İki çocuğu engelli olan ailenin dramı!

İki çocuğu engelli olan ailenin dramı!

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde ikamet eden Yaşar ailesinin dramı yürek burkuyor.


Siverek ilçesinde dünyaya getirdikleri 7 çocuklarından 2'si engelli olan Abbas ve Meryem Yaşar çifti, hayatlarını engelli çocuklarına adadı. İbrahim (25) ve Hüseyin (19) Yaşar organik asit hastalığı nedeniyle engelli oldu. Baba Abbas Yaşar daha önceleri inşaat işlerinde çalışarak ailesini geçindiriyordu. Babanın yaşının ilerlemesi ve kendisinin de sinir ilaçlarının kullanması ve boyun fıtığının çıkmasıyla artık inşaat işlerinde çalışamıyor. 


YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYORLAR 
Aile özürlü maaşı ve sosyal yardımlaşma vakfından aldıkları sıcak yemekle geçiniyorlardı. Ancak Sosyal Yardımlaşma Vakfı Yaşar'ın üstünde ev tapusu var diye sıcak yemek yardımını kesti.. Baba Abbas Yaşar ise yetkililere tepki göstererek "Gidip çadırda mı yaşayalım. Ev bir gelir mi getiriyor da yardımımızı kesiyorlar" dedi.
Yetkililerin kendilerine yardım etmesini isteyen Anne Meryem Yaşar, "Çocuklarımın düzenli bakımlarını yapıyorum. Günlük yıkıyorum yoksa insanlar kokarlar, mikrop kaparlar. Engelli çocuklarımızdan dolayı bir işe gidemiyoruz. Engelli çocuklarımızdan dolayı sağlam çocuklarımızla bile ilgilenemiyoruz. 25 yıldır engelli çocuklarıma bakıyorum. Bende yarım insan oldum. Sabahtan akşama kadar çocuklarla ilgileniyorum. Evde yemek yapamıyorum. Yemek yardımımızı kestiler sıkıntı yaşıyoruz. Kızlarım yok tek başınayım çocuklarla ilgilenmekten çok yoruluyorum" ifadelerine yer verdi. 


Baba Abbas Yaşar ise "25 yıldır bu çocuklarla ilgileniyorum. 5 yıl Ankara da Çocukların tedavisiyle uğraştım. Bir yandan ilaçları bir yandan bakımlarıyla uğraştım. 20 yıldır uğraşıyoruz. İnsanlar 20 yıl bir şey ile uğraşsa emekli olur. Çocukları sokağa bırakamıyoruz. Çevreyle kavga ediyorlar. Çevre rahatsız oluyor. Çocuklarım Organik asit hastalığı var. İlk tedavi işlemleri için uğraştığımızda bu hastalığın Türkiye’de sadece 4 kişide olduğunu öğrendik. Aş evi sıcak yemek yardımımızı kesti. Ölüm bir defadır. Ama hastalık süreklidir onla yıllarca uğraşırsınız. İnşaat işlerinde çalışıyordum artık çalışamıyorum. Sinir hastalığı ve boyun fıtığı var. Sosyal yardımlaşma vakfı sıcak yemek yardımımızı bir evimiz var diye kesti. Ev karın mı doyuruyor. Ev elektrik su faturalarını mı ödüyor. Ev bir gelir mi getiriyor. Yetkililerden yardım bekliyorum" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2016, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63