Akademisyenlere işaret dili eğitimi

Akademisyenlere işaret dili eğitimi

Mersin Üniversitesi'nde akademisyenler ve idari personele işaret dili eğitimi verilmeye başlandı.


MERSİN (AA) - Mersin Üniversitesi (MEÜ) Engelli Destek ve Danışma Hizmetleri Komisyonu ile Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu'nun ortaklaşa yürüttüğü çalışmayla akademisyenler ve idari personele işaret dili eğitimi verilmeye başlandı.


MEÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürol Emekdaş, Fiziksel Engelliler Mesleki Eğitim ve Destek Merkezi’nde düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, son zamanlarda "engelsiz kampüs, engelsiz yaşam" çalışmalarını artırdıklarını belirtti. 


Atılan küçük adımların sorunların çözümüne katkı sunduğunu ifade eden Emekdaş, şunları kaydetti:


"Fiziksel koşullara yapılan küçük müdahalelerle üniversitemizi engelliler için de kullanılabilir hale getirdik. Bugün için sağlıklı olan bireylerin engelli bireyleri anlayabilmesi çok önemlidir. Bunun için herkesin, engelli bireylerin bakış açısıyla dünyaya bakması gerekir. İşaret dili eğitimi, üniversitemizde ilk kez uygulanıyor. Amacımız, işitme engelli öğrencilerle iletişim kurmak, onların duygu ve düşüncelerini anlamak, derslerdeki başarı oranlarını arttırmaya katkıda bulunmaktır. Eğitime, 20 akademik ve idari personelimiz katılacak."


Engelsiz Yaşam Birimi Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ülkü Çömelekoğlu ise eğitimin özellikle işitme engelli öğrencilere ulaşılması adına çok önemli olduğunu vurgulayarak, eğitimi ilerleyen aylarda geniş kapsamlı olarak sürdürmek istediklerini ifade etti.


Psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmeni Umut Kaya tarafından verilecek eğitim cuma günü sona erecek.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2014, 15:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER