'TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destekleri'

'TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destekleri'

TÜBİTAK Sanayi Ar-Ge Uzmanı Mesut Öztop, dünya için yeni bir ürün geliştirme özellikleri taşıyan projeleri desteklediklerini söyledi. Öztop, proje sonunda ortaya çıkan yeniliğin ticari değerinin bulunması gerektiğini dile getirdi.

Kahramanmaraş Valiliği AB Proje Koordinasyon Bürosu tarafından 'TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destekleri' konulu toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan TÜBİTAK Sanayi Ar-Ge uzmanı Mesut Öztop, Ar-Ge ve yenilik kavramları, TEYDEP destek programları ve proje hazırlama kavramları hakkında bilgi verdi.

Destek programlarına, bugüne kadar 8 bin 160 başvuru yapıldığını anlatan Öztop, bunlardan 5 bin 106 adedinin desteklendiğini, 2 bin 678 projenin de tamamlandığını kaydetti. Toplam yapılan destek tutarının 806 milyon Dolar olduğunun altını çizen Öztop, "Desteklenmesi istenen projelerin, firmanın mevcut ürününün modellerini geliştirmesi veya yeni ürün olması, ülke için yeni bir ürün geliştirme veya dünya için yeni bir ürün geliştirme özellikleri taşımalı. Yani biz bu tür projeleri destekliyoruz. En nihayetinde de proje sonunda ortaya çıkan yeniliğin ticari değeri olması lazım." dedi.

Programlara yönelik proje başvuru sayılarının da her geçen yıl arttığını ifade eden Öztop, listenin başında ise İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli gibi sanayi şehirlerinin geldiğini kaydetti. (CİHAN)


Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2010, 07:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66