Hatay’da Depremin Nabzı Ölçüldü

Hatay’da Depremin Nabzı Ölçüldü

Hatay AFAD İl Müdürlüğü’nün Tokyo Teknoloji Enstitüsü işbirliğiyle, olası deprem öncesi Hatay’da ortak bir çalışma yapıldı.


Çalışmaya; Hatay AFAD ekiplerinin yanı sıra Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nden bir deprem araştırmacısı katıldı. Bu çalışmada, Hatay’da olası bir deprem öncesi yer ve zemin etüt çalışması yapıldı. Yapılan çalışmada, deprem öncesi ve sonrası alınacak tedbirler amaçlanıyor.
Hatay’da bulunan ve sayısı 31 olan erken uyarıcı istasyonunun (sensör), yapılan çalışmalardan sonra ikiye katlanarak 62’ye ulaştırılması hedefleniyor.
Hatay AFAD İl Müdürü Halil Aykut yaptığı açıklamada, "Biz burada hem hassas ölçümlerle kendimizi geliştirmek, ekibimizi geliştirmek, hem buradaki ölçümlerimizle halkımızın hangi tehditlerle karşı karşıya olduğunu farkındalığını kazanmak ve aynı zamanda halkımızı bilinçlendirmek üzere bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmalarımızı inşallah can güvenliğimiz açısından ileriye dönük afet öncesi hazırlık açısından büyük önem arz ediyor" dedi.
Tokyo Teknoloji Enstitüsü-Deprem Araştırmacısı Prof. Hiroaki Yamanaka da yaptığı açıklamada, "Bölgedeki smit tehlikenin belirlenmesi amacıyla kuvvetli, hareket istasyonun zemin yapısını ortaya çıkartılması için buraya belirli sensörler yerleştirdik. Bu sensörler aracılığıyla buradaki yıkıcı es dalga hız yapısının ortaya konması amaçlanmaktadır. Böylece zemin yapısı belirlenecektir. Bilindiği üzere zemin zayıf olduğu zaman oradaki salınım daha büyük olmakta eğer sıkıysa zemininiz daha küçük salınım vermektedir. Biz sonuçta buradaki istasyonumuzun deprem sırasında nasıl davrandığını belirlemek üzere zemin çalışmasını yapmaktayız" diye konuştu.


(İHA)

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63