Doğuguta'da İnsanlık Dramı Yaşanıyor!

Doğuguta'da İnsanlık Dramı Yaşanıyor!

Suriye’nin Doğuguta bölgesinde 1 milyon insanın açlıkla mücadele ettiği ve gıda malzemesi almak için rejimin kontrolündeki yerleşim alanlarına gidenlerin de akıbetinin belli olmadığı bildirildi.


İHH Suriye Çalışmaları Sorumlusu Burak Karacaoğlu, Suriye’de özellikle yaşlılar ve çocukların yetersiz beslenme sonucu hayati tehlike ile karşı karşıya kaldığını söyledi. Aylardır yardım ulaşmayan Suriye’nin Doğuguta bölgesinde 2 bin yetime yardım ulaştırdıklarını kaydeden Karacaoğlu, "Besar Esed rejimine bağlı birlikler bölgeye gıda malzemesi almıyor, veya çok az miktarda girmesine izin veriyor. Bu da şehirde temel ihtiyaç malzemelerinin çok pahalı olmasına neden oluyor. Mesela 1 ekmek 2 dolar civarında iken 1 kilo pirinç 15 -30 dolar civarında satılıyor" dedi.
Etrafı rejim askerlerince çevrili olan Şam - Doğuguta 1 milyon insanın açlıkla mücadele ettiğini söyleyen Karacaoğlu, sadece gıda malzemesi alabilmek için rejimin kontrolü altındaki bölgeye gitmesi gereken insanların tekrar geri dönemediğini belirtti.
Burak Karacaoğlu, bölgede özellikle kadınların ortadan kaybolduğunu, askerlerin alıkoyduğu kadınlardan da bir daha da haber alınamadığını kaydetti.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2014, 08:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63