"Su hayattır, su medeniyettir"

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı “18-19 Aralık Ulusal Su Günleri Sempozyumu” düzenledi.

Sempozyumun açılışında konuşan KSÜ Rektörü Prof. Dr. Nafi Baytorun, suyun son yıllarda kazandığı stratejik öneme vurgu yaparak; “Su hayattır, su medeniyettir” dedi.

KSÜ Osman Tekinel Konferans Salonu’nda yapılan sempozyum saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Sempozyumun Onursal Başkanlığını da yapan KSÜ Rektörü Baytorun, gelecekte insanlığın su nedeniyle karşı karşıya gelebileceğini söyledi. Suyun son yıllarda petrolden daha kıymetli hale geldiğinin altını çizen Baytorun, su kaynaklarının verimli ve sürdürülebilir bir su politikası ile kullanılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını da savunan Baytorun şunları söyledi: “Suyumuzun kendimize yettiğini söylüyorduk, buna inanıyorduk. Ancak durum zannettiğimiz gibi değil. Suyumuzu fütursuzca harcamamız ve kirletmemiz nedeniyle yakın gelecekte su sıkıntısıyla karşılaşabiliriz. Bu gün Konya ovasında bilinçsiz su kullanımı yüzünden çökmeler meydana geliyor. Hem suyumuzu kaybediyoruz, hem de tarım arazilerimiz zarar görüyor.”
Suyun doğru kullanılması noktasında hükümete önemli görevler düştüğünü kaydeden Baytorun, bir musluktan boşa damlayan suyun yıllık kaybı araştırıldığında ise ortaya korkunç rakamlar çıktığını öne sürdü. ‘Gelecekte gerek yerüstü ve gerekse yer altı sularımız çok iyi kullanılmalı’ diyen Baytorun; “Bu noktada devletimize ve hükümetimize önemli görevler düşüyor” dedi.

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır ise, insan yaşamı için en temel unsurun su olduğunu kaydetti. Tanılır; “Su, toplum ve birey için çok önemlidir. Bu gün suların azalması nedeniyle, stratejik bir önem kazanmış ve petrolden dahi önemli bir konuma gelmiştir. Gelecekte su yüzünden savaşlar bile çıkabilecektir. Aslında yeryüzündeki sular temiz ve düzenli bir şekilde kullanılabilse tüm insanlığa yetecektir, ama insanların bilinçsiz kullanımı yüzünden su hem israf edilmekte hem de kirletilmektedir” diye konuştu.

Hükümetin son yıllarda özellikle tarımsal alanda önemli adımlar attığını ifade eden Tanılır; “Son yıllarda hükümetimiz tarımsal kullanımda kapalı sistem uygulamakta. Bu hem suyun doğru kullanılması, hem de ürün verimi açısından olumlu. Bu çabaların sürekli olması gerekiyor. Ayrıca toplumda her kesimde suyun önemine yönelik bir farkındalık oluşturulması, ailelerde ve bireyde su hakkında bilinç oluşturulmalı” ifadelerini kullandı.

DSİ XX. Bölge Müdürü İbrahim Dağlıoğlu ise, suyun daha önce sadece tarımsal anlamda kullanıldığını bu gün ise, enerji ve ulusal güvenlik konularına kadar birçok alanda önem kazandığına işaret etti.

KSÜ Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ahmet Alp’ın başkanlığını yaptığı sempozyumun ilk oturumunda, “Prof. Dr. Hasan Değirmenci; ‘Avrupa Birliği Su Çerçeve Direktifi ve Esasları’, Doç. Dr. Sabri Kılınç; ‘Gerçek mi? Aldatmaca mı? Yoksa su doku mu?: Paleolimnoloji’, Y. Doç. Dr. Saliha Dirim ve Y. Doç. Dr. Ekrem Buhan; ‘Hidroelektrik santrallerinin çevresel etkileri: Kelkit Havzası örneği’, Dr. Ömer Murat Tüfek; ‘Türkiye’deki balık geçitleri’ konuları öğretim görevlileri tarafından ele alınarak bilgiler verildi.

Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Cemal Turan’ın oturum başkanlığını yaptığı ikinci oturumda ise; Doç. Dr. Şenol Akın; ‘Balıklandırma yönetiminde sucul besin ağı ve önemi’, Doç. Dr. Ahmet Alp, Yrd. Doç. Dr. Alirza Demirkıran, Arş. Gör. Fatih Üçkardeş, Yrd. Doç. Dr. Çağatay Tanrıverdi; ‘Ceyhan Nehri yüzey suyu kalitesinin fizikokimyasal parametrelerle değerlendirilmesi’, Dr. Meral Apaydın Yağcı; ‘Karataş Gölü’nün (Burdur / Türkiye) rotifera faunası üzerine taksonomik bir çalışma’, Dr. Cafer Bulut; ‘Isparta Aksu Deresi’ndeki alabalık işletmelerinin dere suyuna olan etkileri’ anlatıldı.

Sempozyumun ikinci günü olan 19 Aralıkta ise Fırat Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nuri Başusta’nın başkanlığını yapacağı 3. Oturumda, Prof. Dr. Bülent ŞEN, Dr. Özgür Canpolat, Prof. Dr. Nuri Başusta ‘Elazığ ilinin su kaynakları ve potansiyeli’, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gürbüz, Yrd. Doç. Dr. Murat Karabulut, Yrd. Doç. Dr. Ersin Kaya Sandal; Gölbaşı Gölleri’nin kültürel ekolojisi’, Y. Doç. Dr. Hakan Mete Doğan, Y. Doç. Dr. Ekrem Buhan; ‘GAP Bölgesinde su ve balıkçılık kaynakları uzaysal veri tabanının coğrafik bilgi sistem temelli tanıtımı’, Yrd. Doç. Dr. Ekrem Buhan ; ‘GAP Bölgesi balıkçılığına genel bir bakış’ konularında bilgiler aktardı.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sedat Yerli’nin yöneteceği son oturumda ise, Prof. Dr. Erhan Ünlü; ‘Dicle Nehri balık faunasında meydana gelen değişimler’, Doç. Dr. Hakan Murat Büyükçapar, Müh. Ali Kayacı; ‘Kahramanmaraş bölgesinde alabalık üretimi ve Türkiyede’ki yeri’, Doç. Dr. Cemil Kara, Arş. Gör. Emre Gürlek; ‘Zamantı Çayı makrobentik faunası’, Müh. Orhan Bülbül; Balık geçitlerinin yapısal özellikleri, işlevleri ve Ceyhan Nehri’ndeki uygulamaları’ ele alındı.

Sempozyumun son bölümünde ise değerlendirmeler yapılarak sorular cevaplandırıldı. Ayrıca sempozyum konuları ile ilgili 16 adet bildiri hazırlanarak, yayımlanacak. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2008, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63