Adana'da metrekareye 78 kilogram yağış

Adana'da metrekareye 78 kilogram yağış

Bazı ev ve iş yerlerini su bastı, araçlar yolda mahsur kaldı.


ADANA (AA) - Adana'da sabah saatlerinde başlayan ve belirli aralıklarla devam eden şiddetli yağış yaşamı olumsuz etkiledi. Kanalizasyon kapaklarının tıkanması sonucu yollarda oluşan su birikintileri nedeniyle şehir içi trafik aksadı; evleri su bastı, bazı araçlar yollarda kaldı.


Kentte etkili olan sağanak nedeniyle bazı ev ve iş yerlerini su bastı, araçlar yolda mahsur kaldı. Rögarların taşması ve su birikintisi nedeniyle birçok araç yolda mahsur kaldı. Bazı sürücüler de araçlarını yol kenarına ve akaryakıt istasyonlarına park ederek, suların çekilmesini bekledi.


Bir sürücünün iterek götürmeye çalıştığı motosiklet, suya kapılarak sürüklendi.


Bazı ev ve iş yerlerini de su bastı. Belediye ve itfaiye ekipleri, dolan suyu tahliye etmeye çalıştı.


Bu arada, Adana Valiliği'nde kriz masası oluşturuldu. Vali Vekili Halis Arslan başkanlığında bir araya gelen belediye ve bazı kurum yetkilileri, sağanağın neden olduğu olumsuzları değerlendirdi.


Metrekareye 78 kilogram yağış düştü


Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, sabah saatlerinden itibaren şiddetli yağışın etkili olduğu Adana'da metrekareye 78 kilogram yağış düştü. Yağışın yarın sabah saatlerine kadar etkili olacağı bildirildi.


Öte yandan meteorolojinin dün yaptığı uyarının ardından Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ Genel Müdürlüğü’nde akşam saatlerinde kriz masası oluşturuldu.


Sabah saatlerinde başlayan ve 2 buçuk saat boyunca şiddetini koruyan yağış, özellikle güney mahallelerinde evlerin ve iş yerlerinin su altında kalmasına yol açtı. İtfaiye Daire Başkanlığı'na bağlı CANKUR ekipleri, su baskınları sonucu evlerinde ve iş yerlerinde mahsur kalan vatandaşları kurtararak güvenli yerlere taşıdı. ASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan kriz masasının koordine ettiği ekipler ise vatandaşlardan gelen yardım çağrılarını değerlendirerek ekipleri afetin yaşandığı bölgelere yönlendiriyor.


Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de su baskınları nedeniyle şehir içinde yaptığı incelemenin ardından, Adana Valiliği'nde kriz nedeniyle gerçekleştirilen toplantıya katıldı. 


Vatandaşlar ASKİ Genel Müdürlüğü’nde oluşturulan kriz masasına Alo185 hattından 24 saat ulaşabilecek.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2014, 15:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67