İpekyolu işbirlikleri meyvelerini veriyor

İpekyolu işbirlikleri meyvelerini veriyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 7. İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu meyvelerini vermeye devam ediyor.


Türkiye’nin tarihte İpek Yolu’nun üzerinde oynadığı önemli rolü ortaya çıkarmak amacıyla Tarihi Kentler Birliği çatısı altında İpek Yolu Sekretaryası oluşturulması için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim,
“Bu amaç doğrultusunda İstanbul’da Tarihi Kentler Birliği Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda bu görev Gaziantep’e verildi. Gaziantep’te ev sahipliğini gerçekleştirdiğimiz 7. İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu’nun çok başarılı geçmesi ve şehrimizin İpek Yolu hüviyetini taşıyan tüm tarihi eserlerin korunmasına yönelik çalışmaları foruma katılan üyeleri çok etkiledi. İpek Yolu üzerinde medeniyeti doğudan batıya taşımış olan bu kentlerin bir araya gelmesi ile hedeflediğimiz tek şey var, dünya barışına katkı sağlamak. Bu çalışmaların dünya barışına katkı sağlaması en büyük dileğimiz” diye konuştu.


İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu ile bir araya gelen üye ülkelerin amaçlarının bu yolu eski günlerindeki canlılığına kavuşturmak, sosyal, kültürel paylaşımlar başta olmak üzere birçok alanda örnek işbirlikleri kurmak olduğunun altını çizen İbrahim Evrim, “Bu işbirlikleri şimdiden meyvelerini vermeye başladı. İlk ortak projemiz olarak ipek yolu üzerinde bulunan tarihi oteller arasında bir işbirliği hedefliyoruz. Bu amaçla hazırladığımız proje görüşmeleri için Dünya Vatandaşlar Örgütü (WCO) Başkanı Dr. YoungHoon Kwaak, Dunhuang Culture Hotel Yöneticisi Peter Wong ve Hidden Bay Otel sahibi Jae Ho Kim 21-25 Şubat tarihleri arasında kentimize gelecek. Tarihi Şirehan’ı sahip olduğu tarihi kimlik dolayısıyla bu projenin kentimizdeki ayağı olarak güzel bir örnek oluşturmaktadır. İstanbul Gaziantepliler Dernek Başkanı ve Otelin İşletmecisi olan Tahir Tekin Öztan da toplantıda ev sahipliği yapacak. Bu projenin kentimiz ve tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan kentlerin turizmine canlılık kazandıracağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.


İpek Yolu işbirliklerinin yelpazesini geniş tutmak istediklerini belirten İbrahim Evrim, “Üye kentlerin yetkilileri ile daha önce yaptığımız görüşmelerde eğitim alanında da işbirliği oluşturmayı istediğimizi dile getirmiştik. Bu amaç doğrultusunda bir iletişim ve işbirliği ağı kurulması için görüşmelere başladık. 21-25 Şubat tarihleri arasında Güney Kore’nin en ünlü Üniversitelerinden olan Dongguk Üniversitesi Başkanı ile Kore Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun bir mutabakat belgesi imzalamak için bir araya gelecekler” şeklinde konuştu.


Evrim, “Rektörümüz Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun da bu projeyi çok anlamlı ve yararlı buldular. Küreselleşen ve küçülen dünyada, kültürlerarası değişim ve etkileşimlerin, dolayısıyla bu tür girişimlerin dünyamızın geleceğine katkı sunacağının tartışılmaz bir gerçek olduğu yönünde görüş bildirdiler” diye konuştu.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2014, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER