Türkiye petrolden para kazanacak!

Türkiye petrolden para kazanacak!

Türkiye ile Irak arasındaki Kerkük-Yumurtalık boru hattından yeniden ham petrol akmaya başlayacak.

1973'te imzalanan anlaşmanın bazı maddeleri revize ediliyor. Enerji Bakanlığı kaynaklarına göre yeni anlaşma ile Kerkük-Yumurtalık boru hattından 2010'da 22 milyon ton ham petrol taşınacak. Zaman'ın haberine göre, taşınacak yıllık petrol miktarı 2011'de 27 milyon, 2012'de 32 milyon ve 2013'te de 35 milyon tona yükselecek. Yeni yapılacak anlaşmayla ilgili hazırlanan taslağa göre taşınacak petrole ilişkin Türkiye'nin alacağı ücretler de yenileniyor. Buna göre 22 milyon ton ile hattın tam kapasitesi olan 70,9 milyon ton arasında değişecek miktara göre, Türkiye varil başına 0,90 ile 1,18 Amerikan Doları arası bir taşıma ücreti alacak. Her iki ülke, topraklarından geçen boru hatlarının güvenliğini garanti edecek. Yine taslağa göre Türkiye, boru hattından geçen petrole haciz koyamayacak. Anlaşma, yürürlüğe girdikten sonra 15 yıl geçerli olacak.

Türkiye ve Irak arasındaki Kerkük-Yumurtalık boru hattından yeniden ham petrol akmaya başlayacak. Irak-Türkiye ham petrol boru hattı ile Irak'ın Kerkük ve diğer üretim sahalarından elde edilen ham petrol Ceyhan (Yumurtalık) Deniz Terminali'ne taşınıyor. Kerkük ile Yumurtalık arasındaki yıllık 35 milyon ton taşıma kapasitesine sahip ilk boru hattı 1976 yılında işletmeye alındı ve ilk tanker yüklemesi 25 Mayıs 1977'de gerçekleştirildi. 1984'te hattın kapasitesi 46,5 milyon tona çıkarıldı. Birinci boru hattına paralel olarak 1987 yılında işletmeye alınan ikinci boru hattı ile de yıllık taşıma kapasitesi 70,9 milyon tona yükseldi. Birinci Körfez Krizi sırasında Birleşmiş Milletler'in Irak'a uyguladığı ambargo nedeniyle Ağustos 1990'da Türkiye, boru hattını işletmeye kapattı. BM'nin Nisan 1995 tarihli kararıyla 16 Aralık 1996'dan itibaren sınırlı petrol sevkiyatı için tekrar işletmeye alındı.

Halen hattan altışar aylık dönemler itibarıyla petrol sevkiyatına devam ediliyor. BM tarafından Irak'a verilen izinler doğrultusunda 2009 yılında Irak-Türkiye ham petrol boru hattı ile taşınan ham petrol miktarı 167 bin varil oldu. İki ülke yönetimi hattın tekrar eski canlılığına kavuşturulması için bir süredir müzakere halindeydi. Görüşmelerle ilgili ilk somut adım 16 Haziran 2010'da atılmış ve Türkiye adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Yazar, Irak adına da Petrol Bakan Yardımcısı Abdülkerim Luabi, bir ön anlaşmaya imza koymuştu.

Taslağa göre Irak boru hattıyla sadece Irak petrolü taşınacak. Hattın toplam yıllık taşıma kapasite 70,9 milyon ton olup Irak'ın taslakta taahhüt ettiği asgari taşıma miktarı 2013'te 35 milyon tona ulaşacak. Taşıma ücretleri 2011'den itibaren başlamak üzere 5 yılda bir ABD Tüketici Fiyat Endeksi'ne göre yenilenecek. Beş yıllık tarifeler için değişiklik BOTAŞ (Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ) ve SOMO (Irak Petrol Pazarlama Şirketi) arasında protokolle belirlenecek. (Mynet)

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2010, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63