Eski TBMM Başkanvekili Sökmenoğlu toprağa verildi

Eski TBMM Başkanvekili Sökmenoğlu toprağa verildi

Sökmenoğlu'nun cenazesi, Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde Bayezid-ı Bistami Türbesi'ndeki aile mezarlığında toprağa verildi.


HATAY (AA) - Tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisinde (GATA) 20 Haziran'da vefat eden eski TBMM Başkanvekili Murat Sökmenoğlu'nun cenazesi, Kırıkhan ilçesinde Bayezid-i Bistami Türbesi'ndeki aile mezarlığına defnedildi.


Sökmenoğlu'nun cenazesi, Reyhanlı ilçesindeki çiftlik evinden alınarak, vasiyeti üzerine ilçedeki Mustafa Şevki Paşa Camisi'ne getirildi. Sökmenoğlu'nun naaşı, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu'nun öğlen vakti kıldırdığı cenaze namazından sonra Kırıkhan ilçesinde Bayezid-ı Bistami Türbesi'ndeki aile mezarlığında toprağa verildi.


Cenaze törenine, Sökmenoğlu'nun ailesi ve yakınları, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, İskenderun 39. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Atınç, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Atiila Demirhan, Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Hasan Polat, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, milletvekilleri Sadullah Ergin, Mevlüt Dudu, Hasan Akgöl, Mehmet Şandır, ve Şefik Çirkin, CHP Parti Meclisi Üyesi Nihat Matkap, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, yerel seçimlerde CHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Mustafa Sarıgül, ilçe belediye başkanları ve vatandaşlar  katıldı.


Murat Sökmenoğlu


Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen'in oğlu olan Sökmenoğlu, 1945 yılında İstanbul'da doğdu. İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinden mezun olan Sökmenoğlu, THY İdare Meclisi murakıplığı yaptı. MDP kurucu üyesi olan Sökmenoğlu, Hatay ile İstanbul'dan seçilerek, milletvekilliği yaptı. 1989'da sine-i millete dönme gerekçesiyle milletvekilliğinden istifa eden Sökmenoğlu, TBMM başkanı başdanışmanlığı ve TBMM Başkanlık Divanı katip üyesi ve İdare Amirliği, NATO ve Parlamentolararası Türk Grubu üyeliği ile TBMM başkanvekilliği görevlerinde bulundu.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67