Dünyanın halısını üretiyorlar

Dünyanın halısını üretiyorlar

Dünyadaki parça halının yüzde 40'ının üretildiği Gaziantep'te 150'nin üzerindeki firma ihracata yönelik çalışıyor.


GAZİANTEP (AA) - Türkiye'nin önemli sanayi kentlerinden Gaziantep'te günde 1 milyon metrekare halı üretiliyor. 


Yıllar önce küçük iş yerlerinde kilim dokuyarak sektöre adım atan Gaziantepli müteşebbisler, daha sonraki dönemde teknolojiye de yatırım yaparak halı üretmeye başladı. Dünyadaki parça halının yüzde 40'ının üretildiği kentte 150'nin üzerindeki firma ihracata yönelik çalışıyor. 


Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şehirdeki dokumacılık kültürünün çok eskilere dayandığını belirtti.


Kilim dokuyarak bugünlere geldiklerini aktaran Kaplan, "Halıda kendimizi yenileyerek bugün sektörün bir numarası olduk. Özellikle 2000'den sonra birinci sınıf teknolojiye yatırım yaptık. Zamanla firmalarımız atak yaptı. Şuanda dünyadaki parça halının yüzde 40'ı şehrimizde üretiliyor" dedi.


"Rakibimiz kalmadı"


Kenteki 150 firmanın halı ihracatı yaptığını dile getiren Kaplan, şunları kaydetti:


"Dünyada rakibimiz kalmadı. Bu sektöre daha önce başka ülkeler yön verdirdi ancak bu işi artık biz aldık. Ama şimdi işimiz daha da zorlaştı. Sorumluluğumuz arttı. Bir yandan emin adımlarla ilerken diğer yandan halıcılığı ileriye taşımak adına yenilik yapmaya çalışıyoruz." 


Kaplan, Türkiye'den yılın ilk 8 ayında yapılan halı ihracatının 1 milyar doları aştığına işaret etti. Gaziantep'ten 140 ülkeye halı pazarladıklarını vurgulayan Kaplan, "Hedefimiz daha fazla ihracat yapabilmek ve firmalarımız bunun için gece gündüz çalışıyor" diye konuştu.


Ürettikleri halının yüzde 20'sini Suudi Arabistan'a pazarladıklarını anımsatan Kaplan, 2023 kapsamındaki hedeflerinin ise 5 milyar dolarlık halı ihracatı olduğuna işaret etti.  


Teknolojiye yatırım yaparak makinelerini sürekli yenilediklerini söyleyen Kaplan, kentteki bin 300 halı makinesinde günlük 1 milyon metrekare halı üretildiğini ve sektörde 20 binden fazla kişinin istihdam edildiğini sözlerine ekledi. 


(AA)

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2013, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63