Gaziantep halı sektörü Amerika’ya göz dikti

Gaziantep halı sektörü Amerika’ya göz dikti

Halı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Toplantısı, Salahaddin Kaplan başkanlığında yapıldı.


Ekonomi Bakanlığı ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından AB destekli olarak yürütülmekte olan KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi’nin önemli çalışmalar ortaya koyduğunu söyleyen Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Salahaddin Kaplan, “Halı ihracatındaki payımızı arttırmak ve yeni pazarlar bularak ihracat hedeflerimizi yakalamak için her türlü pazar araştırmasını yapıyoruz. Proje kapsamında yürütülen Gaziantep Dokuma Makine Halı Sektörü Hedef Pazar Amerika Pazar Araştırması tamamlanarak sektörün faydasına sunulmuştur” dedi.
GAİB hizmet binasında gerçekleştirilen Halı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Toplantısı, Salahaddin Kaplan başkanlığında yapıldı. Toplantıya; Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Kaplan, Suat Gölbaşı, Ekrem Algan, M. Harun Balat, İlyas Öztürkmen, Yusuf Kaplan, Mesut Karademir ve GAİB Genel Sekreteri Salim Kocaer katıldı.
Sektörel gelişim ve ihracat rakamlarının değerlendirildiği toplantıda yeni pazarlar bulunması yönündeki çalışmalar incelendi. Gaziantep Dokuma Makine Halı Sektörü Hedef Pazar Amerika Projesi ile ilgili çalışmaların da yapıldığı toplantıda halı sektörüyle ilgili sorunlar masaya yatırıldı. 5 ile 8 Eylül 2013 tarihinde açılacak olan Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en büyük halı fuarı olan Ortadoğu Halı Fuarı ile ilgili yürütülen çalışmalar hakkında da görüş alış verişinde bulunuldu.
Avrupa Birliği uzmanları tarafından hazırlanan Gaziantep Dokuma Makine Halı Sektörü Hedef Pazar Amerika projesiyle ilgili sunumun da yapıldığı toplantıda sektörün gelişmesi ve yeni pazarların bulunması yönünde her türlü çalışmayı yürüteceklerini ifade eden Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Salahaddin Kaplan, “Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği bünyesinde kurulmuş olan Kümelenme Bilgi Merkezi, halı sektörünün ihracat potansiyelini artırmayı hedefleyen ABD pazar araştırması çalışmasını tamamladı. Gaziantep halı sektörü ihracat odaklı üretim yapmaktadır. Türkiye dokuma makine halısı ihracatının yüzde 85’i Gaziantepli üreticiler tarafından gerçekleştirilmekte olup en fazla ihracat Suudi Arabistan ve Irak gibi istikrarlı olmayan ülke pazarlarına yapılmaktadır. Gaziantep halı kümesi, mevcut pazarını çeşitlendirmek ve ABD ve AB ülkeleri gibi istikrarlı pazarlarda varlığını güçlendirmek ihtiyacı duymaktadır. Sektör stratejisi hazırlama ve ihtiyaç analizi sırasında görüşülen dokuma makine halı üreticileri, öncelikli olarak uluslararası pazarlama alanlarında destek ihtiyacında olduklarını belirtmişlerdir. Bu ihtiyaçtan yola çıkılarak yürütülen pilot eylemin, Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracat hedefi ve potansiyeli olan halı üreticisi firmalar ile birlikte ABD’ye yönelik pazar araştırması, potansiyel fuarların ve alıcıların belirlenmesi amacıyla uzmanlarla yürüttüğü çalışmalarını tamamlayarak sektörün bilgisine sunmuştur” şeklinde konuştu.
Kaplan, yaptığı değerlendirmede dünya halı ihracatının yarısından fazlasını elinde tutan Türkiye’nin en büyük alıcı ABD pazarına ihracatının arttırılması hedeflendiğini belirterek, “UR-GE kapsamında birliğimiz tarafından yürütülen “Dünya Dokuma Makine Halıcılığında Liderliğin Korunması” projesi ile de Gaziantep’ten ihraç edilen makine halılarının hedef ülkeler ve ABD’deki alıcılara en karlı ve verimli biçimde satılması esas alınmaktadır. Gaziantep halı üretici ve ihracatçıları, araştırmada yer alan rakip istihbaratı ve alıcı profil analizi sayesinde ABD’deki yeni müşteri bulma, müşteri ve pazar doğrulama konusunda araştırma ve seçimler, elemeler yapabileceklerdir” ifadelerini kullandı.
Proje kapsamındaki araştırma ve geliştirme çalışmalarının önümüzdeki dönemlerde de sürdürüleceği belirtildi.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2013, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63