El bebek gül bebek muhabbet

El bebek gül bebek muhabbet

Muhabbet kuşlarına el bebek gül bebek bakım.


Gaziantep'te 25 yıldır evcil hayvan satmakta olan Metin Çapkur, kış aylarında muhabbet kuşlarının hasta bir insana yapılan bakım kadar hassas bir bakım gerektirdiğini belirtti.


Soğuk havalardan veya mevsimsel değişikliklerden çok çabuk etkilenebilen muhabbet kuşlarının kışlık bakımları, evcil hayvan satıcılarının işlerini zorlaştırıyor.


Gaziantep'te 25 yıldır evcil hayvan satmakta olan Metin Çapkur, “Muhabbet kuşlarının hasta olmasını önlemek için mama, vitamin ve antibiyotik veriyoruz. Muhabbet kuşlarının sağlığı için içeride hava sirkülasyonu olmaması lazım. Muhabbet kuşlarında kış aylarında genellikle soğuk algınlığı oluyor. İnsanlarda olduğu gibi gribal enfeksiyonlar oluyor. Bir insanda meydana gelen rahatsızlıklar oluyor. Biz de böyle durumlarda antibiyotik ilaçlar ile tedavi ediyoruz. Muhabbet kuşları ve kuş türlerinin tamamının cereyan yapan ortamlarda bulunmaması lazım. Kapı ve pencere açık olan ortamda kalmaması lazım. Kapı ve pencere açık olunca kuşlar o ortamdan rahatsız olurlar” dedi.


Evinde muhabbet kuşu besleyen hayvan severlere de önerilerde bulunan Çapkur, özellikle kış aylarında hayvanların bakımına daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini kaydederek, “Muhabbet kuşu besleyen vatandaşlar kuşların bakımlarını ve temizliklerini iyi yapsınlar. Onların da bir canlı olduğunu düşünsünler. Hasta olduğu zaman kuşların ilaçlarını ve vitaminlerini eksik etmesinler. Kuşların hastalıklarına göre tedavi edilmesi gerekir. Vitamin ihtiyacı olduğunda vitamin antibiyotik ihtiyacı olduğunda antibiyotik verilmelidir. Kuşun hasta olduğunu iştahsız ve kabarık olduğundan anlarız” ifadelerini kullandı.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 07:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER