Antep fıstığında rekolte tahmini !

Antep fıstığında rekolte tahmini !

Antep fıstığı rekoltesinin 2015 yılında geçen yıla göre yüzde 80 artış ile 144 bin 112 ton olacağı öngörülüyor.


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2015 yılında Antep fıstığında rekoltenin gerçeğe yakın olarak tespit edilebilmesi, farklı kurum ya da kuruluşlarca birbiriyle uyumsuz rekolte sonuçlarının açıklanmasının önlenmesi, piyasada spekülatif dalgalanmalara meydan vermeksizin fiyatın gerçek arz/talep dengesine göre oluşmasının sağlanması ve ürüne yönelik sağlıklı alan, ağaç sayısı, verim, üretim bilgilerinin temini amacıyla 2015 yılında “Antep Fıstığı Rekolte Tahmin Komisyonu” kuruldu.


Gaziantep Antep Fıstığı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü koordinasyonunda Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Siirt, Kahramanmaraş ve Kilis Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri, Ziraat Odaları ve Ticaret Borsa temsilcilerinin katılımlarıyla kurulan komisyon çalışmalarını tamamladı.
Antep Fıstığı Rekolte Tahmin Komisyonu tarafından yapılan tespit çalışmaları sonucunda 2015 yılı Antep fıstığı rekoltesinin 2014 yılına göre yüzde 80 artış ile 144 bin 112 ton olacağı öngörüldü.
Yine yapılan tespit çalışmalarına göre ülkemizde 2.8 milyon da alanda Antep fıstığı üretimi yapılırken, toplam 50.4 milyon adet fıstık ağacı bulunuyor. Bu ağaçların 39.3 milyon adeti meyve veren yaşta, 11.1 milyon adeti ise meyve vermeyen yaşta.
Antep fıstığı üretimi ağırlıklı olarak Gaziantep, Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kilis illerimizde yapılırken, Mardin, Manisa, İzmir, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Hatay, Malatya, Mersin, Antalya ve Şırnak illerimizde de üretim yapılıyor.
(İHA)

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2015, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63