelimeleri içeren mesajları bloke edebilirsiniz. Fotoğraf, belge ve ihtiyaç duyacağınız tüm verilerinizin yedeklenmiş bir kopyasını oluşturabilirsiniz. Bir tıkla ağın güvenlik durumunu görüp, sistemin oluşturduğu günlük ve raporları görebilirsiniz.''

Göçe, ürünün bilinen ve bilinmeyen tüm tehditlere karşı koruma sağladığına dikkati çekerek, gelen dosyanın davranışlarını inceleyerek bilinmeyen tehdidi bilgisayardan uzak tuttuğunu söyledi.

Son kullanıcı fiyatı için Kaspersky merkez ile pazarlıklarının devam ettiğini ifade eden Göçe, 70 dolara yakın bir fiyat olacağını ancak daha aşağıya çekmeye çalıştıklarını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2010, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER