Görmez, Adana'da cuma namazını kıldırdı

Görmez, Adana'da cuma namazını kıldırdı

Görmez: "Sevgili peygamberimiz, 'Bir babanın evladına bırakabileceği en büyük miras, onu güzel bir ahlakla yetiştirmesidir' buyuruyor."


ADANA (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Hz. Muhammed'in "Bir babanın evladına bırakabileceği en büyük miras, onu güzel bir ahlakla yetiştirmesidir" buyurduğunu belirterek, "Bu sebeple en büyük vazifelerimizden bir tanesi İslam ahlakına sahip bir kişi olarak hayatını idame ettirmesi için evlatlarımıza karşı vazifelerimizi hakkıyla yerine getirmek" dedi.


Sabancı Merkez Camisi'nde Cuma Hutbesi veren Görmez, Hazreti Muhammed'in sözleriyle, amel defterini kapatmayan hususlar hakkında cemaate bilgi verdi.


Sadakanın dilenen birisinin avucuna sıkıştırılan 3-5 kuruş para olmadığını belirten Görmez, sadakanın müminin yeryüzüne, kendisine, insanlığa ve Rabbine sadakatini gösteren bir davranış olduğunun altını çizdi.


"Bizim Rabbimize sadakatimizi gösteren en önemli davranışımız sadakadır. Güzel söz, kardeşinin yüzüne tebessüm etmek, Allah'ın kullarına selam vermek, aç bir insanı doyurmak, iki insanın arasını bulmak, diktiğiniz her ağaç, onlardan yenen her madde bir sadakadır" diyen Görmez, şunları kaydetti:


"Kalıcı sadaka, siz ahirete gittiğinizde arkanızda bıraktığınız hoş sadadır. İnsanlara yaptığınız hayırlar sizden sonra devam ettiği müddetçe ahirette siz nasibinizi almaya devam edersiniz. Amel defterini kapatmayan diğer husus ise insanların senden sonra bir ilim bırakmasıdır. Talebe, alim yetiştirmeniz. Kitaplar bırakmanız. İnsanların sizden sonra ilminizden ve irfanınızdan faydalanması amel defterini kapatmaz. Üçüncüsü ise sizden sonra size dua etmeye devam eden salih bir evlat bırakmanızdır."


Her babanın evladına kişilik kazandırması gerektiğini vurgulayan Görmez, "İnsanoğlunun yaradılış gayesini, nereden geldiğini ve nereye gideceğini öğretmediğimiz takdirde benliğine kavuşamaz. Vazifemiz, ona kişilik kazandırmak. Yani güzel bir ahlak kazandırmak. Sevgili peygamberimiz, 'Bir babanın evladına bırakabileceği en büyük miras, onu güzel bir ahlakla yetiştirmesidir.' buyuruyor. Bu sebeple en büyük vazifelerimizden bir tanesi İslam ahlakına sahip bir kişi olarak hayatını idame ettirmesi için evlatlarımıza karşı vazifelerimizi hakkıyla yerine getirmek" ifadelerini kullandı.


Görmez, vatandaşlardan evlatlarına en güzel eğitimi vermesini de isteyerek, bugün okulların kapandığını ve yaz aylarında çocukların cami ile tanışmasının faydalı olacağını kaydetti.


Hutbesini tamamlayan Görmez, cuma namazını kıldırdı. 


(AA)

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63